Witaj gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj aby móc korzystać ze wszystkich funkcjonalności jakie oferuje to forum! Rozpocznij zarabianie przez internet, poznaj korzysci pracy w domu! Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie darmowe!
Wybierz Styl: Aktywuj czarny styl Aktywuj jasny styl Aktywuj mobilny styl
Forum o zarabianiu przez Internet !
praca w domu Witaj serdecznie forum o zarabianiu Zarabiam.com
forum o zarabianiu przez internet

Witaj! Nie bez powodu trafiłeś na największe w Polsce Forum o Zarabianiu przez internet! Tutaj gromadzimy pasjonatów zdobywania pieniędzy online i dajemy możliwość poznania tajników pracy w domu. Coraz więcej osób poszukuje sposobów na zarabianie w sieci, co sprawia, że praca w domu przez internet staje się atrakcyjnym źródłem dochodu. W dzisiejszych czasach, zarabianie online to nie tylko alternatywa, ale często również znakomita opcja do tradycyjnej pracy na etacie. Czy zastanawiasz się, jak łatwo zarobić pieniądze? Jeśli tak, to właściwe miejsce! Internet jest pełen możliwości, a my jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc, dzieląc się wiedzą i doświadczeniami.

Rejestracja na naszym forum jest całkowicie darmowa i niesie ze sobą wiele korzyści:

  • Zakładaj nowe wątki i bierz udział w dyskusjach,
  • Odblokuj dostęp do czatu (Shoutbox),
  • Ogranicz liczbę wyświetlanych reklam,
  • Zdobywaj odznaczenia i reputację,
  • Zyskaj dostęp do ukrytych działów, tematów i linków,
  • Przeglądaj galerię zdjęć i filmów z wygranymi nagrodami,
  • Dostosuj swój prywatny profil,
  • Weź udział w konkursach organizowanych na forum,
  • Skorzystaj z doświadczenia społeczności zarabiającej online od lat,
  • Porównaj stopy procentowe na kontach oszczędnościowych,
  • Wykorzystaj merytoryczną wiedzę naszych użytkowników, by zarabianie w domu stało się łatwiejsze niż kiedykolwiek,
  • Dowiedz się, gdzie zdobyć darmowe upominki, gadżety i próbki.
  • Pamiętaj to nic nie kosztuje, zarabiam.com to darmowe forum internetowe w którym zasięgniesz informacji "jak zarabiać przez internet".
I co najważniejsze, wszystko to jest zupełnie za darmo! Zarabiam.com to internetowe forum, które udzieli Ci odpowiedzi na pytanie "jak zarabiać przez internet". Teraz praca w domu staje się możliwa! Zarejestruj się już teraz, a dowiesz się wszystkiego o zarabianiu przez internet!

praca w domu


Zapraszamy na Nasze Serwery Minecraft oraz Serwer Minecraft



Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Krótkie Vademecum o zakładaniu spółek/firm za granicą

Autor Wiadomość
MaLiN Offline
Przyjaciel Forum
*

Liczba postów: 8,925
Dołączył: Aug 2013
Reputacja: 2532 +

Odznaczenia:

(Zobacz Odznaczenia)
Poziom:
Forum Gold: 612.20
Post: #1
Star Krótkie Vademecum o zakładaniu spółek/firm za granicą
Kilka miesięcy temu robiłem research odnośnie założenia firmy lub spółki za granicą. Wiadomo, każdy chce płacić jak najmniejsze podatki (albo wcale Lol ), albo nie chcą, aby dokładać się w naszym kraju do darmozjadów (czyt: socjale typu 500+). Niestety w Polsce jak w lesie, niby coś się mówi o polityce, a dużo się nie zmienia.

Wracając do tematu. Nie wiem na ile są aktualne informacje na rok 2019, ale przedstawię to co było jeszcze kilka miesięcy aktualne. Dlatego jakby coś się nie zgadzało, proszę mnie poprawić Wink Jest 5:00, jak piszę tworzę ten temat, więc też nie wińcie za ewentualne błędy Big Grin

Po wpisaniu w wyszukiwarce frazy "firma za granicą" pojawi nam się wiele stron na ten temat. Jednak większości z nich to kancelarie/pośrednicy "pomagający" w założeniu na firmy bądź spółki. I tu się zaczynają schody.

