Witaj gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj aby móc korzystać ze wszystkich funkcjonalności jakie oferuje to forum! Rozpocznij zarabianie przez internet, poznaj korzysci pracy w domu! Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie darmowe!
Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet
[Poradnik] Ryczałt 8,5%, jak się rozliczać tym sposobem - krok po kroku - Wersja do druku

+- Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet (https://zarabiam.com)
+-- Dział: Prawo i Podatki (/Forum-Prawo-i-Podatki-195)
+--- Dział: Prawo i Podatki (/Forum-Prawo-i-Podatki-228)
+--- Wątek: [Poradnik] Ryczałt 8,5%, jak się rozliczać tym sposobem - krok po kroku (/Temat-Poradnik-Ryczalt-8-5-jak-sie-rozliczac-tym-sposobem-krok-po-kroku-115201)

Strony: 1 2 3 4 5 6


RE: [Poradnik] Ryczałt 8,5%, jak się rozliczać tym sposobem - krok po kroku - cyanmale - 05-01-2021 19:33

Cześć, czy dalej trzeba składać jakieś oświadczenia o wyborze ryczałtu jeśli nie prowadzimy działalności gospodarczej? Bo czytam ustawe o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne i jest tam takie coś

Art. 6 ust. 1a - Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również (...) pieniądze (...) z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. (...)

Art. 9 ust. 4 W przypadku osiągania przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a (to co jest wyżej, dotyczy nas), za równoznaczne z dokonaniem wyboru opodatkowania w formie ryczałtu od
przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy uznaje się pierwszą w roku podatkowym wpłatę na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z tego tytułu, a jeżeli pierwszy taki przychód podatnik osiągnął w grudniu roku podatkowego – złożenie zeznania, o którym mowa w art. 21 ust. 2 pkt 2 (chodzi o PIT)

O ile niczego nie przeoczyłem to wynika z tego że nie trzeba żadnych oświadczeń wysyłać, co sądzicie?


RE: [Poradnik] Ryczałt 8,5%, jak się rozliczać tym sposobem - krok po kroku - mysc - 05-01-2021 19:56

@[cyanmale]

Oficjalnie od 2020 roku nie trzeba nic składać - można się zacząć rozliczać ryczałtem po prostu, a na koniec roku złożyć pit-28.

JEDNAK prawo podatkowe jest różnie interpretowane przez poszczególne Urzędy Skarbowe. Najbezpieczniej zadzwonić do swojego i zapytać, czy jest konieczne złożenie deklaracji. Nie powinno być takiej konieczności Wink

.


RE: [Poradnik] Ryczałt 8,5%, jak się rozliczać tym sposobem - krok po kroku - sipaszi - 05-12-2021 08:13

Hej wszystkim.
Pracuje na etacie + NDG na usługi coachingowe

1.Czy mając NDG mogę rozliczać afiliacje ryczałtem?
2. Czy muszę mięc jakąś specjalną umowę podpisaną z osobą dla której umieszczam reklamy na blogu? Czy wystarczy, że mi przelewa pieniądze a ja sobie je rozliczam?


RE: [Poradnik] Ryczałt 8,5%, jak się rozliczać tym sposobem - krok po kroku - mysc - 06-12-2021 00:31

1. Tak, pod warunkiem że przychody z wynajmu powierzchni reklamowej nie są związane z NDG. Najem prywatny powinien być niezależny i niepowiązany z NDG (tudzież JDG).

2. Umowy mieć nie musisz, ale musisz wystawiać rachunki z odpowiednim tytułem (wynajem/dzierżawa powierzchni reklamowej na stronie internetowej) i je zachować w razie kontroli (jako potwierdzenie za co jest dany przelew).


