Sprawdź:
Kolejne porady dla subskrybentów seokuriera w seopilot - podzielę się dla tych co nie mają do niego dostępu.
Wybór fraz kluczowych dla wypozycjonowania serwisu
Pierwszym etapem przygotowania serwisu do pozycjonowania jest wybór głównych fraz kluczowych, które w najpełniejszy sposób określają tematykę Twojego serwisu i jego zawartość. Właśnie te słowa powinni wprowadzać Internauci w formie zapytań do wyszukiwarki, żeby dostać się na waszą witrynę. Do tego zadania należy podejść bardzo poważnie, gdyż od tego zależeć będzie pozycja w wynikach wyszukiwania oraz, co nie mało ważne, ostateczny koszt pozycjonowania. W SeoPilot.pl istnieje możliwość automatycznego generowania fraz kluczowych, ale ponieważ to niezwykle istotny aspekt, warto poświęcić mu nieco więcej czasu i samodzielnie go przemyśleć i skontrolować automatyczny wybór systemu - w przyszłości efekty mogą Cię pozytywnie zadziwić:-) W tym artykule postaramy się przedstawić prostą instrukcję, jak skutecznie wybrać frazy kluczowe, które pozwolą Ci osiągnąć oczekiwane rezultaty.
Od czego zacząć?
Przede wszystkim należy na początku ręcznie określić listę głównych słów kluczowych, które odzwierciedlają tematykę Twojego serwisu i które najprawdopodobniej jako zapytania do wyszukiwarki będą sprowadzać na niego docelowe audytorium. To znaczy, jeśli pozycjonujesz stronę producenta akcesoriów dla zwierząt logiczne będzie w spisie zawrzeć takie hasła jak “obroże”, “klatki dla chomików”, “pudełka dla gryzoni”. Wszystkie hasła, rzecz jasna, powinny być relewantne dla treści strony. Ręczne tworzenie listy jest niestety czasochłonne, dlatego można się wesprzeć narzędziami takimi jak generator słów kluczowych w SeoPilot.pl albo Google AdWords.
Dobrą decyzją jest pewne ustrukturyzowanie prac nad stworzeniem pierwotnej listy: w tym celu należy wydzielić główne kategorie i te z kolei podzielić na mniejsze podrozdziały. Na przykład, dla strony wytwórcy towarów zoologicznych należałoby wyróżnić kategorie “koty”, “psy”, “ptaki” itp. Następnie kategorię “koty” można podzielić“ na działy “karma”, “klatki i transportery”, “akcesoria”, “zabawki” i tak dalej. Dział “karma” z kolei można podzielić na kilka mniejszych, na przykład “karmy suche”, “karmy mokre”, “smakołyki” czy “karmy weterynaryjne”. W ten sposób będziesz mógł w ustrukturyzowanny sposób w pełni objąć tematykę serwisu i nie przeoczysz ważnych fraz kluczowych.
Do rozszerzenia spisu słów kluczowych pozycjonerzy wykorzystują specjalne narzędzia, z których warto wymienić przede wszystkim Google AdWords. Bez nich utworzenie pełnego spisu, przy dużej ilości fraz, będzie zajęciem trudnym i czasochłonnym. Co najważniejsze, zwłaszcza dla początkującego pozycjonera, takie serwisy pokazują statystyki konkurencyjności i popularności wybranej czy wygenerowanej frazy. SeoPilot również posiada taką funkcję. Wystarczy po utworzeniu projektu wygenerować automatycznie nowe frazy kluczowe, bądź dodać swoje, a system określi ich konkurencyjność i popularność.
Już na tym etapie można dokonać pierwotnego wyboru fraz kluczowych, zwłaszcza, jeśli generujecie frazy automatycznie - teraz właśnie odrzucić te, które nie odpowiadają waszemu serwisowi pod kątem semantycznym (np. odrzucić frazę “filtry akwariowe” jeśli ich nie posiadasz w swojej ofercie).
Wybór fraz kluczowych dla stron www
W momencie, gdy Twój spis będzie duży, należy przystąpić do kolejnego etapu - końcowego wyboru fraz kluczowych. Zbyt szeroki wahlarz fraz nie jest dobry do pozycjonowania, gdyż najpewniej zawiera wiele niepotrzebnych i “drogich” słów. Po pierwsze, należy jeszcze raz sprawdzić relewantność wszystkich fraz w stosunku do zawartości serwisu. Chociaż na pierwszy rzut oka może się to wydawać proste, należy bardzo dobrze orientować się w specyfice witryny, dlatego też powierzenie tego zadania osobie postronnej w wielu wypadkach może okazać się błędem, gdyż w spisie mogą znaleźć się zarówno zbędne frazy, jak i na odwrót, frazy potrzebne mogą zostać pominięte.
Kolejnym etapem jest analiza statystyk fraz kluczowych na podstawie danych, otrzymanych z Google AdWords lub SeoPilot.pl. Na początek można odrzucić frazy o bardzo niskiej popularności (o wartości około 15 dla fraz bez celowych literówek i odmiany wyrazów, dla innych wartość powinna wynosić ok. 30), pod warunkiem, że nie wybieramy fraz do pozycjonowania sklepu internetowego. Takim sposobem będziesz mógł wyrzucić ze spisu frazy przypadkowe i nieskuteczne.
