Sprawdź:
Poradnik oryginalnie znajduje się na blogu MyLead
Badania przeprowadzone przez firmę Deloitte oraz Mobile Institute dla Grupy Allegro pozwalają wysunąć dużo ciekawych wniosków. Przede wszystkim taki, że Internet jest doskonałym miejscem zarówno do znalezienia inspiracji na prezent (co robi 1 na 4 Polaków), ale też na jego kupno (robi to 4 na 10 Polaków). W 2016 roku aż
40% wydanych na upominki pieniędzy w Polsce, było wydanych właśnie online - to drugi najwyższy wskaźnik wśród krajów Europy. W tym roku szacuje się, że
polski konsument wyda na święta 1121zł - więcej niż w roku ubiegłym o 5%. Dane te idealnie pokazują, że święta są wręcz doskonałym czasem do promocji naszych usług i produktów.
Zanim wyszczególnimy konkretne przykłady promocji na święta, spójrzmy jeszcze na najczęściej otrzymywane upominki. Najwięcej dorosłych w Polsce znajdzie pod choinką kosmetyki bądź perfumy, słodycze lub książki. Większość młodzieży otrzyma słodycze, a dzieci, wzorem lat poprzednich - zabawki konstrukcyjne. Młodzież może również spodziewać się książek i gier komputerowych, a prawdopodobnymi prezentami dla dzieci są także książki i zabawki kreatywne.
Podstawowy dobór
Na początku przyjrzyjmy się modelom, z jakich możemy korzystać:
- CPS (sprzedaż/prowizja od sprzedaży),
- SMS (CPL, Premium SMS lub subskrypcja),
- PPI (instalacja aplikacji),
- IVR (rozmowa telefoniczna),
- Czat SMS.
Możesz korzystać ze wszystkich tych modeli. Nie odpowiemy Ci jednoznacznie, z którego powinieneś skorzystać, ponieważ wszystko zależy od zaplecza, jakie posiadasz, od tematyki strony, a także wielu innych czynników. Przybliżymy Ci jednak pomysły na promowanie każdego z nich.
Wielkie zakupy - CPS
Dlaczego CPS?
Najlepszym wyjściem będzie promowanie usług w modelu CPS (Cost Per Sale), czyli takim, gdzie z naszego polecenia klient kupuje lub zamawia jakiś produkt, a my dostajemy z tego procent za sprzedaż. Jest to najlepszy model na święta głównie dla osób posiadających własne strony WWW, na przykład blogi albo fanpage. Nawet jeśli na co dzień poprzez swoje serwisy promujesz na przykład usługi SMS, to na ten krótki okres czasu powinieneś spróbować podpiąć landing page pod CPS. Gwarantują one bardzo wysokie stawki za sprzedaż, dochodzące do nawet 32%, a jednocześnie podczas tego okresu zapotrzebowanie na te produkty będzie większe niż przez pozostałą część roku. Dodatkowo klienci kupują produkty bezpośrednio od dostawców, więc Ty nie przejmujesz się ani reklamacjami, ani dostarczeniem real contentu. Do tego są to znane i zaufane marki działające na polskim rynku od lat.
Bardzo dobrym pomysłem będzie również promowanie wszelakich multimediów (umów z operatorami telekomunikacyjnymi, z dostawcami telewizji, Internetu itd.), ponieważ bardzo duża część ludzi traktuje koniec roku jako moment zamknięcia wszystkich swoich spraw, również tych związanych z umowami oraz ich przedłużeniem. Zastanów się też nad promowaniem usług bankowych, zwłaszcza pożyczek. Święta to czas dużych wydatków, na które nie wszyscy mogą sobie pozwolić. Na stronach naszych partnerów związanych z finansami znajdziecie wygodne porównywarki kredytowe, które pozwolą odwiedzającym strony wybrać najlepszą ofertę.
Jak promować?
Rzecz jasna przyciągać obniżkami. „Wielkie wietrzenie magazynów”, „obniżki na koniec roku”, „wszystkie produkty -70%”, „obniżyliśmy cenę 1000 produktów”, „szaleństwo! wszystko taniej o 20%” to hasła, którymi możesz się posługiwać. Wiele zależy jednak od profilu strony, którą prowadzisz. Jeśli jej tematyka jest wysublimowana i „nastrojowa”, postaw na mniej nachalne „znajdź magiczny prezent i spraw radość bliskim” lub „uczyń święta czasem magicznym dla swoich bliskich”. W razie problemów z wybraniem odpowiedniej strategii promocji pamiętaj, że w każdej chwili możesz skontaktować się z naszym suportem, który zawsze Ci pomoże.
W materiałach do pobrania, na dole tego artykułu, znajdziesz paczkę świątecznych bannerów, które możesz edytować pod własne potrzeby i dowolnie wykorzystywać. Pamiętaj, że jeśli chcesz promować konkretny sklep/produkt, to możesz zwrócić się do obsługującej sklep firmy z prośbą o materiały reklamowe. Dzięki temu oszczędzisz czas i nie będziesz musieli tworzyć własnych grafik.
