Sprawdź:
Słyszeliście o Common Reporting Standard?
Common Reporting Standard (CRS) oznacza Wspólny Standard Raportowania. Jest to dokument, który zobowiązuje wybrane instytucje finansowe do przekazywania danych klientów organom podatkowym. Celem raportów jest wykrywanie oszustw podatkowych i uchylania się od podatków. CRS działa już w systemie bankowym. Portfele internetowe zostaną objęte systemem CRS od 1 stycznia 2026. Zobacz na czym ma polegać zmiana.
. Co to jest CRS?
Common Reporting Standard (CRS) ma być wspólnym standardem raportowania kont finansowych na świecie.
Opracowaniem i wdrożeniem tego systemu, w naszym regionie, zajmuje się Unia Europejska oraz Wielka Brytania. Liderami zmian w CRS są kraje G20. Inne kraje pójdą w ich ślady.
Nas będą interesowały szczególnie portfele internetowe (zarejestrowane najlepiej poza Wielką Brytanią), gdyż to one mają główne zastosowanie dla graczy zakładów bukmacherskich. Trzeba jednak pamiętać, że podobne standardy będą dotyczyły kont bankowych oraz innych instytucji, które świadczą usługi finansowe z możliwości przesyłania pieniędzy.
akty
Administrator arbusy ustalił co następuje[2]:
Numery NIP będą zbierane od 1 stycznia 2027 roku (w transakcjach bankowych w Europie ten proces już się rozpoczął, np. w Revolut).
E-portfele NIE podlegają CRS (grudzień 2022). Jeszcze żaden kraj, w wyniku CRS, nie zażądał masowo danych, w odniesieniu do swoich obywateli, z jakiegokolwiek portfela elektronicznego.
Projekt zmian CRS obejmował w 2022 roku głównie kryptowaluty.
E-portfele będą gromadzić i udostępniać dane obejmujące historię konta od 1 stycznia 2026 roku.
Udostępnianie danych nastąpi od 1 stycznia 2027 roku, bo pierwszym analizowanym rokiem będzie rok podatkowy 2026:
Państwa członkowskie przekazują, w drodze automatycznej wymiany, właściwym organom każdego innego państwa członkowskiego informacje dotyczące wszystkich kategorii dochodów i kapitału, o których mowa w ust. 1 akapit pierwszy, dotyczące mieszkańców tego innego państwa członkowskiego. Informacje takie dotyczą okresów podatkowych rozpoczynających się 1 stycznia 2026 roku lub później.
Państwa członkowskie UE będą musiały uchwalić wszystkie wymagane przepisy przed 31 grudnia 2025 roku.
3. Wnioski
Warto rozważyć zamknięcie portfeli internetowych min. kilka miesięcy przed 31 grudnia 2025.
Im bliżej “Dnia Zero”, tym więcej będą mieli pracy.
Zmiany prawa istotnie wpłyną na przychody portfeli internetowych. Będą zwlekać z informowaniem klientów do ostatniej chwili.
Istnieje ryzyko rekompensowania strat kosztem klientów, o których wiadomo (z historii konta portfela), że i tak odejdą.
Wyjście z kryptowalut do FIAT-ów będzie w Europie utrudnione. Wiadomo jak wpłynie to na popyt i podaż.
W sprawie przychodów z kryptowalut warto rozważyć ich sprzedaż i wypłatę dużo przed 31 grudnia 2025. DYOR.
Przekazywane dane trzeba będzie przetworzyć (przy ograniczonych zasobach ludzkich). Do tego trzeba będzie stworzyć filtry. Nie każdy musi się obawiać Urzędu Skarbowego.
Rynek nie zna próżni — być może pojawi się nowe rozwiązanie płatnicze, które umożliwi bezpieczne obstawianie u bukmacherów zagranicznych.
Masz nowe ważne informacje? Napisz do mnie.
to informacja z jednej stron bukmacherskich. Macie jakieś pomysły jak to obejść aby urząd skarbowy tego nie widział? Zostało jakieś 30 miesięcy :/