Centralna Komisja Egzaminacyjna przyznaje, że do jednego z zadań na egzaminie gimnazjalnym z języka polskiego wkradł się błąd. Zamiast jednej błędnej odpowiedzi podano dwie, mimo że w poleceniu trzeba było wskazać tylko jedną.
O błędzie poinformował we wtorek portal natablicy.pl. W części sprawdzającej wiedzę z języka polskiego, w zadaniu nr 6 pytanie brzmiało: "W tabeli zamieszczono informacje dotyczące Zemsty. Rozstrzygnij, która z nich jest fałszywa. Zaznacz (F) we właściwym miejscu." Pytanie mogło zmylić zdających, ponieważ wskazuje na jedną odpowiedź fałszywą. Uczniowie mieli do wyboru cztery odpowiedzi:
1. Autor nadał głównym postaciom komedii nazwiska uwydatniające ich charakterystyczne cechy.
2. Cześnik i Rejent mają swoje ulubione powiedzonka i często wplatają je w tok wypowiedzi.
3. Słowami: „tych dwóch ludzi – ogień, woda” Papkin charakteryzuje Cześnika i Rejenta.
4. Utwór kończy się sceną pojedynku Cześnika z Rejentem.
Fałszywe odpowiedzi są dwie: nr 3 i 4.
Internauci zauważają pomyłkę
"Prawdopodobnie... błąd CKE w zadaniu 6 (z j. polskiego). Oczywiście, podana tu odpowiedź ("Odp. 4: Utwór kończy się sceną pojedynku Cześnika z Rejentem jest fałszywa") jest "fałszywa", ale była tam też opcja "Słowami: »tych dwóch ludzi – ogień, woda« Papkin charakteryzuje Cześnika i Rejenta". Problem w tym, że według oryginału "Zemsty" (pierwszy lepszy pod adresem:
http://f.polska.pl/files/65/233/36/Zemsta.pdf) to Wacław wypowiada tę kwestię, a nie Papkin (tych, co nie lubią opcji Ctrl+F, zapraszam od razu na stronę 36). Wniosek - test będzie na 31, a nie na 32 punkty. No, oby..."
CKE przyznaje się do błędu
O to, czy w arkuszu testowym jest błąd pytaliśmy we wtorek rzeczniczkę Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Mariolę Konopkę. Podczas rozmowy pani rzecznik powiedziała, że "wie wszystko na ten temat", ale najchętniej odpowiedziałaby w środę rano. Na nasze stwierdzenie, że chcielibyśmy uzyskać komentarz CKE jeszcze we wtorek pani rzecznik umówiła się z nami na telefon za ok. 15 minut. Niestety, pomimo wielokrotnych prób, nie udało nam się już z nią porozmawiać.
W środę krótkie wyjaśnienie w tej sprawie pojawiło się na stronie internetowej CKE. Komisja przyznaje, że w feralnym pytaniu dwie spośród czterech informacji dotyczących Zemsty Aleksandra Fredry są fałszywe (oznaczone są one w tabeli numerami 3. oraz 4).
CKE informuje, że uczeń otrzyma za to zadanie punkt, jeśli zaznaczy "F": tylko przy informacji trzeciej albo tylko przy informacji czwartej albo przy obu tych informacjach.
Źródło: tvn24.pl