Podczas tworzenia strategii reklamy pamiętaj o kilku rzeczach:
1. Staraj się możliwie najlepiej dobrać reklamę do tematyki strony. Reklama tuszów do drukarek na stronie +18 nie będzie zbyt „klikalna”,
2. Staraj się na reklamie informować o korzyściach. Jeżeli strona lub usługa, którą chcesz promować, oferuje szybką dostawę, to zaznacz to na bannerze. Dla niektórych może to być bardzo ważna informacja,
3. Używaj wezwań do działania („sprawdź”, „zobacz”, „wejdź”) lub zaciekaw („zobacz, dlaczego”),
4. Umieszczaj reklamy w widocznych miejscach. Przydatnym narzędziem może się tutaj okazać skrypt nagrywający obecność użytkownika na naszej stronie (na przykład Smartlook), dzięki któremu będziemy mogli przeanalizować, gdzie swój wzrok skupiają odwiedzający portal,
5. Cały czas testuj i sprawdzaj. Jedna reklama nie przynosi rezultatów? Spróbuj inną, w innej tematyce!
Przydatnym może być również Google Analytics (o ile zainstalowałeś go wcześniej na stronie), dzięki któremu lepiej dopasujesz grupę potencjalnych odwiedzających Twój portal i wyświetlisz im lepsze reklamy, którymi będą bardziej zainteresowani. Pamiętaj o narzędziu Google Trend, które pozwoli Ci na bieżąco sprawdzać zainteresowanie różnymi frazami, tym samym dostosować swoje reklamy pod najbardziej pożądany produkt. Możesz też skorzystać z Google Keyword Planner.
Lista proponowanych programów CPS:
Mężczyźni:
Sporti.pl [SPORT, HOBBY, PODRÓŻE] [3,60%]
MeskieKoszule.com [MODA, STYL I KOSMETYKI] [6,00%]
Oponax.pl [MOTORYZACJA] [2,40%]
Kobiety:
Filo Sklep [MODA, STYL I KOSMETYKI] [7,20%]
E-zebra.pl [MODA, STYL I KOSMETYKI] [6,40%]
Selkar.pl [MUZYKA, KSIĄŻKI I FILMY] [6,40%]
Dzieci/młodzież:
Kinguin [KLUCZE GIER KOMPUTEROWYCH] [3,60%]
Chocolissimo [PIĘKNE CZEKOLADKI I SŁODYCZE] [8,00%]
Knitwits [UBRANIA DLA DZIECI] [4,80%]
Nuda i prezenty - SMS I PPI
SMS i PPI może być równie skuteczne jak CPS z tą różnicą, że znacznie prościej zdobyć leada. W tym wypadku nie kupujemy drogiego prezentu, nie czekamy na przesyłkę, więc wszystko przebiega znacznie sprawniej dla użytkownika. Za PPI, czyli instalację przez użytkownika określonej aplikacji, dostaniemy do 0,35zł, a za SMS, zależnie od wybranego modelu, od 1,50zł do nawet 15zł.
Filmy i seriale
Święta są okresem wolnym od pracy i szkoły, stąd mimo obowiązków związanych z organizacją Bożego Narodzenia, spora część osób odpoczywa, spędza czas w domu lub zwyczajnie się nudzi. Świetnym sposobem na nudę są filmy i seriale. Zarówno SMS, jak i PPI, mają w swojej ofercie landing page dostosowane pod oglądanie online, a także pobieranie plików.
Jak promować? Wystarczy, że skorzystasz z wymienionych wyżej narzędzi do analizowania najpopularniejszych fraz wpisywanych w wyszukiwarkę. Znajdziesz dzięki temu filmy i seriale, które Polacy najchętniej oglądają podczas świąt. Nie muszą być one nawet związane z tematem świąt, a na przykład najpopularniejsze seriale, po które na pewno w wolnym czasie dużo osób sięgnie. Wystarczy, że skorzystasz z generatora dostępnego na stronie i wygenerujesz serwis z popularnym filmem. Mogą to być również pliki z materiałami świątecznymi, na przykład kartki świąteczne do wydrukowania lub świąteczna muzyka. Do promocji takich stron nie potrzebujesz nawet własnego serwisu WWW, linki takie możesz wysyłać na przykład poprzez Facebooka. Jakiś czas temu modnym było na przykład promowanie filmów i seriali poprzez Google Maps.
Pamiętaj, by nie sugerować, że materiał dostępny jest za darmo oraz nie promować produkcji polskich twórców. Nie łam praw autorskich.
Lista proponowanych programów SMS I PPI:
Przykładowe serwisy z promocją materiałów wideo (SMS): 5k-player.com, streamonline24.eu.
Przykładowe serwisy z promocją materiałów do pobrania (SMS): Pobierz24,
chomikui.pl.
Przykładowe serwisy z promocją materiałów wideo (PPI): all-video.eu, mediaplayer.elk.pl.
Przykładowy serwis z promocją materiałów do pobrania (PPI): fastfile.elk.pl.
