Witaj gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj aby móc korzystać ze wszystkich funkcjonalności jakie oferuje to forum! Rozpocznij zarabianie przez internet, poznaj korzysci pracy w domu! Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie darmowe!
Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet
Tworzenie mapy witryny - Wersja do druku

+- Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet (https://zarabiam.com)
+-- Dział: Pozycjonowanie (/Forum-Pozycjonowanie-398)
+--- Dział: Pozycjonowanie i Optymalizacja (/Forum-Pozycjonowanie-i-Optymalizacja-341)
+--- Wątek: Tworzenie mapy witryny (/Temat-Tworzenie-mapy-witryny-77368)



Tworzenie mapy witryny - adkam12 - 02-10-2013 16:49

Kolejny poradnik seokuriera z seopilot.pl warty uwagi dlatego z wami się nim dzielę! Tym razem dotyczy on tworzenia mapy witryny, która ułatwi robotowi google zapoznanie się z nią!

Tworzenie mapy witryny


Głównym zadaniem mapy topograficznej jest stworzenie uogólnionego obrazu powierzchni jakiegoś terenu, dzięki czemu pełni ona również drugą ważną funkcję - pomaga podróżnikowi w dotarciu do miejsca przeznaczenia. Mapa witryny spełniania podobną rolę, a "podróżnikami" w tym wypadku są roboty wyszukiwarek. Obecność mapy serwisu internetowego pomaga uniknąć zaplątania podczas indeksowania dużej ilości stron. Mapa może okazać się też przydatna dla użytkownika, zwłaszcza jeśli struktura strony jest dość skomplikowana.


Mapa dla robotów i Internautów

Dlaczego mapa na stronie jest potrzebna? Jednym z głównych powodów jest to, że roboty wyszukiwarki mogą się łatwo zgubić i nie dotrzeć do niektórych stron, w szczególności tych, które mają głęboki poziom zagnieżdżenia. W rezultacie, takie strony pozostają nietknięte lub zostają zaindeksowane po długim czasie.

Czy rzeczywiście mapa witryny jest niezbędna? Nie, ale tylko w przypadku, gdy serwis jest dość mały i występują w nim logiczne odsyłacze linkowe - wtedy robotowi nie będzie trudno znaleźć i zaindeksować wszystkie strony. Nawet jednak w tym przypadku mapa na pewno nie okaże się zbędna, więc warto zadbać, aby znalazła się na naszej witrynie.

Mapa serwisu jest tworzona według standardu: jest to plik sitemap.xml, w którym zawarta jest lista wszystkich URL serwisu. Istnieją jednak też mapy w formacie HTML, które przeznaczone są nie dla robotów, a dla użytkowników. Często struktura serwisu jest dość skomplikowana, aby ułatwić nawigację tworzy się takie mapy, dzięki którym każdy Internauta może łatwo pojąć budowę serwisu i odnaleźć niezbędną stronę, zasób lub rozdział.

[attachment=2176]

Mapę przeznaczoną dla użytkowników stanowi lista linków z tekstami zakotwiczenia (tzw. anchorami) umieszczona na oddzielnej stronie serwisu, każdy z nich prowadzi do określonej strony w witrynie. Są one rozmieszczone zgodnie ze strukturą serwisu, czyli według podziału na rozdziały i podrozdziały.

Stopniowo podobne mapy przechodzą do przeszłości, gdyż obecnie dostępna jest ogromna ilość różnorodnych nawigacyjnych narzędzi i wtyczek. Trudności nie sprawia również zainstalowanie specjalnej wyszukiwarki, która pomagałaby odbiorcy odnaleźć pożądaną informację na stronach serwisu. Czołowe systemy wyszukiwarek w tym celu wprowadziły sprowadzane i skuteczne rozwiązania dla Webmasterów. O tym, czy warto umieszczać mapę witryny specjalnie dla użytkowników powinien indywidualnie zdecydować właściciel serwisu, dużo też zależy od samej specyfiki serwisu. Jeżeli jednak komuś trudno podjąć decyzję o tym, czy warto jest się tym zająć proponujemy spojrzeć na to z drugiej strony: mapa na pewno nie okaże się zbędna i oprócz tego może służyć jako dodatkowe linkowanie wewnętrzne serwisu. Zazwyczaj link do mapy witryny nie jest umieszczony w menu głównym, a oddzielnie, na przykład w stopce.

Samodzielne tworzenie mapy


Utworzenie mapy witryny dla robotów wyszukiwarek nie wymaga specjalistycznych umiejętności. Jest to dość prosta w realizacji czynność. W dowolnym edytorze tekstu - (świetnie sprawdzi się tutaj standardowy dla systemu Windows “Notatnik”), należy utworzyć plik w formacie XML. Rozpoczynamy od następującej komendy:

[attachment=2178]

Kodowanie oczywiście należy wstawić to, które rzeczywiście jest używane w witrynie.

[attachment=2179]

Następnie należy otworzyć tagi url i loc wstawić adresy URL zaczynając od strony głównej. Powinno to wyglądać następująco:

[attachment=2180]

Możesz też użyć dodatkowych znaczników:
lastmod - data ostatniej modyfikacji pliku;
changefreq - przybliżona częstotliwość zmian na tej stronie;
priority - priorytet danego adresu URL strony nad pozostałymi.


Po utworzeniu pliku należy sprawdzić jego poprawność. Można to zrobić przy pomocy specjalnych narzędzi dostępnych np pod adresem http://www.w3.org/XML/Schema#Tools.

Automatyczne tworzenie map

Opisany powyżej proces tworzenia mapy witryny jest dosyć prosty i nie stanowi problemu nawet dla początkujących, ale w przypadku dużej ilości podstron w witrynie, może on zamienić tę czynność w niemożliwą do wykonania rutynę. W tym celu właśnie stworzono specjalne programy, które można wykorzystać do automatycznego stworzenia mapy witryny.



Jednym z nich jest XML-Sitemaps. Aby wygenerować mapę witryny wystarczy wpisać adres URL i określić szereg dodatkowych parametrów - w przybliżeniu podać szybkość zmian, datę ostatniej aktualizacji i ustalić priorytet stron. Następnie klikamy na przycisk "Start", co rozpocznie proces tworzenia pliku Sitemap.XML, po jego zakończeniu można go pobrać klikając na link.

Rozmieszczenie Sitemap

Plik mapy umieszcza się w katalogu w którym znajdują się pliki źródłowe witryny, a ścieżka do niego musi zostać określona w pliku robots.txt. W tym celu tworzy się specjalną dyrektywę:



Istnieją także inne sposoby, które warto wykorzystać aby powiadomić roboty wyszukiwarek o mapie strony. W Google Webmaster Tools dostępna jest funkcja, dzięki której w specjalnym formularzu możemy podać ścieżkę do pliku zawierającego mapę witryny.

Podsumowanie

Obecność pliku Sitemap.XML nie jest warunkiem koniecznym i niezbędnym do funkcjonowania serwisu internetowego, ale jego utworzenie jest wysoce pożądane. To właśnie on wskazuje robotom wyszukiwarek wszystkie strony, które mają znaleźć się w indeksie. Dzięki takiemu rozwiązaniu proces indeksowania jest znacznie szybszy i żadna ze stron nie będzie pominięta przez boty.