Możemy sami wybrać kraj w którym chcemy założyć firmę (np. na podstawie znajomych, prowadzących już działalność za granicą) i znaleźć firmę, która nam w tym pomoże albo otworzyć na własną rękę (nie w każdym kraju jest to możliwe). Jednak to rozwiązanie nie jest dobre. Dlaczego? A bo każdy z Was prowadzi różne formy działalności (internetowe, stacjonarne, suby, forex itd.) i w każdym kraju mogą być różne wymagania lub wysokości naliczanych podatków na daną dziedzinę. A także wysokość zarobków. Jest jeszcze kilka innych czynników o których wspomnę później.

Także na początek najlepiej poszukać kancelarii, pośrednika który pomaga zakładać firmy za granicą. Nie jest to lada wyzwanie, bo takich stron jest mnóstwo. Przedstawię listę stron na którą ja trafiłem, choć żadną z nich nie polecam, bo osobiście nie korzystałem, no chyba że tylko jako informacyjnie.

https://rise.pl/oferta/spolki-offshore
https://spolki.cgolegal.pl/
https://www.admiraltax.pl/
http://kancelariajablonscy.pl/nasze-uslu...-offshore/
http://www.bernardpiechota.pl/spolki-offshore/
http://www.zakladaniefirm.pl/index.html
https://www.spolki-zagraniczne.pl/uslugi...agraniczna
https://bulgarianlaw.co/pl/firma-w-bulgarii/
http://oniszczuk.com/
https://kancelaria-skarbiec.pl/

Konsultacje z takimi kancelariami mogą być bezpłatne lub płatne (średnio 300PLN za 1h spotkania), wiadomo nie ma nic za darmo. Podczas takiego spotkania przedstawiamy to czym się zajmujemy, jaki biznes prowadzimy lub chcemy prowadzić, a oni dopasują nam odpowiedni kraj pod nasz biznes wraz z optymalizacją podatkową.

Często są to też zwykli pośrednicy, którzy mają prowizję od każdego klienta i osobiście nie zakładają firmy za Ciebie, tylko dalej zlecają to komuś innemu (np. osobie, która w danym raju podatkowym przebywa)

Ceny które są podawane podczas takich konsultacji lub na stronach www może i przyciągają, ale należy pamiętać, że to są podstawowe opłaty. Myk polega na tym, że utrzymanie takiej firmy za granicą może być dla Nas za drogie.

Są tzw, raj podatkowe w których za przelewy na konto zagraniczne są obarczone OPŁATĄ NAWET 40$. Tak, płacisz za to, że dostaniesz przelew...

Ogólnie jest mnóstwo wymagań, które trzeba spełnić by mieć działalność za granicą. Należy pamiętać jeszcze o rezydencji podatkowej:

Cytat:Obowiązek rozliczenia dochodów w Polsce spoczywa na osobach, które w roku podatkowym posiadały polską rezydencję podatkową.Zasada rezydencji podatkowej została wyrażona ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r.(Art. 3.pkt.1.). Kraj rezydencji podatnika to ten, w którym znajduje się centrum interesów życiowych podatnika. Ustawa podatkowa nie precyzuje pojęcia centrum interesów życiowych. W rzecznictwie najczęściej brane jest pod uwagę miejsce przebywania najbliższej rodziny podatnika, znajomych, miejsce położenia majątku, zatrudnienia, działalności politycznej, kulturalnej i wszelkiej innej, miejsce działalności gospodarczej i miejsce, z którego osoba zarządza swoim majątkiem. Drugim kryterium decydującym o rezydencji podatkowej jest

liczba dni spędzonych w Polsce w roku podatkowym - suma 183 dni. Wystarczy spełnienie jednego z tych kryteriów, aby zostać uznanym za rezydenta polskiego.



Rezydencja podatkowa oznacza nieograniczony obowiązek podatkowy, któryobejmujecałość dochodów (przychodów) osiągniętych przez podatnika, bez względu na to gdzie (w jakim kraju) zostały one uzyskane.

