Witaj gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj aby móc korzystać ze wszystkich funkcjonalności jakie oferuje to forum! Rozpocznij zarabianie przez internet, poznaj korzysci pracy w domu! Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie darmowe!
Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet
[Odpowiedzi TakeAGift][2] [Atum] W którym mieście Atum był głównym bóstwem? - Wersja do druku

+- Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet (https://zarabiam.com)
+-- Dział: Off-Topic (/Forum-Off-Topic-9)
+--- Dział: Oszustwa / Scam (/Forum-Oszustwa-Scam-140)
+---- Dział: Takeagift (/Forum-Takeagift-45)
+----- Dział: Takeagift Odpowiedzi (/Forum-Takeagift-Odpowiedzi-73)
+----- Wątek: [Odpowiedzi TakeAGift][2] [Atum] W którym mieście Atum był głównym bóstwem? (/Temat-Odpowiedzi-TakeAGift-2-Atum-W-ktorym-miescie-Atum-byl-glownym-bostwem-%09-36334)



[Odpowiedzi TakeAGift][2] [Atum] W którym mieście Atum był głównym bóstwem? - NoChybaTy - 01-05-2011 16:44

Cytat:Atum (egip.Itm) – jeden z głównych i najstarszych bogów starożytnego Egiptu. Razem z Ra, Horachte i Chepri był bogiem słońca i stworzenia. Imię jego można przetłumaczyć jako formę znaczenia pozytywnego, “Znakomity Jeden”, lub znaczenia negatywnego, “Ten jeden, który jeszcze nie istnieje”. Atum jest dobrze udokumentowany w różnych tekstach ikonograficznych i religijnych. Przedstawiany był jako człowiek, który miał na głowie Etfu, albo jako człowiek z głową barana, tak jak Chnum. Jest jednym z ośmiu lub dziewięciu bogów najczęściej wymienianych w Tekstach Piramid. Atum był głównym bóstwem Heliopolis, jego kult zyskał duże znaczenie już w Starym Państwie. Jego najbardziej istotną naturą było samo tworzenie i stworzenie pierwszych bogów. Imię Atuma może być przetłumaczone jako “Całość”. Był uosobieniem początku i doskonałości. W Tekstach Trumiennych i innych religijnych tekstach jest nazywany “Władcą Całości”, więc jest bogiem uniwersalnym. W kosmogonii heliopolitańskiej Atum był bogiem stworzenia, który wyłonił świat z chaosu poprzez masturbację. Teksty Piramid mówią nam o tym bogu jako “Ten, który stworzył sam z siebie”. Według papirusu Bremner-Rhind Atum powiedział: Wszystko pojawiło się po tym, jak powstałem ja... nie istniało żadne niebo i żadna ziemia... sam stworzyłem każdą istotę... postępowałem z moją pięścią jak mąż... kopulowałem ze swą ręką. Miał on dwie natury, które mogły zapoczątkować wszystko lub zakończyć wszystko. W Księdze Umarłych w rozmowie Atuma z Ozyrysem ten pierwszy oświadcza, że może zniszczyć świat oraz zesłać wszystkich bogów i całą ludzkość z powrotem w prehistoryczne wody (Nun), z których świat powstał. Od najwcześniejszych dynastii w Heliopolis był reprezentowany i uwielbiany jako aspekt świętego kamienia Ben-Ben. W Heliopolis Atum jest identyfikowany z prapagórkiem, co potwierdza Księga Piramid: “O Atumie, kiedy powstałeś, wyrosłeś jako wysokie wzgórze, błyszczałeś jako kamień Benben w świątyni Feniksa w Heliopolis”. Zaklęcie 1130 z Tekstów Piramid opowiada o tym, że gdy nastąpi koniec świata, jedynymi którzy przetrwają, będą to bogowie Atum i Ozyrys pod postacią węży, “ludzie ich nie poznają, a bogowie nie zobaczą ”.

W którym mieście Atum był głównym bóstwem?
Heliopolis
Który z egipskich bogów nie był bogiem słońca i stworzenia?
Anubis
Jak jest nazywany Atum w Tekstach Trumiennych?
Władcą Całości


RE: [Odpowiedzi TakeAGift][2] [Atum] W którym mieście Atum był głównym bóstwem? - KrisBarca_92 - 01-05-2011 17:14

dobrze


RE: [Odpowiedzi TakeAGift][2] [Atum] W którym mieście Atum był głównym bóstwem? - Grub63 - 01-05-2011 17:40

good ++


RE: [Odpowiedzi TakeAGift][2] [Atum] W którym mieście Atum był głównym bóstwem? - majkel9490 - 01-05-2011 19:44

dobrze +


RE: [Odpowiedzi TakeAGift][2] [Atum] W którym mieście Atum był głównym bóstwem? - Masochista - 01-05-2011 20:47

Dobrze :]


RE: [Odpowiedzi TakeAGift][2] [Atum] W którym mieście Atum był głównym bóstwem? - damianus627 - 01-05-2011 20:59

dobrze +