Witaj gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj aby móc korzystać ze wszystkich funkcjonalności jakie oferuje to forum! Rozpocznij zarabianie przez internet, poznaj korzysci pracy w domu! Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie darmowe!
Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet
VAT, a platforma handlowa - Wersja do druku

+- Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet (https://zarabiam.com)
+-- Dział: Prawo i Podatki (/Forum-Prawo-i-Podatki-195)
+--- Dział: Prawo i Podatki (/Forum-Prawo-i-Podatki-228)
+--- Wątek: VAT, a platforma handlowa (/Temat-VAT-a-platforma-handlowa-173748)



VAT, a platforma handlowa - Dominik1010 - 02-03-2022 11:55

Witam,
prowadzę działalność dotyczącą handlu wirtualnymi przedmiotami (skórki do gier) z wykorzystaniem dedykowanej do tego platformy handlowej. Platforma działa na takiej zasadzie, że aby użytkownik mógł wystawić na aukcję i sprzedać taką skórkę do gry najpierw musi ją wysłać na konto tej platformy po czym dopiero ona widnieje na jego koncie na platformie. W przypadku gdy taka skórka już znajduje się na platformie wystawiona przez użytkownika X (który tylko w bazie danych platformy jest jej właścicielem, a sama skórka znajduję się na koncie platformy) i ja ją zakupię i wystawię po innej cenie, po której sprzedaż da mi zysk (skórka nadal znajduje się na koncie platformy, tylko w bazie danych zmienia właściciela na mnie) i odkupi ją z mojej aukcji osoba Y (skórka pozostanie na koncie platformy do momentu jeśli osoba Y nie zdecyduje się jej wypłacić na swoje konto, skórka do tego momentu zmieni tylko w bazie danych właściciela na osobę Y, a po wypłaceniu tej skórki to platforma wysyła tą skórkę na konto tej osoby) czy można to traktować jako świadczenie usług elektronicznych? Finalnie ani nie dostarczam przedmiotu do sprzedaży (już się znajduja na platformie) ani też nie wysyłam go osobie, która go ode mnie zakupi (zautomatyzowany system wysyła go z konta platformy. Ja z tego wszystkiego przy zakupie otrzymuję jedynie maila z dowodem zakupu, w którym widnieje nr. transakcji, data, cena oraz nazwa skórki, a po sprzedaży otrzymuję powiadomienie, że przedmiot został sprzedany oraz maila z tymi samymi danymi co przy zakupie tylko dodatkowo jest uwzględniona kwota opłaty w skład w której wchodzi prowizja od sprzedaży oraz doliczony 23% vat z tej prowizji. Na koniec miesiąca otrzymuję jeszcze fakturę podsumowującą sumę opłat z każdego dnia z wyszczególnionym jaka suma tej opłaty to prowizja, a jaka to VAT od tej prowizji. Czy w takim przypadku jako miejsce świadczenia usługi należy traktować siedzibę platformy, której dane widnieją na takiej fakturze?
Czy w przypadku gdy platforma ma siedzibę za granicą to jest Stuttgart (Niemcy) usługa ta nie będzie podlegała VAT w Polsce czyli nie będzie się wliczała do limitu 200tyś i zostanie jedynie płacenie podstawowego podatku, w tym przypadku ryczałtu od przychodu ?


RE: VAT, a platforma handlowa - Admin - 07-03-2022 09:01

Każde z pytań polecałbym Ci zadać wyłącznie do głównego urzędu statystycznego (GUS) i US, niezależnie czy odpowiedź udzieli Ci ktokolwiek na forum czy choćby radca prawny, to nie ma ona żadnej wartości przed skarbówką, która według własnego uznania będzie egzekwowała to podczas kontroli. Dlatego załatw sobie indywidualną interpretacja ministerstwa finansów - choć ona również nie daje pełnej gwarancji że rozliczysz się prawidłowo jeśli stan faktycznie zostanie opisany nieprawidłowo.

Najpewniej piszesz o CSie a tu jeszcze inny aspekt dochodzi, wirtualne przedmioty stanowią fragment kodu programu komputerowego tworzącego grę, w tej sytuacji program komputerowy jest przedmiotem prawa autorskiego, to wytworzone w ramach takiej gry przedmioty wirtualne także powinny być uznane za przedmiot praw autorskich. Standardowe umowy licencyjne zawierane podczas instalacji danej gry (EULA) nie dają użytkownikowi prawa własności do postaci, przedmiotów i przestrzeni wirtualnych. Przyznają one im jedynie wyłączne prawo do korzystania z danego dobra wirtualnego (licencja).

Jak rozumiem ty się chcesz rozliczać na podstawie marży, pomiędzy kupnem a sprzedażą.

Opodatkowanie przychodu będzie uzależnione od źródła pochodzenia przedmiotu tzn.:
  • Sprzedaż przedmiotów już istniejących (w formie odsprzedaży) – znajdzie tu zastosowanie 3% stawka podatku zryczałtowanego od przychodów ewidencjonowanych (zgodnie z interpretacją indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 14 lutego 2017 roku 0461-ITPB1.4511.19.2017.1.JS,
  • Sprzedaż przedmiotów wytworzonych przez gracza (w formie usługi) – znajdzie tu zastosowanie 8,5% stawka podatku zryczałtowanego od przychodów ewidencjonowanych (zgodnie z interpretacją indywidualną Dyrektora Krajowej Izby Skarbowej z dnia 25 kwietnia 2018 roku, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.107.2018.2.MM.