Witaj gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj aby móc korzystać ze wszystkich funkcjonalności jakie oferuje to forum! Rozpocznij zarabianie przez internet, poznaj korzysci pracy w domu! Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie darmowe!
Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet
[Odpowiedzi TakeAGift] [3] [Konstancja Benisławska] Jakie korzenie miała Benisławska? - Wersja do druku

+- Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet (https://zarabiam.com)
+-- Dział: Off-Topic (/Forum-Off-Topic-9)
+--- Dział: Oszustwa / Scam (/Forum-Oszustwa-Scam-140)
+---- Dział: Takeagift (/Forum-Takeagift-45)
+----- Dział: Takeagift Odpowiedzi (/Forum-Takeagift-Odpowiedzi-73)
+----- Wątek: [Odpowiedzi TakeAGift] [3] [Konstancja Benisławska] Jakie korzenie miała Benisławska? (/Temat-Odpowiedzi-TakeAGift-3-Konstancja-Benislawska-Jakie-korzenie-miala-Benislawska-40191)



[Odpowiedzi TakeAGift] [3] [Konstancja Benisławska] Jakie korzenie miała Benisławska? - Roben - 18-07-2011 20:29

Cytat:Konstancja Benisławska, urodzona 6 stycznia 1747, zmarła 8 listopada 1806- polska poetka. Pochodziła ze spolonizowanej szlachty inflanckiej o korzeniach niemieckich - z rodu Ryck (Ryk, von Ryck). Wychowała się i całe życie spędziła w Inflantach: na północny wschód od Dyneburga, na terenie dzisiejszej Łotwy. Wyszła za mąż za Piotra Benisławskiego, stolnika inflanckiego, wychowała 8 dzieci (podobno urodziła 22). Administrowała majątkiem męża, brała udział w życiu towarzyskim, pod koniec życia ufundowała szpital w Zosołach. Benisławska jest autorką tomu wierszy Pieśni sobie śpiewane, wydanego w Wilnie w 1776 roku. Chociaż chronologicznie należą one do okresu oświecenia, myślowo i stylistycznie współtworzą barok jako najpóźniejszy tom poezji barokowej w Polsce, zarazem dowód trwałości tej tradycji w wieku XVIII. Pieśni dzielą się na 3 części. Część pierwsza tomu zawiera medytacje poetyckie o modlitwie Pańskiej Ojcze nasz. Część druga rozważa Pozdrowienie anielskie - modlitwę Zdrowaś Maryjo. W części trzeciej tomu zawarła Benisławska pełne ekspresji wyznania liryczne o miłosnym obcowaniu człowieka i Boga, nawiązując do tradycji mistyki oblubieńczej. Tom Benisławskiej harmonijnie łączy intelektualizm i żarliwość doznań mistycznych, stając się swoistym dziennikiem intymnym o najgłębszych doświadczeniach duchowych. Dojrzałość myślowa, plastyczne obrazowanie, melodia wiersza (czasem wyraźne efekty muzyczne), wirtuozeria tworzywa - czynią z Pieśni sobie śpiewanych arcydzieło barokowej poezji metafizycznej i zarazem mistycznej. Znaczący wpływ na twórczość Konstancji Benisławskiej mieli mistycy hiszpańscy, tacy jak Teresa z Avila, ale nie można też wykluczyć znajomości utworów Józefa Baki. Współtworzy - jak Elżbieta Drużbacka i Antonina Niemiryczowa - poezję kobiet w XVIII-wiecznej Polsce. Brat jej męża Piotra był Jan, biskup pomocniczy mohylewski.
Jakie korzenie miała Benisławska?
niemieckie
Jak miał na imię mąż Benisławskiej?
Piotr
W którym roku został wydany tom wierszy Pieśni sobie śpiewane?
1776


RE: [Odpowiedzi TakeAGift] [3] [Konstancja Benisławska] Jakie korzenie miała Benisławska? - Grub63 - 18-07-2011 20:34

good ++


RE: [Odpowiedzi TakeAGift] [3] [Konstancja Benisławska] Jakie korzenie miała Benisławska? - KrisBarca_92 - 18-07-2011 23:55

dobrze


RE: [Odpowiedzi TakeAGift] [3] [Konstancja Benisławska] Jakie korzenie miała Benisławska? - majkel9490 - 19-07-2011 05:45

dobrze +