Mentoring Get paid 2.0 - Mentoring rozwijany od stycznia 2015 roku!
#2 - Reklamowanie ofert CPA - FACEBOOK ADS
Poradnik jest aktualny na dzień publikacji. Aktualizowana wersja jest opublikowana w mentoringu.
"Facebook Ads" dla wielu osób może się okazać strzałem w dziesiątkę. W tym tekście omówię wykorzystanie FB ADS do promowania programów partnerskich.
Zacznijmy od możliwości, które oferują narzędzia reklamowe facebooka. Możemy w ten sposób promować fanpage'e, przyciski "call to action", strony - a także wykorzystywać je np. do zbierania adresów e-mail. Aktualna lista możliwości znajduje się pod tym linkiem:
https://www.facebook.com/business/ads-guide/. W tekście, technicznie, skupiam sie stricte na promowaniu postów reklamowych - ale np. zasady dobierania grupy docelowej sprawdzą się w każdym typie reklam.
1. Etap pierwszy - przygotowanie fanpage'a i dodanie posta reklamowego
W celu reklamowania programów partnerskich należy założyć fanpage powiązany tematycznie z reklamowanym programem (niszą w której działacie) i dopracować go pod względem wiarygodności - nawet jeśli ma służyć wyłącznie do postów reklamowych. Potencjalni klienci, przed skorzystaniem z oferty, mogą sprawdzać fanpage - jeśli ten będzie niewiarygodny, zbyt amatorski, pusty, po prostu stracicie klienta.
Po przygotowaniu fanpage'a, należy przygotować i opublikować post reklamowy.
Zanim dodasz taki post, przeczytaj ten tekst do końca - wygląd posta stanowi znaczący element optymalizujący koszt kampanii.
2. Etap drugi - narzędzia reklamowe FaceBook'a
Aby przejść do narzędzi, należy rozwinąć listę w prawym górnym rogu ekranu i wybrać opcję "zarządzanie reklamami" - tak jak jest to widoczne na poniższym obrazku:
3. Etap trzeci - doładowanie konta reklamowego i płatność za reklamę
Obecnie nie jest potrzebna karta kredytowa, każdy może wykupić reklamę za pośrednictwem szybkich płatności w ciągu jednej chwili. Ceny reklam są zależne od wybranej grupy docelowej i konkurencji (innych reklamodawców chcących dotrzeć do konkretnych osób). Bez podpinania karty kredytowej nie ma możliwości, aby zapłacić za reklamę więcej niż się wpłaciło (nawet w przypadku popełnienie błędu z ustawianiem "budżetu").
Pieniądze pobierane są z konta reklamowego (sami ustalamy dzienny budżet reklamy), które doładowuje się wybierając opcję "rozliczenia i metody płatności":
"Saldo konta pre-paid" wskazuje ile pieniędzy możemy przeznaczyć na reklamę. Jeśli saldo będzie mniejsze niż założony w kampanii budżet - reklama przestanie się wyświetlać w chwili gdy saldo dojdzie do 0,00zł i nie ponosimy z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów.
4. Etap czwarty - przygotowanie reklamy
1) Przechodzimy do "menadżera reklam" i wybieramy opcję "utwórz kampanię":
2) Wybieramy cel marketingowy. Jako, że promujemy programy partnerskie - nie intresuje nas zasięg, interesuje nas faktyczna aktywność związana z reklamą (tj. model "CPC").
Jeśli Twój post reklamowy jest czymś co raczej nie przystoi lajkować, komentować, a tym bardziej udostępniać - wybierz opcję "aktywność". Aktywność to wszystkie działania, które sa podejmowane wobec posta - w tym wejścia na stronę. To najkorzystniejszy cenowo model, ale nie sprawdzi się przy postach które angażują odbiorców aż nadto (jeszcze to wyjaśnię omawiając wygląd miniaturki). Po wyborze modelu, należy jeszcze go do doprecyzować wybierając opcję: "aktywność dotycząca posta".
Jeśli Twój post reklamowy angażuje odbiorców (jest chętnie lajkowany, komentowany, udostępniany) - wybierz cel "Ruch", wówczas zapłacisz tylko za wejścia na reklamowaną stronę. Stawki w modelu "ruch" są niestety wyższe od modelu "aktywność", ale w tym wypadku ten model jest niezbędny do ograniczenia zbędnych kosztów.