Ograniczony obowiązek podatkowy występuje w kraju źródła osiągania dochodów i obejmuje jedynie przychody osiągnięte w danym kraju.

Kiedy podatnik posiada w Polsce ograniczony Obowizek podatkowy?

O tym, czy dana osoba rozliczy w Polsce wszystkie swoje dochody, czy wyłącznie dochód tu uzyskany, decyduje to, czy spełnia lub nie kryteria rezydencji.

Z przepisów ustawy o PIT wynika, że jeśli

- dana osoba fizyczna nie posiada w Polsce centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodka interesów życiowych) i

- przebywa na terytorium Polski nie więcej niż 183 dni w roku podatkowym (rozumianym jako rok kalendarzowy),

wówczas nie jest rezydentem i zapłaci w Polsce podatek wyłącznie od dochodów uzyskanych na terytorium Polski.Nie będzie natomiast zobowiązana do zapłacenia w Polsce podatku od dochodów zagranicznych.

Podsumowując: osoba uzyskująca dochody za granicą, jeżeli jest polskim rezydentem podatkowym, powinna złożyć deklarację PIT-36 (oraz ewentualnie załącznik PIT-ZG) w Polsce i rozliczyć na niej wszystkie swoje dochody, w tym uzyskane w innym państwie. (Portale podatkowe oferują darmowe programy do rozliczania pit 2018. Popularne staje się rozliczanie pit online.)

Natomiast osoba nie posiadająca w Polsce swego ośrodka interesów osobistych ani gospodarczych i nie przebywająca w kraju więcej niż 183 dni w roku podatkowym, nie jest uznawana za polskiego rezydenta podatkowego i na terytorium Polski nie ciąży na niej żaden obowiązek podatkowy z tytułu dochodów uzyskanych w innych krajach.

Czy w takim przypadku trzeba rozliczać PIT? Jeżeli nierezydent uzyskuje w Polsce przychody, to musi złożyć on deklarację z tytułu przychodów uzyskiwanych na terytorium kraju (chyba że podatek w jego przypadku pobierany jest ryczałtowo przez płatnika).

Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania

Aby uniknąć konfliktu dwukrotnych roszczeń do tych samych dochodów i konfliktu między fiskusami różnych krajów, podpisywane są przez kraje (przeważnie dwustronne, rzadko wielostronne) umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Możemy mieć podwójną rezydencję podatkową, jednak opodatkowani od wszystkich swoich dochodów możemy być tylko w jednym kraju.
źródło


Na niektórych stronach można także dowiedzieć się kilka istotnych informacji:
https://doradztwoprawne.org/2015/12/spol...ty-i-mity/
https://spolkazagranica.pl/
http://www.raje-podatkowe-24.pl/Porownan...ykcji.html

Konta bankowe w UK

https://atbconsulting.pl/konto-bankowe-d...ntow-w-uk/

Tu macie pytania i odpowiedzi, które dostałem od osoby, która pomaga założyć spółkę LTD w UK. Oczywiście co kancelaria, to inne koszty i opłaty, więc to tylko przykład.

Cytat:Ogólne
1. Jak długo trwa założenie spółki?
a. Spółkę zakładamy w ciągu dwóch dni roboczych.

2. Jakie są koszty założenia spółki?
a. Jednorazowe:
i. Rejestracja spółki LTD – 600 zł,
ii. Najem adresu prywatnego – 500 zł / osoba. Jeśli dostarczysz adres np. znajomego w UK, ten koszt odpada,
iii. wylot po NIN (National Insurance Number) - koszt przelotu i pobytu jest po Twojej stronie. Na Twoje życzenie możemy tą podróż w całości zaaranżować - tzn. bilety lotnicze, hotel, etc. Zmiana terminu w urzędzie z jakiegokolwiek powodu – 300 zł i jest to możliwe tylko JEDEN RAZ;
iv. rezydent (jeśli wybierzesz nasz adres), podczas pobytu w UK – 140 GBP / osoba, przy czym nie jest to wymóg. Rezydent pomoże Ci z przejazdami na miejscu, tłumaczeniem rozmowy w urzędzie i banku, etc
b. stałe miesięczne:
i. 630 zł abonamentu. Do momentu rejestracji spółki, abonament wynosi 525 zł. Przy dwóch etatach – 995 zł, trzech – 1365 zł, czterech – 1735 zł, a przy pięciu etatach – 2100 zł.

