Witaj gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj aby móc korzystać ze wszystkich funkcjonalności jakie oferuje to forum! Rozpocznij zarabianie przez internet, poznaj korzysci pracy w domu! Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie darmowe!
Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet
Allegro - rozliczanie sie - Wersja do druku

+- Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet (https://zarabiam.com)
+-- Dział: Prawo i Podatki (/Forum-Prawo-i-Podatki-195)
+--- Dział: Prawo i Podatki (/Forum-Prawo-i-Podatki-228)
+--- Wątek: Allegro - rozliczanie sie (/Temat-Allegro-rozliczanie-sie-80662)



Allegro - rozliczanie sie - Bania - 26-11-2013 13:34

Witam.
Opisze moja sytuacje:
Mam zagranicznego dostawce sprzetu, ktory sprzedaje na allegro. Uklad wyglada tak: Dostawca wysyla mi np. konsole, mowi ze chce za nia 1000zl, a reszta za ile sprzedam to dla mnie. Sprzedaje konsole na allegro za 1500zl, dostaje pieniadze na konto i 1000 przelewam dla dostawcy.
Mam pare pytan do tego:
Jak sie rozliczac z tego? Jezeli mi przychodzi na konto 1500zl, zarobku mam tylko 500, ale Urzad Skarbowy po wgladzie widzi, ze dostalem 1500, a 1000 gdzies wydalem.
Czy, zeby tak dzialac trzeba zakladac wlasna dzialalnosc gospodarcza?
Ile razy w roku trzeba sie tak rozliczac(glupie pytanie, ale jestem w tym calkowicie zielony Smile )


RE: Allegro - rozliczanie sie - allo2 - 26-11-2013 21:20

Dużo tego będziesz sprzedawał? Jeżeli tak, to musisz miec dzialalnosc gosp, jak malo to mozesz bez.
Jakbys zalozyl dzialalnosc to musisz miec faktury/paragony na kupowany towar, w przeciwnym wypadku kupiles go nielegalnie.


RE: Allegro - rozliczanie sie - rachman - 26-11-2013 22:46

Towar jest nowy a nie używany więc mała ilość nie oznacza braku konieczności płacenia od tego podatku.

Myślę zresztą że to podlega pod działalność gospodarczą i powinieneś już ją zarejestrować w momencie sprzedaży. Teraz możesz jeszcze wyrazić "czynny żal" (czy jak oni to nazywają) z powodu że tego nie zrobiłeś, zapłacić zaległe podatki, ewentualne odsetki i składki, mieć nadzieję że nie przywalą kary i legalnie dalej sprzedawać.
Jak masz DG to nie rozliczasz się jako osoba fizyczna. Masz firmę i rozliczasz się inaczej.


RE: Allegro - rozliczanie sie - allo2 - 26-11-2013 23:44

Mi nie chodzi o konieczność z punktu widzenia prawa. Jeżeli będzie mało sprzedawał, to US się nie przyczepi, poza tym nie ma sensu, aby płacił całość swoich zysków na rzecz podatków itd.


RE: Allegro - rozliczanie sie - rachman - 27-11-2013 01:49

Cytat:Mi nie chodzi o konieczność z punktu widzenia prawa. Jeżeli będzie mało sprzedawał, to US się nie przyczepi, poza tym nie ma sensu, aby płacił całość swoich zysków na rzecz podatków itd.
Prawo swoje a ludzie swoje. Prawo to nie konieczność. To przepis, a przepisy wiadomo... Jeden stosuje, drugi olewa - wolny kraj.
Niemniej lepiej jak ktoś pyta napisać co mówi prawo zaznaczając że to jego decyzja czy się dostosuje do niego. Jaką mu dajesz gwarancję że US się "nie przyczepi"? Owszem statystycznie jest to mało prawdopodobne ale mimo to możliwe. W razie kontroli to on poniesie wszelkie konsekwencje i nie będzie "nie wiedziałem" więc lepiej by był świadom że może być takie coś - dzięki temu dokona sam świadomie wyboru.
Co do całości zysków na rzecz podatków... nie słyszałem by gdziekolwiek tak było, nawet w naszym dziwnym kraju Smile


RE: Allegro - rozliczanie sie - dawidpg - 27-11-2013 09:55

Prosty przykład na podstawie legalnej działalności gospodarczej ( pub ) :

pub kupuje piwo od hurtowni za 2,40zł brutto a sprzedaje w pubie za 7zł (brutto). i co , na kasie dają paragony na 2,40 a biorą 7zł ? Jerk2 niestety, tak nie działa życie Wink płacisz podatek od kwoty za którą Ty sprzedasz a nie za którą kupisz produkt. imo temat wyczerpany


RE: Allegro - rozliczanie sie - Bania - 27-11-2013 14:13

Narazie duzo tego nie sprzedaje. Mam zamiar dopiero sie wziac na porzadnie. No i sie zastanawialem czy trzeba bedzie koniecznie dzialalnosc zalozyc czy wystarczy sie na bierzaco rozliczac. Ale chyba bez DG sie nie obejdzie?


RE: Allegro - rozliczanie sie - duzypawel - 27-11-2013 14:19

(27-11-2013 09:55)dawidpg napisał(a):  Prosty przykład na podstawie legalnej działalności gospodarczej ( pub ) :

pub kupuje piwo od hurtowni za 2,40zł brutto a sprzedaje w pubie za 7zł (brutto). i co , na kasie dają paragony na 2,40 a biorą 7zł ? Jerk2 niestety, tak nie działa życie Wink płacisz podatek od kwoty za którą Ty sprzedasz a nie za którą kupisz produkt. imo temat wyczerpany

chyba nie miałeś nigdy styczności z prowadzeniem DG?

przecież podatek (dochodowy) płaci się od dochodu (jak sama nazwa wskazuje) pomniejszonego o koszty poniesione w celu uzyskania dochodu. Czyli na Twoim przykładzie pub płaci podatek dochodowy tylko za 4,60 zł (7-2,4). (mocno upraszczając bo przede wszystkim US nie rozlicza Cię z zysku za jedno piwo a z zysku (i kosztu) za określony miesiąc/kwartał/rok)

co do pytania autora tematu to ciekawe czy pojęcie 'będę sprzedawał niedużo' oznacza dla Ciebie i dla US to samo...


RE: Allegro - rozliczanie sie - rachman - 27-11-2013 15:29

Cytat:Narazie duzo tego nie sprzedaje. Mam zamiar dopiero sie wziac na porzadnie. No i sie zastanawialem czy trzeba bedzie koniecznie dzialalnosc zalozyc czy wystarczy sie na bierzaco rozliczac. Ale chyba bez DG sie nie obejdzie?
Zrozum że US nic nie obchodzi czy Ty zarobisz 100 czy 100 000 zł i czy jest tego mało wg Ciebie czy dużo wg Ciebie. Jeśli podpada to pod DG to tak ma być to zgłoszone i rozliczane a nie podług Twojego odczucia. Masz ustawę więc ją przeczytaj albo najłatwiej będzie Ci zadzwonić na KIP gdzie za darmo Ci wyjaśnią czy taka a taka ilość i działalność podpada pod obowiązek rejestracji DG. To nie Ty wybierasz "czy wystarczy" rozliczać się na bieżąco" czy inaczej tylko to regulują przepisy a jak nie masz o tym pojęcia to masz już wskazówki pewne i skorzystaj z nich - zadzwoń na KIP lub przestudiuj ustawę by się upewnić co do swojej sytuacji bo nie dużo to pojęcie naprawdę względne i dla każdego znaczy co innego Wink