3) Zdefiniowanie odbiorców
Zakładam, że reklamujesz program partnerski w Polsce i prowadzisz polskojęzyczny FP - zatem
lokalizacja nie będzie miała znaczenia. Ustawiamy więc najogólniej "POLSKA", tak by reklama docierała do wszystkich znajdujących się na terenie całej Polski.
Teraz w zależności od niszy i promowanego programu partnerskiego - wybieramy
płeć. Nie kierujcie się tym, że kobiety/mężczyźni TEŻ mogą być zainteresowani - kierujcie się większością. Jeśli większość potencjalnych klientów to mężczyźni - wyklucz kobiety - i odwrotnie. Jeśli nisza jest porównywalnie ciekawa dla obu płci - zaznacz "wszyscy".
Wiek - tak samo jak wyżej trzeba jak najbardziej tą grupę sprecyzować. Od razu wyrzuć myśli "też mogą być zainteresowani" -> tu nie chodzi o docierania do wszystkich, a tylko do osób najbardziej zainteresowanych Twoją tematyką.
Podam przykład - jeśli chodzi o mój blog o zarabianiu przez internet, są to osoby w wieku od 17 do 25 lat. Oczywiście 26-latki i 16-latki TEŻ mogą być zainteresowani, ale WIĘKSZOŚĆ fanów strony mieści się w przedziale 17-25
Nie ma sensu celować w rozszerzoną grupę odbiorców, trzeba się skupić na konkretnej, najbardziej pasującej do tematyki - tak żeby nie generować zbędnych kosztów (w końcu płacimy za aktywność).
Zainteresowania dają spore pole do popisu. Sama lokalizacja, wiek i płeć to bardzo ogólna grupa - dopiero zainteresowania ją doprecyzowują. Tutaj łatwo popełnić błędy polegające na:
- dodawaniu bardzo ogólnych zainteresowań, które pasują do większości - np. "uroda", "sport", "kino", filmy", muzyka", "gry". Takie ogólne zainteresowania w niczym nie pomagają - dalej grupa odbiorców będzie bardzo zróżnicowana i dalej w naszą reklamę będą wchodziły osoby niezainteresowane ofertą (i generowały koszt!)
- dodawaniu zainteresowań pokrywających się z reklamowaną ofertą - np. reklamując dietę odchudzającą lub suplement na odchudzanie można wpisać w zainteresowania: "dieta", "fitness", "weight-loss", "bodybuilding" i dotrzeć do osób, które już się tym interesują, ćwiczą, zdrowo się odżywiają i NIE MAJĄ POTRZEBY schudnięcia. Takie zainteresowania, choć wydają się logiczne na pierwszy rzut oka - generują straty.
Podam jeszcze jeden przykład:
W reklamach bloga mógłbym w zainteresowaniach zaznaczyć tylko "zarabianie przez internet", ale czy faktycznie to właśnie Ci ludzie są dla mnie odpowiednią grupą odbiorców? Taka reklama trafiałaby do faktycznie zainteresowanych osób, ale nie miałaby przełożenia na sprzedaż. Jak wiecie, sprzedaję poradniki - więc najlepszą grupą docelową są osoby NOWE. Czy ludzie już zainteresowani "zarabianiem przez internet" są nowi w tej branży? Nie
Żeby dotrzeć do osób nowych, trzeba dotrzeć do osób zainteresowanych zarabianiem w ogóle i rozszerzyć zainteresowania o tematy pokrewne - bo istnieje bardzo duża szansa, że zainteresują się też zarabianiem w programach partnerskich.
W zainteresowaniach, oprócz tematów związanych z e-biznesem, uwzględniłem między innymi :
- autorów książek o zarabianiu pieniędzy, np. kiyosaki
- hyip
- mlm, marketing wielopoziomowy
- biznesplan
- telemarketing
- reklama, marketing, marketing bezpośredni, cyfrowy, partnerski
- zarządzanie (studenci zarządzania!)
- nazwy firm szkoleniowych związanych z marketingiem, np, sprawnymarketing
Tak sprecyzowana zainteresowania są w stanie dotrzeć do osób, które dopiero zainteresują się zarabianiem przez internet i mogą przełożyć się na sprzedaż.