Prezenty
Serwisy zbudowane pod SMS co prawda nie pozwalają na kupno danej rzeczy, ale pozwalają na wzięcie udziału w konkursie, w którym do wygrania jest przedmiot, którego pragniemy. Możesz więc promować te przedmioty jako te, które można podarować na święta, które byłby wręcz wymarzonym prezentem dla członków rodziny, by sprawić uśmiech na ich twarzy.
Jak promować? Do promowania nie potrzebujesz swojej strony WWW, więc możesz wykorzystać jakikolwiek inny sposób dotarcia do odbiorcy. Możesz wspierać się tekstami „świąteczny konkurs”, „rozdajemy iphone na święta”, „zmień swoje święta z telefonem Samsung”, „świąteczny zestaw butów Nike czeka na Ciebie”, „zwariowaliśmy! Rozdajemy buty Nike na święta!”. Możesz używać nazw marek w celach informacyjnych, ale nie używaj ich w kontekście organizatora konkursu. Nie musisz pisać sam z siebie o koszcie, ale nie pisz, że jest za darmo. Możesz też stworzyć specjalne, świąteczne domeny, na przykład samsungnaswieta.pl (korzystając z aktualnych promocji na Nazwa.pl masz je za darmo), które przekierują do Twojego linka w naszym serwisie.
Lista proponowanych programów SMS:
Przykładowe serwisy konkursowe (SMS): intel-i7.com (procesor), new-iphone.pl (iPhone/telefon), wygrajnike.pl (buty), wygraj-kosmetyki.pl (kosmetyki).
Postanowienia noworoczne
Od świat do Nowego Roku, więc tym samym do postanowień noworocznych, jest bardzo blisko. Tym samym już podczas okresu bożonarodzeniowego możesz zacząć promować oferty, które nastawione są na „lepsze życie”. Mamy tutaj na myśli na przykład odchudzanie.
Jak promować? Tak samo jak programy konkursowe. Nastawienie na zmianę życia, na rozpoczęcie Nowego Roku w lepszy sposób.
Przykładowy program
odchudzający (SMS): dieta-luks.pl.
Porozmawiaj z nami - IVR i czat SMS
Te modele możemy podzielić na dwie kategorie: ezoterykę i erotykę. Zaczniemy od tej pierwszej.
Za minutę połączenia użytkownika z call center otrzymamy 2zł lub 3zł (zależnie od wybranego modelu), a za jedną wysłaną wiadomość w ramach czatu SMS 1zł.
W ramach IVR i czatu SMS dostępne są również specjalne serwisy, w ramach których możemy promować usługi nie posiadając własnej strony internetowej.
Ezoteryka
Promowanie ezoterki na święta ma sens pod postacią „wróżba na Nowy Rok”, „zobacz co Cię czeka w 2018” lub „wiemy co Cię czeka w nowym roku. Powiemy Ci to”. Usługi wróżek mają w naszym kraju nadal duże zainteresowanie, wciąż produkowane są programy ezoteryczne itd., więc Internet jest również dobrym miejscem do promowania.
Erotyka
Nie dla wszystkich święta są radosnym okresem. Niektórzy spędzają je samotnie, nie mając nikogo tak bliskiego, by móc je z nim spędzić. W takiej sytuacji mogą skorzystać z telefonu towarzyskiego, na którym będą mogli porozmawiać z Paniami na każdy temat, nie tylko erotyczny. Podczas takiego połączenia samotni Panowie otrzymają tyle czasu na rozmowę, ile tylko będą potrzebowali (jednocześnie napełniając Tobie kieszenie). O ile promocja samego erotyzmu działa w trakcie całego roku, o tyle subtelna reklama „samotny? Zadzwoń i porozmawiaj z pięknymi dziewczynami!” albo „spędź święta z najseksowniejszymi dziewczynami w Polsce” wydaje się być trafiona w punkt.
Pamiętaj, że erotyka jest specyficzną kategorią reklamową i promowanie treści +18 uda się na małej ilości stron, na przykład na takich związanych z podobnym tematem.
Lista proponowanych programów IVR i SMS Czat: Dla IVR lub dla czatu SMS.
Ruch zagraniczny
Święta obchodzi się na całym świecie. Opłacalne będzie skorzystanie ze wszystkich rzeczy zawartych w tym artykule na rynkach zagranicznych. Charakteryzują się one często wyższymi stawkami niż te krajowe – dochodzą do nawet 96 złotych.
Dodatkowo warto zaznaczyć, że przeciętni Europejczycy przeznaczają na prezenty więcej, niż Polacy, bo średnio 408 euro (≈1714zł) i aż 114 euro (≈478zł) z tej sumy wydają online!
Niektóre z modeli promowania opłaca się znacznie bardziej kierować właśnie na zagranicę. Na przykład pojedyncza instalacja w ramach PPI w Polsce warta jest do 0,35zł, podczas kiedy w Stanach Zjednoczonych aż do 7,10zł.
Podsumowanie
Gratulacje, wiesz już w jaki sposób skorzystać z okresu świątecznego, by zwiększyć swoje dochody.