Zbiór paru pozwów i wyroków sądów w sprawie Lyoness
"W piśmie z dnia 11 stycznia 2018 r. Urząd Loterii ogłosił, że podją decyzję, że Lyoness musi zaprzestać wszelkiej działalności w Norwegii.
Decyzja oznacza, że wszelkie umowy uczestników programów lojalnościowych CashBack World i Lyconet oraz cała sprzedaż i wykorzystanie kart lojalnosciowych, kuponów rabatowych, udziałów kart klientów, kart podarunkowych, materiałów marketingowych, seminariów i innych produktów w firmie ma zostać zakończona."
http://behindmlm.com/companies/lyoness/l...operating/
Piramida Finansowa Lyoness musi zwrócić pieniądze poszkodowanym.
Po latach przewlekania procesów przez Lyoness
Sąd Najwyższy w Austrii odrzucił wszystkie odwołania od wyroków w procesie zbiorowym VKI przeciwko Lyoness i unieważnił 61 nielegalnych klauzul w regulaminach (OWU, DOWU itp) na podstawie których zawierane były umowy Członków od 2007 do 2014 roku.
"Wyrok Sadu Najwyższego stanowi uznanie roszczeń poszkodowanych przez Lyoness, działa na ich korzyść ", mówi Ulrike Wolf, szefowa Departamentu Procesów Zbiorowych VKI (odpowiednik naszego UOKIK- przyp. własny).
Wszystkie umowy zawarte do 2014 są nieważne, dlatego naszym zdaniem nie ma i nie było prawnej podstawy do przyjmowania wpłat przez Lyoness. Firma ta musi zatem zwrócić Członkom pieniądze wraz z odsetkami" wyjaśniła Ulrike Wolf.
VKI, przy wsparciu Ministerstwa Spraw Socjalnych, organizuje obecnie kampanię zbierania wniosków od osób którym należy się zwrot wpłaconych do Lyoness pieniędzy. Można będzie do niej przystąpić nieodpłatnie od 25 lipca 2017.
https://www.trend.at/branchen/rechtsschu...ss-8229024
Wyrok Sądu Najwyższego:
https://verbraucherrecht.at/cms/uploads/...45_16i.pdf
Szwajcarska prasa :"Kontrakty są nielegalne"
"Ostatnio kilka sądów niezależnie doszło do wniosku, że Lyoness w ramach swojej działalności prowadzi nielegalne piramidy różnego rodzaju a umowy osób biorących w nich udział są nieważne.
Ostatnich kilka przykładów:
- sąd w Wiedniu (Rejonowy Sąd Gospodarczy w dniu 8 września 2016 roku)
- sąd w Salzburgu (Sąd Rejonowy w dniu 11 października 2016 roku)
-sąd w Zug (Trybunał Kantonu w dniu 21 września 2016).
W sentencji wyroku znalazły się następujące konkluzje:
"Nielegalne są nie tylko poszczególne zapisy umów ale całe regulaminy opisujące ten nieuczciwy system finansowy."
http://www.tagblatt.ch/ostschweiz/werden...93,4816093
Pozywającym chodziło o to aby odzyskać pieniądze wpłacone do Lyoness pod wpływem obietnicy dużego zysku.
Sądy przyznały im rację.
Najnowszym przykładem jest wyrok Sądu Rejonowego Voitsberg z 1 listopada:
"Gdyby pozywający wiedział przed zawarciem umowy, że wpłacane środki nie podlegają zwrotowi oraz że nie można ich wykorzystać na zakupy bez wpłacania dodatkowych pieniędzy, przez co niemożliwym jest osiągnięcie jakichkolwiek zysków i odzyskanie swojej gotówki, nigdy nie zawarłby umowy z Lyoness i nigdy nie zainwestowałby w ten system swoich pieniędzy ", zauważyła sędzia Helga Ofner i skazała Lyoness na zwrot pieniędzy wraz z odsetkami i kosztami.
W międzyczasie, w Szwajcarii, w Austrii, a ostatnio w Niemczech złożono setki podobnych pozwów. Choć wyroki nie są jeszcze ostateczne a Lyoness zapowiada apelacje, ofiary coraz bardziej wierzą w odzyskanie tą drogą swoich pieniędzy.Wiadomym jest, że Lyoness, aby zamydlić wszystkim oczy, oferuje im zwrot jedynie części wpłaconych sum."
Wyrok w sprawie wniesionej przez UOKIK przeciwko Lyoness wraz z uzasadnieniem.
http://orzeczenia.warszawa.so.gov.pl/con...-04-07_001
UWAGA NOWY WYROK – LYCONET TO ZŁODZIEJSKA PIRAMIDA!