Jeśli chodzi o zainteresowania, warto zastanowić się nie tyle czym się interesują potencjalni klienci - ale kim są. Wracając do diet odchudzających - kim mógłby być potencjalny klient? Nie tyle jest to osoba otyła, co osoba której ta otyłość przeszkadza - to ogromna różnica. Można się głowić nad tym jak wyodrębnić osoby otyłe za pomocą zainteresowań, ale na nic się to zda - bo trzeba wyodrębnić osoby otyłe, które mają z tego powodu kompleksy. Pamiętajcie, że to tylko teoretyczny przykład - nie sprawdzałem tego rozwiązania - ale moim zdaniem reklamę powinno się skierować do osób zainteresowanych rozwojem osobistym, pua, lubiących strony "trenerów podrywu". Uważam, że to właśnie w tej grupie zainteresowań jest nasza grupa docelowa. Banner (miniaturka) i treść posta powinny zaś być na tyle wymowne by zniechęcić do klikania osoby szczupłe i takie które kompleksów z powodu otyłości nie mają (tak aby nie wchodziły na naszą stronę i nie generowały kosztów reklamy!). O roli treści reklamy i wyglądu bannera przeczytasz więcej w pkt. "6) Strona i post"
4) Umiejscowienia
Wybieramy "edytuj umiejscowienia" i:
- jeśli nie promujemy ofert mobilnych, reklama powinna się wyświetlać tylko na komputerach (zakładasz konta bankowe, wysyłasz sms'y, kupujesz przedmioty przeglądając facebooka na smartfonie? Mobilni użytkownicy mogą się zainteresować, nawet wejść - generując koszt - i odłożyć sprawę na później, by o niej po prostu zapomnieć)
- reklama, która najbardziej zwraca uwagę to reklama w "aktualnościach" i tylko taką opcję nalezy zostawić (odznaczamy wszystkie inne):
5) Budżet i harmonogram
Wybieramy budżet dzienny (maksymalna kwota, która zostanie pobrana z salda w ciągu dnia; minimalny budżet dzienny to 2zł) i ustalamy datę zakończenia kampanii.
Resztę opcji pozostawiamy bez zmian. Kwotę oferty (wartość za akcję) można ustawić samodzielnie - niestety zbyt niska kwota grozi po prostu brakiem jakichkolwiek działań (pierwszeństwo będzie miała konkurencja, która oferuje wyższe kwoty dla tej samej grupy odbiorców) - najoptymalniej zostawić zaznaczoną opcję "automatycznie".
6) Strona i post
Wybieramy opcję "użyj istniejącego posta" - a następnie zaznaczamy fanpage i post, który ma być promowany. To wszystko jeśli chodzi o ustawianie reklamy
Teraz wróćmy do pkt. 1 - przygotowania postu reklamowego. Mniej więcej już napisałem jaką pełni rolę - ten post również selekcjonuje odbiorców. W zależności od tego co reklamujesz, powinien być tak przygotowany by zniechęcić osoby nie będące w głównej grupie docelowej do kliknięcia (każde kliknięcie to dla nas dodatkowy koszt za reklamę).
Jeśli nie chcesz by w link klikały osoby "inteligentne" - reklama powinna być totalnie niewiarygodna, wręcz infantylna, np.:
Jeśli chcesz odsiać osoby "niemądre" - używaj trudniejszych słów i akademickiego tonu. Pamiętaj, że każde kliknięcie generuje koszt - wygląd reklamy może zmienić bardzo dużo jeśli chodzi o selekcję odbiorców i zbędne wejścia na stronę. Jeśli zastanawiałeś/aś się kiedyś nad fenomenem bannerów "Śmieje się z..", "... go nienawidzą!", " jeden prosty trick sprawił", itd. - to właśnie przykład selekcji i optymalizacji kosztów. Im bardziej wiarygodny byłby banner, tym więcej osób by w niego wchodziło - i tym więcej kosztowałaby reklama. Mało wiarygodny banner, w dodatku reklamujący mało wiarygodną ofertę, od razu odsiewa osoby "zbyt mądre" (które nie uwierzą w wielkie zyski, magiczne tricki i wkurzonych na gimnazjalistę lekarzy) i ogranicza zbędne koszty. Ot, cały sekret tych bannerów :> Pamietajcie o tym projektując treść posta reklamowego i wygląd miniaturki, na stronę powinny wchodzić tylko osoby najbardziej pasujące do grupy docelowej - nie każdy. Tu nie chodzi o to by w link klikali wszyscy - chodzi o to w by w link klikały tylko osoby najbardziej pasujące do reklamowanej oferty.
