Witaj gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj aby móc korzystać ze wszystkich funkcjonalności jakie oferuje to forum! Rozpocznij zarabianie przez internet, poznaj korzysci pracy w domu! Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie darmowe!
Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet
[Odpowiedzi TakeAGift] [3] [Joachim Bielski]W którym roku wydano zbiór jego wierszy - Wersja do druku

+- Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet (https://zarabiam.com)
+-- Dział: Off-Topic (/Forum-Off-Topic-9)
+--- Dział: Oszustwa / Scam (/Forum-Oszustwa-Scam-140)
+---- Dział: Takeagift (/Forum-Takeagift-45)
+----- Dział: Takeagift Odpowiedzi (/Forum-Takeagift-Odpowiedzi-73)
+----- Wątek: [Odpowiedzi TakeAGift] [3] [Joachim Bielski]W którym roku wydano zbiór jego wierszy (/Temat-Odpowiedzi-TakeAGift-3-Joachim-Bielski-W-ktorym-roku-wydano-zbior-jego-wierszy-40288)



[Odpowiedzi TakeAGift] [3] [Joachim Bielski]W którym roku wydano zbiór jego wierszy - Roben - 20-07-2011 20:44

Cytat:Joachim Bielski, herbu Prawdzic, urodzony we wsi Biała (powiat pajęczański) ok. 1540, zmarł w 1599– sekretarz królewski, rycerz, poseł, poeta, historyk. Pisał po polsku i łacinie. Był jedynym synem rycerza sieradzkiego i pisarza Marcina. Uczył się w szkółce parafialnej w Kurzelowie, następnie w protestanckim gimnazjum akademickim w Brzegu, potem w Krakowie, gdzie poznał podkanclerza koronnego, kanclerza wielkiego koronnego Piotra Dunina-Wolskiego i z nim się zaprzyjaźnił. Był posłem dyplomatycznym króla Stefana Batorego, m.in. towarzyszył Mikołajowi Firlejowi – kasztelanowi wiślickiemu, w poselstwie do margrabiego brandenburskiego oraz w misji do Elbląga (połowa lipca 1577 r.), celem przegotowania tego miasta do obrony przed najazdem wojsk gdańskich. W 1579 r. brał udział w wyprawie moskiewskiej Stefana Batorego. Około 1588–1590 r. został sekretarzem Zygmunta III Wazy. Był posłem na sejm, deputowanym do Trybunału Królewskiego. Zbiór jego wierszy łacińskich pod tytułem Carminum liber wydano w Krakowie w roku 1588. Wydał w 1597 r. i uzupełnił nowszymi dziejami Kroniki świata (Popularny podręcznik historii w XVII i w XVIII w.) Marcina Bielskiego. Doprowadził je do czasów Zygmunta III Wazy. Jest także autorem Dalszego ciągu kroniki polskiej dotyczącego lat 1587-1598, odnalezionego przez F. M. Sobieszczańskiego, gdzie opisał dziesięć lat dziejów Polski (1587–1598). Nowe utwory Joachima Bielskiego odnalazł też W. Bieńkowski.
W którym roku wydano zbiór jego wierszy pod tytułem Carminum liber?
1588
Jak nazywał się ojciec Joachima Bielskiego?
Marcin
Jakiego herbu był Bielski?
Prawdzic


RE: [Odpowiedzi TakeAGift] [3] [Joachim Bielski]W którym roku wydano zbiór jego wierszy - dodobusko - 20-07-2011 21:47

dobrze +


RE: [Odpowiedzi TakeAGift] [3] [Joachim Bielski]W którym roku wydano zbiór jego wierszy - Grub63 - 20-07-2011 22:23

good ++


RE: [Odpowiedzi TakeAGift] [3] [Joachim Bielski]W którym roku wydano zbiór jego wierszy - KrisBarca_92 - 20-07-2011 22:51

dobrze


RE: [Odpowiedzi TakeAGift] [3] [Joachim Bielski]W którym roku wydano zbiór jego wierszy - majkel9490 - 21-07-2011 04:03

dobrze +