3. Jakie są miesięczne/coroczne opłaty prowadzenia spółki?
a. Jak wyżej.

4. Czy prowadząc spółkę LTD możemy posiadać program partnerski?
a. Tak,

5. Czy wymagane jest prowadzenie księgowości?
a. Tak, my prowadzimy to w cenie abonamentu.

6. Kto będzie nas reprezentować prawnie/reprezentować w działaniach spółki jeśli trzeba będzie coś w niej zmienić? Czy jest jakiś stały partner/pomoc w razie takiej konieczności i jakie są wtedy koszta.
a. Robimy to w ramach abonamentu.

7. Jak wygląda możliwość pobytu w danym kraju/uzyskania obywatelstwa/uzyskania dodatkowych przywilejów w danym kraju, przez fakt prowadzenia w nim działalności.
a. Opłacamy składki emerytalne oraz ubezpieczeniowe. Każdy indywidualnie może zgłosić się o wyrobienie karty ubezpieczeniowej.

8. Co w wypadku zmiany adresu zameldowania, gdy spółka już została założona? Czy trzeba składać jakieś dodatkowe dokumenty?
a. Wystarczy dokument o zmianie adresu Dyrektora Spółki – pomagamy.

9. Co potrzeba do założenia spółki? (Obywatelstwo, umowa wynajmu mieszkania, itp.)
a. Adres brytyjski zamieszkania – patrz punkt 2.

10. Czy trzeba koniecznie przebywać w miejscu posiadania spółki?
a. Działalność możesz prowadzić z każdego miejsca na ziemi.

11. Jak długo można prowadzić spółke? Czy są jakieś ograniczenia czasowe?
a. Nie ma.

Podatki:
1. Podwójne opodatkowanie – jak to wygląda w momencie posiadania spółki za granicą.
a. Rozporządzenia Rady Europejskiej (nr 883/2004 i 987/2009) precyzują zasady odprowadzania składek na ZUS jeśli występuje tzw. zbieg tytułów ubezpieczeń, czyli sytuacja w której ma się działalność w Polsce i pracę etatową poza jej granicami. To oznacza, że posiadanie umowy o pracę poza granicami Polski skutkuje tym, że z tytułu działalności gospodarczej do ZUS-u w Polsce nie odprowadza się ŻADNYCH składek! Naszą rolą jest organizacja całego przedsięwzięcia w legalny i zgodny z prawem sposób.
b. Technicznie – zakładamy dla Ciebie spółkę LTD, w której to (zgodnie z prawem brytyjskim, nakazującym takiej spółce mieć dyrektora) masz etat na stanowisku dyrektora spółki (odpowiednik polskiego “prezesa”) - tym samym od tej pory składki ubezpieczenia społecznego NALEŻY odprowadzać w UK a nie w Polsce.

2. Ile czasu trzeba spędzić fizycznie w danym kraju i czy na pewno jest to konieczne, aby nie płacić podatku w Polsce, posiadając spółkę LTD w Anglii?
a. Jak wyżej.

3. Kontrole skarbowe w UK jak i w Polsce. Jak to wygląda w momencie prowadzenia spółki za granica. (możliwości kontroli w przypadku wydawania pieniędzy w polsce zarobionych za granicą).
a. Nie ma potrzeby prowadzenia księgi przychodów i rozchodów, co skutkuje możliwością wydawania pieniędzy w każdym sklepie.

Konta bankowe:
1. Jak wygląda sprawa z kontem bankowym?
a. Konto bankowe w UK – prywatne. Firmowe możecie założyć nawet w PL – obrót pieniędzy w złotówkach będzie najkorzystniejszy.

Dyrektorzy

1. Jakie są możliwości podziałów administracyjnych wewnątrz spółki LTD? (Dyrektorzy, poddyrektorzy itd)
a. Może być nawet jeden dyrektor w spółce.