Wygląd posta powinien składać się z treści i linku (dużej miniaturki). Duża miniaturka stworzy się sama, gdy zdjęcie będzie w wymiarze: 800px (szerokość), 417px (wysokość) lub większym. Mniejsze rozmiary rozmazują obrazek lub pojawiają się jako mała miniaturka. Obrazek powinien mieć jak najmniej treści - im więcej treści na obrazku, tym mniejszy zasięg reklamy. Aby dopiąć post na ostatni guzik, ustalcie jeszcze tytuł i opis reklamowanej strony.
5. Etap piąty - testowanie i ciągła optymalizacja reklamy
Każdą kampanię należy rozpocząć od testów, które powinny doprowadzić do syt. w której "koszt wejścia w reklamowany link" będzie niższy od "zysku z jednego wejścia". Osobiście testuję reklamy na budżecie 8-10zł/dzień (nie zarabiam na niszach z drogimi klikami) - i taką stawkę polecam, ale wszystko zależy od Waszych chęci.. no i samej wartości niszy :> Dopiero gdy dojdziemy do momentu w którym osiągamy satysfakcjonujący zysk - zwiększamy budżet według indywidulanych możliwości.
Podam przykład jednej z moich kampanii
Co każde 100 wejść zmieniałem co najmniej jeden element reklamy.
Elementy mające wpływ na skuteczność i koszty reklam:
- wygląd miniaturki + napisy na miniaturce (pamiętaj, że im mniej napisów - tym większy zasięg)
- tytuł reklamowanej strony
- treść posta
- grupa docelowa (płeć, wiek, zainteresowania)
(pomijam dni, w których nie było wykupionej reklamy)
- dzień 1 - wizyt 105 / 0 leadów - budżet 10zł
- dzień 2 - wizyt 623 / 0 leadów - budżet 10zł
- dzień 3 - wizyt 237 / 2 leady - budżet 10zł
- dzień 4 - wizyt 161 / 1 lead - budżet 10zł
- dzień 5 - wizyt 117 / 2 leady - budżet 10zł
- dzień 6 - wizyt 165 / 5 leadów - budżet 10zł
- dzień 7 - wizyt 110 / 3 leady - budżet 8zł
- dzień 8 - wizyt 86 / 3 leady - budżet 8zł
- dzień 9 - wizyt 63 / 1 lead - budżet 8zł
- dzień 10 - wizyt 92 / 6 leadów - budżet 8zł
Tak to mniej więcej wygląda z każdą niszą - ciągłe testowanie, zmienianie i analizowanie wyników
Zauważ, że pierwsze 700 wejść to 0 leadów - jakbym się od razu zraził, nie doszedłbym do lepszych konfiguracji reklam :> Na powyższej liście żaden dzień nie ustatysfakcjonował mnie na tyle, by zwiększyć budżet na daną konfigurację - dalej testuję inne pomysły. Pamiętajcie jednak, że w momencie "znalezienia" opłacalnej konfiguracji, śmiało można zwiększać budżet
Podsumowanie
To wszystko co trzeba wiedzieć przy promowaniu programów partnerskich na facebooku za pomocą "FB ADS"
Narzędzia reklamowe facebooka dają olbrzymie możliwości selekcji grupy docelowej, ale równie ważne jest przygotowanie samej reklamy - tak by zachęcała tylko osoby na których nam zależy, nie wszystkich. Reklama w modelu CPC nie ma generować jak najwięcej wejść, ma generować tylko wejścią od osób potencjalnie zainteresowanych ofertą - tak by nie zwiększać sobie niepotrzebnych kosztów. Życzę powodzenia
Reklama
ZYSKAJ DOSTĘP DO STALE AKTUALIZOWANEJ BAZY PORADNIKÓW
PONAD 108 PORADNIKÓW W JEDNYM MIEJSCU!
.