„Nowy wyrok w cywilnej sprawie przeciwko “firmie rabatowej” Lyoness – sponsorowi klubu piłkarskiego Rapid Vienna. Tym razem Sąd Apelacyjny szwajcarskiego kantonu Zug podtrzymał wyrok sądu niższej instancji, który okreslił Lyoness mianem piramidy finansowej (niem. „Schneeballsystem”). Członkowie otrzymuja pieniądze jedynie gdy wciągają kolejne osoby. Ponadto sąd uznał cały model biznesowy Spółki za nieprzejrzysty.
Lyoness odwołał się od wyroku sadu niższej instancji ale Sąd Apelacyjny odrzucił odwołanie. Wyrok z 28 lutego stanowi iż kolejne zażalenie może dotyczyć jedynie kwestii proceduralnych.
Mimo to Lyoness zapowiada kolejne odwołanie. „W naszej opinii wyrok, dotyczący wyłącznie Lyoness Suisse GmbH, nie jest ostateczny. Lyoness złoży apelację od tej decyzji” – powiedziała dla agencji APA rzeczniczka firmy.
Sąd Apelacyjny z kantonu Zug przeanalizował w szczegółach Lyconet – „kanał sprzedaży” Lyoness. Przyczyną był pozew osoby która od października 2014 do września 2015 wpłaciła do systemu Lyoness niemal 4500 franków CHF (obecnie ok 4,2 tys EUR). Oprócz różnych innych produktów osoba ta kupiła tzw. “discount vouchers” a gdy zażądała zwrotu swoich środków - Lyoness odmówił. Sąd w dwóch instancjach orzekł iż odmowa ta jest bezprawna i że powód miał rację.
Dla Sądu Apelacyjnego cały Lyconet narusza przepisy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (UWG). Korzyści wypłacane Członkom „zalezą głównie od wciągania nowych osób”. Korzyści pochodzące z zakupów u Partnerów Handlowych Lyoness mają jedynie „marginalne znaczenie” – stwierdził Sąd.
„Zarabia się jedynie w wypadku gdy Marketerzy wciągają do Lyconet nowe osoby które dokonują kolejnych wpłat. Wysokość wypłacanych prowizji zależy od ilości osób wciągniętych przez poszczególne osoby i od wzrostu ilości wszystkich Członków w systemie” mówi wyrok. Sąd wskazał iż „nieuczciwy system piramidy polega na tym, że uczestnik otrzymuje wynagrodzenie gdy rekrutuje doń nowe osoby”
Ponadto sąd ustalił że Lyoness „wypłaca pieniądze pochodzące z wpłat osób z dołu piramidy osobom znajdującym się na jej wierzchołku”. Jest to kolejny fakt wskazujący na nielegalny charakter całego przedsięwzięcia.
Sąd Apelacyjny w Zug nie jest pierwszym który zakwalifikował Lyoness jako oszustwo. Jak wspomniano w ww. wyroku: „ dla porządku należy zauważyć, iż nawet austriackie sądy zakwalifikowały system Lyoness jako nieuczciwą piramidę”
http://www.tt.com/home/12782932-91/auch-...system.csp
"Jak się dowiedzieliśmy, obecnie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi 7 postępowań dotyczących firm, które mogą być piramidami finansowymi. Najbardziej zaawansowane są dwa z nich – jedno dotyczące firmy Lyoness, które jest już na końcowym etapie"
http://wgospodarce.pl/informacje/43172-w...h-w-polsce
Gazeta w Austrii, w której rzecznik Lyoness mówi, że nie będą się odwoływać od wyroku unieważniającego umowę Premium Partner w uzasadnieniu którego sąd stwierdził, że Lyoness działa jak piramida finanswowa.
Wyrok jest prawomocny
http://www.nachrichten.at/nachrichten/wi...15,1300757
************************************************************************************************
Inne wyroki, które tak samo za podstawę podają to, ze lyoness działa jak schemat ponziego, do tej pory jest już 16 takich wyroków
wyroki na dole strony urzędu zeskanowane w pdfach
https://verbraucherrecht.at/cms/index.ph...&tx_ttnews[tt_news]=3216&cHash=6b4f987c7e2fbf4f0d0eb1d9aac80a18
Co innego mówi nam uczestnik wspólnoty, student z Wielunia:
- Wpłaciłem 30 tys. zł. Założyłem konto Lyoness sobie, tacie, mamie, bratu...
Mateusz stracił oszczędności. Podobnie, jak inne osoby, które szykują teraz pozew zbiorowy przeciw Lyonessowi. Chcą zwrotu "zaliczek na poczet zakupów" i odszkodowań.
http://wyborcza.pl/piatekekstra/1,129155...hback.html