2. Podział udziałów wewnątrz właścicieli spółki, jak wygląda to procentowo?
a. Ustalane przez Was.

3. Jakie wadium musi wpłacić każdy z dyrektorów?
a. Nie ma wkładu własnego.

4. Dyrektorzy nominowani i ich możliwości, konieczność dyrektorów - opis tego jak wygląda to gdy ktoś prowadzi spółkę za nas i czy może nas oszukać.
a. Lepszym rozwiązaniem jest wzięcie siebie na dyrektorów.

5. Czy jeśli jest 3 dyrektorów, tym bardziej się opłaca wprowadzić spółkę?
a. Koszt miesięczny za każdego z Dyrektora spada. Patrz punkt 2 z ogólnych.
6. Czy za dyrektora nominowanego, będziemy musieli opłacać składki itp.? Ile trzeba będzie mu zapłacić? - warunki zawarte w umowie między nami a dyrektorem nominowanym.
a. Jak wyżej, punkt 2 z ogólnych.

Ubezpieczenia:

1. Czy możemy dostać emeryturę z kraju, w którym prowadzimy spółkę?
a. Tak, jako dyrektor odkładamy za Ciebie składki. Emeryture można uzyskać po 10 przepracowanych latach. Lata przepracowane w Polsce można przerzucić na kraj w którym chce się odbierać emeryturę. Wiek emerytalny: 65 dla mężczyzn.

2. Jak wygląda sprawa z ubezpieczeniem zdrowotnym? Czy prowadząć spółkę za granicą, należy być ubezpieczonym, czy jest może to dobrowolne?
a. Ubezpieczenie zdrowotne jest w cenie abonamentu. Na podstawie ubezpieczenia możesz wyrobić kartę ubezpieczeniową i być przyjmowanym na warunkach turysty np. u lekarza w PL.

Jest sporo wątpliwości np. jakie są opłaty w momencie zamknięcia spółki. Większość firm omija to pytanie.


Lista rajów podatkowych, które brałem pod uwagę (lecz koszt utrzymania jak i założenia jest za wysoki jak dla mnie)

Cytat:Raje podatkowe według polskiego prawa:

Antigua i Barbuda
Curaçao
Bahrajn
Hongkong – Specjalny Region Administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej
Makau – Specjalny Region Administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej
Republika Panamy
Republika Seszeli
Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych – Terytorium Nieinkorporowane Stanów Zjednoczonych

Raje podatkowe nieuwzględnione na liście Ministra Rozwoju i Finansów:

Aruba
Belize
Bermudy
Floryda (stan USA)
Gambia
Gibraltar
Guam (terytorium nieinkorporowane Stanów Zjednoczonych)
Gwatemala
Islandia
Jersey
Kajmany
Kostaryka
Nevada (stan USA)
Nowa Zelandia
Palau (wyspiarskie państwo samorządowe, stowarzyszone ze Stanami Zjednoczonymi)
Południowa Dakota (stan USA);
Zjednoczone Emiraty Arabskie
Singapur
Suazi (Ngwane, Swaziland, Królestwo Suazi)
Teksas (stan USA)
Wyoming (stan USA)
Wyspa Man

Pozostałe:

Japonia
Kanada
Szwajcaria
Tajlandia
Tajwan

Ogólnie temat firma za granicą to dosyć skomplikowana sprawa. Jest na tyle zawiła, że nawet ciężko to opisać. Na stronach kancelarii może i ładnie i przejrzyście to wygląda, jest rzeczywistość jest całkiem inna. Nie pisze się o ukrytych kosztach, konsekwencjach prawnych. A jak wiadomo, urzędy w PL zaczynają ścigać osoby, które mają firmy za granicą, a nie chcą płacić podatków w Polsce, choć w niej przebywają.

Tak więc warto poważnie się zastanowić, czy przeniesienie lub założenie firmy za granice, będzie dla Was opłacalne. Bo jeśli zarabiasz nawet tą średnią krajową, to raczej sobie daruj.