RE: [Poradnik] Ryczałt 8,5%, jak się rozliczać tym sposobem - krok po kroku - sipaszi - 06-12-2021 19:55

Super. W tym roku niestety zamuliłem ze zgłaszaniem czegokolwiek do US więc po prostu rozliczam to na zasadach ogolnych (też w rubryce inne) i sumuje roczny przychód, odejmuje koszty i od tego płace podatek za pomocą PIT36. Dobrze rozumiem?


RE: [Poradnik] Ryczałt 8,5%, jak się rozliczać tym sposobem - krok po kroku - mysc - 06-12-2021 21:36

@[sipaszi] Wynajmu powierzchni reklamowej nie trzeba zgłaszać od bodajże 2020 roku. Ten tekst jest pod tym kątem nieaktualny Wink

Po prostu płaci się podatek od takich przychodów z formularzem PPE (do 20 dnia miesiąca następującego po tym miesiącu w którym otrzymałeś pieniądze), a następnie na koniec roku składa PIT-28. Nic zgłaszać do US nie trzeba Wink


RE: [Poradnik] Ryczałt 8,5%, jak się rozliczać tym sposobem - krok po kroku - sipaszi - 07-12-2021 20:13

Rozumiem ale i tak w tym roku miałem sporo kosztów, więc bardziej opłaca mi się na Ogólnym. Ogólny i ewidencjonowany rozumiem tak samo rozliczam w PIT36 w rubryce "inne"? Smile

Na przyszłość, jak już będę chciał rozliczać się ryczałtem i będę chciał wystawić rachunek to rozumiem,że robie to tak samo jak na NDG (pomimo, że wynajem i NDG w moim przypadku to beda inne biznesy)?


RE: [Poradnik] Ryczałt 8,5%, jak się rozliczać tym sposobem - krok po kroku - awokado - 20-02-2022 17:48

Cześć, czy jeśli mam JDG i wykonuję głównie usługi OCR dla poszczególnych klientów i rozliczam się z tego właśnie ryczałtem 8,5% , ale chciałabym spróbować zarabiać na takich portalach jak fiverr, redbubble, teepublic, czy gieldatekstow to jak się z tego rozliczać? Również podatkiem 8,5% czy innym? Dodam, że nie jestem vatowcem. Oraz czy muszę dodawać dodatkowe kody PKD do zakresu działalności? Z góry dzięki za pomoc.


RE: [Poradnik] Ryczałt 8,5%, jak się rozliczać tym sposobem - krok po kroku - mysc - 21-02-2022 01:05

@[awokado]

1. Ustalenie stawki ryczałtowej jest problematyczne dla jakichkolwiek przychodów z zagranicy. Stawkę ustala się na podstawie nazwy usługi na fakturze, a w przypadku zagranicznych podmiotów ciężko US cokolwiek zweryfikować - i taka stawka może zostać podważona. Zawsze się trochę ryzykuje w takich przypadkach.

2. Stawka zależy od tego co będziesz na tych portalach oferować. Np. copywriting podchodzi pod "usługi reklamowe", a te opodatkowujemy na ryczałcie stawką 15%.

3. Tak, powinno się dodać PKD odpowiednie dla usług które będziesz świadczyć. PKD jednak nie warunkuje stawki ryczałtowej, przy stawce liczy się nazwa usługi na fakturze.

.


RE: [Poradnik] Ryczałt 8,5%, jak się rozliczać tym sposobem - krok po kroku - xNoName - 19-10-2022 13:39

A ja mam pytanie dot. Sieci Admitad. Zarobiłem w tym miesiącu kilkaset złotych, z tego co wspominaliscie, nie muszę już zgłaszać do US faktu chęci rozliczenia się ryczałtem. Pytanie brzmi, czy w momencie kiedy dostaje przelew z sieci, powinienem wystawić jakiś rachunek, na który w razie kontroli US mogę się powołać? Czy wystarczy tylko mieć w razie W regulamin sieci, do 20 dnia przyszłego miesiąca wpłacić na odpowiednie konto 8.5% kwoty wypłaconej?