Witaj gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj aby móc korzystać ze wszystkich funkcjonalności jakie oferuje to forum! Rozpocznij zarabianie przez internet, poznaj korzysci pracy w domu! Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie darmowe!
Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet
Oszustwo internetowe - Wersja do druku

+- Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet (https://zarabiam.com)
+-- Dział: Off-Topic (/Forum-Off-Topic-9)
+--- Dział: Oszustwa / Scam (/Forum-Oszustwa-Scam-140)
+--- Wątek: Oszustwo internetowe (/Temat-Oszustwo-internetowe-156676)

Strony: 1 2 3


Oszustwo internetowe - nunek07 - 08-06-2018 19:03

Witam,

na wstępie - nie wiem czy wybrałem dobry dział - jeśli zły, to przepraszam i proszę o przeniesienie do właściwego.

Teraz do meritum - krótka historia - gość na grupie na FB wystawia ogłoszenie o sprzedaży Fanpage. Piszę do niego, dostaje linka i proszę o dane do przelewu.
Wcześniej proszę o potwierdzenie, że to jego strona, itp - przesyła mi screena ze swojego konta, że jest właścicielem tej strony oraz wielu innych. To mówię OK, ryzykuje i przelewam.
Ten sam bank, więc chwila moment i przelew poszedł - gość od razu skasował swoje konto na FB.
I tu pytanie - czy mogę coś zrobić z tym fantem? Pisałem do banku, zasugerowali zgłoszenie sprawy na policję, by nie oszukał innych. Czuje, ze policja oleje temat ze względu na niską szkodliwość czynu - mowa to u 50PLN.
Pieniędzy wiem, że nie odzyskam, ale chciałbym gościowi utrzeć nosa. Mam jedynie jego nr konta + imię i nazwisko (nie wiem czy prawdziwe, ale przelew przeszedł bez problemu) oraz oczywiście screeny rozmowy.

Co radzicie? Jest jakaś opcja mu nabrudzić? Czy olać temat i nie tracić czasu?


RE: Oszustwo internetowe - jarunioo7 - 08-06-2018 19:13

Jak masz jego numer konta + imie i nazwisko (nie ważne czy prawdziwe czy nie) to polecam zgłosić na Policje. Oni mają obowiązek się tym zająć, po numerze konta baaaardzo łatwo dojdą do kogo należy to konto. Czy warto dla 50 zł? Warto dla zasady.. Ciebie oszukał na 50zł, innych mógł na 5000 zł.


RE: Oszustwo internetowe - nunek07 - 09-06-2018 10:33

(08-06-2018 19:13)jarunioo7 napisał(a):  Jak masz jego numer konta + imie i nazwisko (nie ważne czy prawdziwe czy nie) to polecam zgłosić na Policje. Oni mają obowiązek się tym zająć, po numerze konta baaaardzo łatwo dojdą do kogo należy to konto. Czy warto dla 50 zł? Warto dla zasady.. Ciebie oszukał na 50zł, innych mógł na 5000 zł.
Dokładnie o to chodzi - nie zależy mi na tej kasie, ale takim typom najchętniej nabrudziłbym oporowo.. robię dużo transakcji przez Internet, od wielu lat i przez takich jak on przestaje się ufać innym.


RE: Oszustwo internetowe - Hoolig4n - 09-06-2018 11:38

Poza tym- to już jest przestępstwo! W oszustwie nie ma tzw "dolnej granicy" jak w przypadku kradzieży. Jakby Cię wyru**ał na 20 groszy, też się tym zajmą. Idź na policje- jak masz nr. konta to zaraz będzie po sprawie. Nawet odzyskasz swoje 5 dyszek


RE: Oszustwo internetowe - xdax1 - 09-06-2018 13:25

Gość się czuje pewnie, że nic z tym nie zrobisz dla 50 zł. Trzeba mu utrzeć nosa Wink


RE: Oszustwo internetowe - transformice100 - 09-06-2018 13:50

Ostatnio mojego kumpla oszukali w taki sposób na 1000 złotych. Poszedł na policję, przedstawił sprawę. Posiadał również numer konta tego człowiek jak i jego dokładne dane. I co? I właśnie nic... Czasem polskie organy ścigania mnie dobijają


RE: Oszustwo internetowe - PremAccHack - 09-06-2018 14:39

^^ Dokładnie czasem masz wszystkie dane a i tak nic nie mogą zrobić tylko umorzą sprawę. To jest chore.
Pierwsze pytanie na policji jest na jaką kwotę. Jak powiesz im 100 - 300 zł to oleją bo nie ma sensu. Jak na więcej to coś będą węszyć ale skutek może być taki że umorzą sprawę i tyle.


RE: Oszustwo internetowe - rachman - 09-06-2018 14:46

Tu nie ma mowy o niskiej szkodliwości ponieważ KK nie przewiduje dolnej granicy kwoty oszustwa. Nawet gdyby to było 1 zł mają obowiązek przyjąć zgłoszenie. Spokojnie możesz i powinieneś zgłosić, może oszukał setkę osób?


RE: Oszustwo internetowe - nunek07 - 09-06-2018 16:19

Dobra, oficjalnie już jestem poszkodowanym oraz świadkiem w oszustwie internetowym. Straciłem dwie godziny życia, ale mam nadzieję, że było warto.
Dowiedziałem się jednej ciekawej rzeczy, o której wspomniał m.in. kolega Rachman - mianowicie w przypadku oszustwa internetowego nie obowiązuje niska szkodliwość czynu - nawet sprawy o złotówkę można zgłaszać i owemu oszustowi może grozić do 8 lat pozbawienia wolności.
Nie licze na cuda w tej sprawie, ale tak jak wspomniałem wyżej - chciałbym tej osobie utrzeć nosa - może się uda Smile

Jak będę miał jakieś zgłoszenia i ogólnie postępy w tej sprawie, to będę tu informował, może komuś się przyda taka wiedza Smile


RE: Oszustwo internetowe - rachman - 09-06-2018 16:40

Jeśli namierzą typa to nawet jak nic wielkiego nie zrobią to w papierach smród na długo... Także drugi raz nie oszuka albo grubo się zastanowi bo będzie recydywa i wtedy wyrok ostrzejszy na dzień dobry.