P.S Może lekko chaotycznie napisane, ale może i tak te informacje się komuś przydadzą Wink

[Obrazek: giphy.gif]
Glosy: rachman (+1), piotrgk4 (+2), Czaq (+1), Admin (+5), Patek (+1)
30-01-2019 05:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ania Online
Forumowy Maniak


Liczba postów: 1241
Dolaczyl: Jan 2012
Reputacja: 1712

Poziom ostrzezen: 0%
Forum Gold: 215.61 [Dotacja]

Warto sprawdzić:
[Vip]Czaq Offline
Praktyczny mentoring
*

Liczba postów: 1,839
Dołączył: Dec 2015
Reputacja: 1066 +

Galeria Wygranych: Tutaj
Odznaczenia:

(Zobacz Odznaczenia)
Poziom:
Forum Gold: 3.00
Post: #2
RE: Krótkie Vademecum o zakładaniu spółek/firm za granicą
Osobiście interesuje się sprawą od jakiegoś czasu. Kilka lat temu znany youtuber przybliżył mi ten temat(kanał trafiał do sporej ilości widzów więc trafił również i do mnie Lol ) lecz w każdym filmie opisywał całe "przenosiny" jako tylko i wyłącznie pewien zysk oraz gwarantowane zmniejszenie kosztów prowadzenia DG.
Sytuacja faktycznie jednak nie wygląda tak idealnie. Jest wiele podstaw prawnych oraz opłat związanych z przenosinami więc dziwi mnie popularność i nie zwrócenie uwagi na informację które choćby wymieniłeś w temacie. Być może biznes ma się kręcić a firmy pośredniczące opłacają znaczną część takich informatorów* Wink Trzeba mieć głowe na karku i jako przedsiębiorcy powinniśmy sprawdzać informację z różnych źródeł aby mieć logiczny podgląd sytuacji.

[Obrazek: image.png]
30-01-2019 09:06
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
MaLiN Offline
Przyjaciel Forum
*

Liczba postów: 8,925
Dołączył: Aug 2013
Reputacja: 2532 +

Odznaczenia:

(Zobacz Odznaczenia)
Poziom:
Forum Gold: 612.20
Post: #3
RE: Krótkie Vademecum o zakładaniu spółek/firm za granicą
Czyżby chodziło o Wapniaka? Wink Ogólnie rozmawiałem z Mentzenem, który mu pomagał w przenosinach firmy i Jego mogę polecić, bo bardzo merytorycznie podchodzi do tematu.

[Obrazek: giphy.gif]
Glosy: Czaq (+1)
30-01-2019 09:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Obywatel Offline
Bywalec
*

Liczba postów: 471
Dołączył: Jun 2015
Reputacja: 70 +

Forum Gold: 0.00
Post: #4
RE: Krótkie Vademecum o zakładaniu spółek/firm za granicą
Wszystko zależy od kwoty, oraz dochodów.
Owszem, utrzymanie może być drogie, ale i tak tańsze, niż obciążenia podatkowe w PL. Wybór "raju" w UE, raczej mija się z celem. Jest wymóg przebywania powyżej pół roku, aby nie być rezydentem PL.
Co do listy ministra.... Jest rozwiązanie, które nazywa się "wehikułem korporacyjnym". Masz firmę, w kraju który jest na czarnej liści banków, czy ministerstwa, a i tak legalnie, i bez większych kłopotów, możesz otworzyć konto w niektórych krajowych bankach. I to "anonimowo"
Jeżeli ktoś włada angielskim, polecam kancelarie zachodnie, są sporo tańsze, niż krajowe
22-02-2019 13:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Działalność Gospodarcza Za Granicą Sebqu 10 7,866 09-06-2019 23:25
Ostatni post: Caporeira
  Działalność za granicą kamil33325 5 5,799 30-05-2019 13:23
Ostatni post: xaydestroyer
  Spółka LTD za granicą - który kraj najbardziej się opłaca? MaLiN 5 6,482 16-03-2017 23:48
Ostatni post: MaLiN
  Założenie działalności gospodarczej za granicą explrlz 4 6,102 20-02-2016 19:22
Ostatni post: explrlz

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: