Witaj gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj aby móc korzystać ze wszystkich funkcjonalności jakie oferuje to forum! Rozpocznij zarabianie przez internet, poznaj korzysci pracy w domu! Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie darmowe!
Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet
Czy niepełnoletnia osoba odpowiada za swoje czyny? - Wersja do druku

+- Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet (https://zarabiam.com)
+-- Dział: Prawo i Podatki (/Forum-Prawo-i-Podatki-195)
+--- Dział: Prawo i Podatki (/Forum-Prawo-i-Podatki-228)
+--- Wątek: Czy niepełnoletnia osoba odpowiada za swoje czyny? (/Temat-Czy-niepelnoletnia-osoba-odpowiada-za-swoje-czyny-45633)



Czy niepełnoletnia osoba odpowiada za swoje czyny? - AkaPrawnik - 07-11-2011 18:57

Dziecko pozostaje pod opieką rodzica ( lub opiekuna) aż do uzyskania pełnoletności. Rodzice są przedstawicielami ustawowymi swojego nieletniego dziecka i to oni odpowiedzialni są za zachowanie się małoletniego. Co do zasady małoletni który nie ukończył 13 roku życia nie ponosi za wyrządzone przez siebie szkody. Nie oznacza to jednak, że poszkodowany nie może w takim przypadku, domagać się odszkodowania. Za szkody wyrządzone przez dzieci odpowiadają rodzice lub ich prawni opiekunowie, gdyż ten który, z mocy ustawy lub umowy, jest obowiązany do nadzoru nad osobą która z powodu wieku nie może odpowiadać za swoje czyny, zobowiązany jest do naprawienia szkody wyrządzonej przez tę osobę.
Rodzice ( lub opiekunowie) mogą się uwolnić od tego obowiązku w przypadku gdy szkoda powstała mimo starannego wykonywania nadzoru. Natomiast poszkodowany musi wykazać szkodę i jej wysokości oraz związek przyczynowy między działaniem sprawcy a szkodą.
Ze względu na trudną sytuację majątkową rodziców lub opiekunów poszkodowany nie zawsze może zostać zaspokojony. W takim wypadku można żądać całkowitego lub częściowego naprawienia szkody od samego sprawcy czynu ( nawet gdy nie ukończył 13 lat), gdy przemawiają za tym okoliczności a zwłaszcza stan majątkowy sprawcy i poszkodowanego.
Nieletni w wieku 13-18 lat posiadają ograniczoną zdolność do czynności prawnych. W zasadzie mogą oni odpowiadać za szkody wyrządzone przez swoje działania. Jednak z uwagi na fakt, że nie zawsze stopień rozwoju nieletnich, "odpowiada ich wiekowi" sprawca czynu może wykazać, że z uwagi na niedostateczne rozwinięcie umysłowe nie można przypisać mu winy. W takim wypadku poszkodowany może domagać się naprawienia szkody od rodziców lub opiekunów.


PRZYKŁAD:

Cytat:Odpowiedzialność rodziców za działania nieletniego

Pytanie: Osoba nieletnia mnie oszukała, sprawa jest w sądzie. Czy za czyn osoby nieletniej polegający na oszustwie finansowym odpowiadają jego rodzice, czy mogę wnioskować do rodziców o wypłatę moich strat?

Odpowiedź:

Zgodnie z zasadami prawa cywilnego małoletni, który nie ukończył lat trzynastu, nie ponosi odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę. Pełnoletnia osoba sama ponosi odpowiedzialność za swoje czyny (co do zasady). Osoba zaś, która ukończyła lat 13 a nie ukończyła lat 18 może odpowiadać samodzielnie lub może nie odpowiadać. Jeśli małoletni lub osoba z przedziału wiekowego13 - 18 nie odpowiada, to odpowiedzialność za jej działania ponoszą rodzice. Zgodnie bowiem z regulacją zawartą w kc kto z mocy ustawy (rodzice) lub umowy jest zobowiązany do nadzoru nad osobą, której z powodu wieku (małoletni) albo stanu psychicznego (osoba w przedziale 13 - 18) lub cielesnego winy poczytać nie można, ten obowiązany jest do naprawienia szkody wyrządzonej przez tę osobę, chyba że uczynił zadość obowiązkowi nadzoru albo że szkoda byłaby powstała także przy starannym wykonywaniu nadzoru. W przypadku, gdy sprawca z powodu wieku albo stanu psychicznego lub cielesnego nie jest odpowiedzialny za szkodę, a brak jest osób zobowiązanych do nadzoru albo gdy nie można od nich uzyskać naprawienia szkody, poszkodowany może żądać całkowitego lub częściowego naprawienia szkody od samego sprawcy, jeżeli z okoliczności, a zwłaszcza z porównania stanu majątkowego poszkodowanego i sprawcy, wynika, że wymagają tego zasady współżycia społecznego. Zatem reasumując małoletni może odpowiadać za swoje czyny sam jak również i jego rodzice. Wszystko jest uzależnione od tego czy można mu przypisać winę. Winy nie można przypisać na pewno osobie poniżej 13 roku życia. Można zaś bez wątpienia przypisać ją osobie powyżej 18 roku życia, chyba że z innych przyczyn jest to wyłączone (choroba psychiczna). Osobie w przedziale 13 do 18 w zależności od stopnia rozwoju może być przypisana wina - a wtedy odpowiada ona samodzielnie.