Na kolejnym etapie trzeba usunąć frazy o bardzo wysokiej konkurencyjności. W przypaku ich dużej popularności wśród Twoich konkurentów mogą się one okazać bardzo kosztowne, dlatego też często warto z nich zrezygnować. Oczywiście, zależy to od budżetu, jaki chcesz przeznaczyć na pozycjonowanie oraz od celu, jaki zamierzasz dzięki niemu osiągnąć. W przypadku pozostawienia w liście fraz wysokokonkurencyjnych, należy się liczyć również z tym, że wejście takich fraz do TOP 10 może zająć o wiele więcej czasu, niż wypozycjonowanie frazy średniokonkurencyjnej. Podczas analizy statystyk, należy zawsze brać pod uwagę pewnien margines błędu, ponieważ konkurencyjność wielu zapytań może być nakręcona przez pozycjonerów oraz ich klientów podczas analizy efektów pozycjonowania, po drugie, realne cyfry zmieniają roboty zbierające statystyki i, w końcu, wpływa na to reklama kontekstowa, dla której, de facto, Google AdWords został stworzony.
Specyfika wyboru fraz dla młodego serwisu
Do stron, które zostały stworzone niedawno i jeszcze nie były wcześniej pozycjonowane, warto podejść w szczególny sposób. Przez pierwsze kilka miesięcy, w zależności od popularności tematyki serwisu, należy skupić się na pozycjonowaniu nisko i średniokonkurencyjnych zapytań, gdyż pozycjonowanie fraz wysokokonkurencyjnych może okazać się drogie, w pierwszym okresie niewykonalne czy wreszcie zgubne dla Twojego serwisu. Jest to związane z tym, że do wypozycjonowania fraz bardziej popularnych potrzeba większej ilości linków. Google twierdzi, że w przypadku młodych stron gwałtowny wzrost ilości linków nie może być naturalny i w związku z tym może ukarać taką stronę filtrem. Dzięki rozpoczęciu pozycjonowania od fraz niskokonkurencyjnych wzmocnisz swój serwis i przygotujesz go na bezpieczne zdobywanie więklszej ilości linków.
W stronę konkretyzacji zapytań, czyli pozycjonowania serwisu na frazy niskokonkurencyjne, można pójść nawet pozycjonując nie nową już domenę. Taka strategia pozwoli ci na przyprowadzenie na stronę większej ilości docelowych klientów, wyszukujących konkretny produkt i tym samym będących już prawie zdecydowanym na zakup. Taka strategia ma też taki plus, że dzięki temu możesz pozycjonować więcej fraz przy takich samych kosztach, a także możesz szybciej osiągnąć zamierzone rezultaty i nie obawiać się o ich stabilność.
Tutaj warto wspomnieć, że w przypadku większości serwisów warto pozycjonować nie tyle stronę główną, ile strony na których prezentujemy określony we frazie towar czy usługę. Dzięki temu skrócimy drogę klienta do interesującej go informacji i tym samym zwiększymy szanse na to, że klient dokona zakupu właśnie u nas.
Wybór fraz do pozycjonowania sklepów internetowych
W przypadku pozycjonowania sklepów internetowych, powinno zaczynać się również od pozycjonowania dużej ilości fraz niskokonkurencyjnych. Powinny być to frazy będące nazwami produktów lub hasłami, które są wpisywane przez Internautów w celu wyszukania danego towaru (na przykład “transporter dla kota ferplast atlas”) i prowadzić powinny bezpośrednio karty produktu. Generalna praktyka jest taka, że na jedną kartę produktu powinna prowadzić jedna fraza kluczowa. Przyjmując taką taktykę pozycjonujemy niewielką ilością linków dzisiątki bądź setki fraz-nazw produktów, dzięki czemu wzmacniamy cały serwis. Po pewnym okresie takiego pozycjonowania, możemy przystąpić do pozycjonowania stron kategorii produktów frazami średniokonkurencyjnymi (np “transportery dla kotów”). Pozwoli to rozszerzyć audytorię naszego serwisu dodatkowo o osoby dopiero poszukujące właściwego modelu. W ostatniej kolejności, po osiągnięciu stabilności w wynika ch dla fraz nisko i średniokonkurencyjnych możemy przystąpić do pozycjonowania fraz dla strony głownej. W przypadku sklepu internetowego, pozycjonowanie tej strony na frazy wysokokonkurencyjne będzie najpewniej zabiegiem marketingowym, zwięĸszającym popularność serwisu w sieci, ale niekoniecznie musi się to przełożyć na konkretny zysk. Przykładem frazy dla strony głównej mogą być “artykuły zoologiczne” czy “towary dla zwierząt”.
Wnioski
Stworzenie listy fraz kluczowych to bardzo ważny etap w procesie pozycjonowania. Należy odnieść się do niego z maksymalną uwagą, ponieważ, tak naprawadę, to dzięki odpowiedniemu wyborowi fraz możemy odnieść zamierzony sukces w wyszukiwarce Google. Odpowiednio wybrane frazy dadzą Ci większe szanse na szybkie wejście do TOPu, wyższą konwersję, czy wreszcie obniżenie kosztów pozycjonowania i w konsekwencji także przyciągnięcia docelowych użytkowników. Wybierając frazy warto być kreatywnym, dzięki nowatorskim pomysłom na frazy kluczowe możesz okazać się o krok przed konkurencją. Oczywiście i takie frazy warto sprawdzić przez instrumenty analityczne.