Witaj gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj aby móc korzystać ze wszystkich funkcjonalności jakie oferuje to forum! Rozpocznij zarabianie przez internet, poznaj korzysci pracy w domu! Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie darmowe!
Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet
Kto do czego ? - Wersja do druku

+- Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet (https://zarabiam.com)
+-- Dział: Prawo i Podatki (/Forum-Prawo-i-Podatki-195)
+--- Dział: Prawo i Podatki (/Forum-Prawo-i-Podatki-228)
+--- Wątek: Kto do czego ? (/Temat-Kto-do-czego-45639)



Kto do czego ? - AkaPrawnik - 07-11-2011 20:55

Cytat:Sędzia - nominowany dożywotnio, niezawisły; sędzia sądzi, czyli po zakończeniu przewodu sądowego w oparciu o materiał dowodowy oraz po wysłuchaniu racji obrony (najczęściej adwokata) i oskarżenia (najczęściej prokuratora) wydaje wyrok skazujący lub uniewinniający; czasami włącza się w sprawy cywilne (przeważnie na rzecz skarbu państwa).

Prokurator - ściga, oskarża w sprawach karnych, nadzoruje śledztwo; w odróżnieniu od sędziego nie jest chroniony immunitetem (można go więc np. odwołać, przenieść, zawiesić), prokuratura mieści się w pionie Ministerstwa Sprawiedliwości, jeden z wiceministrów sprawiedliwości jest pierwszym zastępcą generalnego prokuratora (prokuratorem generalnym jest minister sprawiedliwości); Sądem Najwyższym prokuratury jest Prokuratura Krajowa (dawna Generalna); prokuratura dzieli się na apelacyjną, wojewódzką, rejonową.

Adwokat: wolny zawód - jest albo obrońcą (w procesie karnym) albo pełnomocnikiem jednej ze stron (w procesie cywilnym, gdzie są pozwani i powodowie); może również reprezentować swojego klienta w postępowaniu przed urzędami; w każdym przypadku ma obowiązek bronić interesów klienta; adwokat nie może się publicznie reklamować (kryterium klasy adwokata jest skuteczność, tzn. liczba wygranych spraw), nie może też podawać do publicznej wiadomości swojej specjalności (np. specjalista od spraw rozwodowych).

Notariusz - osoba zaufania publicznego i niektóre czynności prawne mogą być dokonywane tylko za jego pośrednictwem (sprzedaż-kupno nieruchomości: zakładu produkcyjnego, domu, gruntu); notariusz poświadcza także oświadczenia woli (np. testament); notariusz swoim autorytetem gwarantuje, że czynność dokonana została zgodnie z prawem; kancelarię notarialną otwiera się za zgodą ministerstwa sprawiedliwości i w określonym przez niego rejonie.

Radca prawny - prowadzi obsługę prawną jednostek gospodarczych, niektórych urzędów państwowych i samorządowych (opiniuje umowy, współpracuje z komórką ds. pracowniczych, z głównym księgowym, jest rzecznikiem interesów firmy przed sądem); radca pełni taką samą funkcję wobec firmy, jak adwokat w stosunku do swojego klienta; od niedawna radcowie mogą występować przed sądem w sprawach cywilnych i karnych.

Komornik - zawód quasi-prawniczy (dąży się do tego, by wszyscy komornicy byli prawnikami). Komornik ściąga należności zasądzone prawomocnie przez sądy, dokonuje eksmisji po prawomocnych wyroku sądu; jego urząd zlokalizowany jest zawsze przy sądzie, ma swoje rejony (opłacany jest częściowo z budżetu, a częściowo z prowizji od ściągniętej należności).

Prawnik administratywista - Pracuje w administracji państwowej i samorządowej; można być prawnikiem bez uprawnień, tzn. bez aplikacji (radcowskiej, sędziowskiej, prokuratorskiej, adwokackiej), ale wtedy się nie orzeka, nie oskarża, nie broni, bo nie ma się specjalizacji.

Aplikant - absolwent prawa, który odbywa praktykę (aplikację) pod okiem doświadczonych prawników (sędziów, adwokatów, prokuratorów, radców, notariuszy); aplikacja trwa dwa lata - wyjątkiem jest adwokacka, która trwa trzy lata; podstawą do odbycia aplikacji jest dyplom ukończenia wydziału prawa i pomyślny wynik rozmowy kwalifikacyjnej lub egzaminu przed odpowiednią komisją (w zależności od wyboru przyszłego zawodu).

Asesor - aplikant sądowy lub prokuratorski, który kończy aplikację i może już w prostych sprawach samodzielnie orzekać lub oskarżać, ale nie ma jeszcze w pełni uprawnień sędziowskich (np. immunitetu); nie ma stanowiska asesora adwokackiego, notarialnego, radcowskiego.