Witaj gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj aby móc korzystać ze wszystkich funkcjonalności jakie oferuje to forum! Rozpocznij zarabianie przez internet, poznaj korzysci pracy w domu! Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie darmowe!
Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet
firma copywriterska- koszty prowadzenia działalności - Wersja do druku

+- Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet (https://zarabiam.com)
+-- Dział: Własna Firma (/Forum-Wlasna-Firma-447)
+--- Dział: Działalność gospodarcza (/Forum-Dzialalnosc-gospodarcza-387)
+--- Wątek: firma copywriterska- koszty prowadzenia działalności (/Temat-firma-copywriterska-koszty-prowadzenia-dzialalnosci-149973)



firma copywriterska- koszty prowadzenia działalności - matimax - 12-08-2017 19:54

Witam, zastanawiam się nad otworzeniem firmy copywriterskiej (pisanie tekstów zleconych przez klientów). Czytałem trochę o podatkach, ale nie mogę tego wszystkiego zrozumieć. Oprócz zleceń, prawdopodobnie myslalbym jeszcze nad jakimś małym sklepem online. Jak wygląda całkowity koszt takiej firmy? Jakie podatki obowiązują w tego typu działalności? Zakładając, że przychód ze zleceń to 2.8tys, a sklepu 600zl. Czy to w ogóle ma sens? Ile musiałbym wygenerować przychodu żeby to miało ręce i nogi?


RE: firma copywriterska- koszty prowadzenia działalności - jarunioo7 - 13-08-2017 16:38

Witaj!

"Mały" ZUS = ~450 zł/msc
Biuro rachunkowe / księgowy/a - 100-250zł/msc

Jeśli takie usługi nie kwalifikują się na ryczałt (musisz sam dopytać w biurze rachunkowym) to radziłbym liczyć 18% podatku na zasadach ogólnych. Załóżmy, że zarobisz 3000zł. Zapłacisz wtedy podatek około 550zł + 450zł ZUS + 100-250 zł biuro rachunkowe. Na czysto zostanie Ci około 1750-1900zł. Czy warto? Według mnie jeśli założeniem działalności rozwiniesz się, znajdziesz więcej klientów - zakładaj. Jeśli nie to pomyślałbym na Twoim miejscu o umowie o dzieło (jeśli współpracujesz tylko z firmami).


RE: firma copywriterska- koszty prowadzenia działalności - rachman - 13-08-2017 16:49

Jak wyżej. Nie każdy niestety da Ci umowę o dzieło więc jeśli masz szansę na rozwój to możesz próbować sił rejestrując DG.


RE: firma copywriterska- koszty prowadzenia działalności - CzasNaReklame - 13-08-2017 18:24

Dobry temat


RE: firma copywriterska- koszty prowadzenia działalności - wrzochal11 - 13-08-2017 21:02

Można jeszcze spróbować skorzystać z usługi preinkubacji, dzięki temu możemy uniknąć ZUS-u, płacimy natomiast 200-300zł firmie świadczącej taką usługę, w zamian m.in możemy korzystać z ich tożsamości prawnej oraz ogarniają nam wszelkie kwestię księgowe. Prawnie jesteśmy ich pracownikami i działamy pod ich szyldem, ale dzięki temu ponosimy mniejsze koszta związane z działalnością gospodarczą.


RE: firma copywriterska- koszty prowadzenia działalności - jarunioo7 - 13-08-2017 22:16

Raczej bym nie polecał.. Wszystkie umowy muszą przejść przez kogoś wyżej (ty nie możesz podpisywać), nie podpiszą też konkretnych umów wiążących bo w razie kar byłoby na nich. Nie wszystko można też wliczyć w koszty. Środki zbiera się na subkoncie takiego Inkubatora Przedsiębiorczości, trzeba płacić podatek od umowy zlecenia / umowy o dzieło przy wypłacie tych środków. Ciężko mi znaleźć plusy takiego inkubatora poza coworkingiem (tańszym lub darmowym) + księgowością za darmo.

Jeśli decydujesz sie na założenie firmy to powinieneś być pewnym, że Ci sie opłaca i nie bawić się w tego typu rzeczy gdzie nie będziesz mógł robić wszystkiego na co masz ochotę + będziesz w wielu kwestiach ograniczony. Chyba nie po to zakłada się firme? Smile

Totalnie nie rozumiem czemu tak wiele osób poleca te inkubatory, zauważyłem, że najczęściej są to osoby, które "polecają sprawdzić", a nie mają o nich większej wiedzy.


RE: firma copywriterska- koszty prowadzenia działalności - wrzochal11 - 13-08-2017 22:37

@jarunioo7
Osobiście korzystałeś kiedyś z usług takiej firmy? Tak pytam z ciekawości, ja nie korzystałem, a wiadomo, że co innego korzystać osobiście, a co innego tylko o tym czytać czy słyszeć od kogoś.

Tu źle, tu niedobrze. Ja nic nie polecam, rzucam tylko temat warty zainteresowania się. W tradycyjnej działalności z kolei Zus-em nas gnębią. Jednak zawsze warto sprawdzić każdy temat. Jakość poszczególnych firm świadczących usługę preinkubacji też zapewne różni się od siebie.


RE: firma copywriterska- koszty prowadzenia działalności - jarunioo7 - 14-08-2017 14:55

Działalność prowadzę od dwóch lat, a o inkubatorach dokładnie się dowiadywałem 2-3 miesiące temu bo chciałem rozdzielić pewne sprawy aby zaoszczędzić na podatku itd. Umówiłem sie więc na spotkanie i się wszystkiego dowiedziałem - od razu jest sie Vat-owcem, ma sie ograniczone prawa, ktoś ma pełen wgląd w mój biznes + trzeba płacić podatek od umowy o dzieło / umowy zlecenie.. Mamią hasłami typu: "firma bez zus", a w rzeczywistości nie masz żadnej firmy.

Według mnie jeśli ktoś chce zakładać firme, a koszty ZUS + księgowość są dla niego za duże to nie powinien jej w ogóle zakładać.

Swoją drogą to w tych inkubatorach chcieli mi narzucić korzystanie z kasy fiskalnej mimo, że moja działalność tego w ogóle nie wymaga. Chciałem o tym porozmawiać z księgowością to nie chcieli mi pomóc bo księgowość mają w Warszawie. Taka trochę parodia.

Dobrze, że "zarzuciłeś" temat, którym warto się zainteresować, być może to ja jestem zbyt negatywnie do tego nastawiony.. Smile


RE: firma copywriterska- koszty prowadzenia działalności - matimax - 15-08-2017 15:05

W takim razie bez zdobycia całej bazy klientów, którzy byliby w stanie zlecić odpowiednią liczbę zleceń w odpowiedniej cenie- nie ma co próbować. Tylko problem się zapętla tym, że bez firmy cięzko znaleźć klienta - firmę, bo większość chce fakturę.