Witaj gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj aby móc korzystać ze wszystkich funkcjonalności jakie oferuje to forum! Rozpocznij zarabianie przez internet, poznaj korzysci pracy w domu! Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie darmowe!
Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet
Temperatura kompa - Wersja do druku

+- Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet (https://zarabiam.com)
+-- Dział: Off-Topic (/Forum-Off-Topic-9)
+--- Dział: Off-Topic (/Forum-Off-Topic-10)
+--- Wątek: Temperatura kompa (/Temat-Temperatura-kompa-25009)

Strony: 1 2


Temperatura kompa - Sniechu - 04-11-2008 17:32

Witam Was!

Mam taki problem. Mianowicie kilka dni temu pisałem, że podczas gry w NWN2 (Neverwinter Nights 2) komputer wiesza mi się co jakiś czas tak, że jedynym wyjściem jest reset. Zazwyczaj po resecie mój komp zaczyna piszczeć. Gdy komputer się włącza patrzę na temperaturę i to mnie właśnie martwi. Nie wiem, czy temperatura podawana przy włączaniu jest poprawna. Jeśli tak, to chyba muszę coś zrobić, żeby ją zmniejszyć, bo wynosi ona czasami nawet 81C!!!
Jeśli moglibyście mi pomóc i dać link do jakiegoś programu, który mógłby mi pokazać rzeczywistą temperaturę mojego kompa (tylko nie everest, bo tam temperatura wariuje i pokazuje mi czasami nawet -13C i do tego ciągle skacze, ani speedfan, bo tam nie mogę się połapać w oznaczeniu), żebym mógł sprawdzić, czy jest aż tak źle z chłodzeniem mojego kompa jak mi się wydaje.
Trochę namieszałem, ale mam nadzieję, że się połapiecie. Najbardziej martwię się o procesor, bo z tego co pisze na różnych stronach to on najczęściej powoduje wieszanie się kompa. Myślę, że jeśli temperatura jest za wysoka, to może być to powodem ciągłego wieszania się mojego kompa w czasie gry.
Jeszcze parametry:

Typ procesora: Intel Pentium 4 516, 2933 MHz (22 x 133)
Pamięć fizyczna (RAM): 512 MB
Karta grafiki: NVIDIA GeForce 6800 XT (128 MB)

Jak będziecie potrzebować jeszcze jakichś informacji o moim sprzęcie to pytać. Z góry dzięki za odpowiedź.


- JereManU - 04-11-2008 17:37

Porównaj temperatury ze SpeedFana i Everesta. Podpisz je w SF za pomocą Everesta (takie same wyniki), wtedy będziesz wiedział która temperatura to procesor etc.
Btw. Te 81 stopni to w jakim podzespole program odnotowuje? Jeśli na Procesorze to komputer nie ma prawa jeszcze pracować, chyba, że to karta graficzna, tam spokojnie do 100 stopni może dochodzić.


- Sniechu - 04-11-2008 17:46

JereManU, właśnie włączyłem grę, po włączeniu przycisnąłem alt+tab i wyszedłem do systemu po czym włączyłem everesta i speedfana i otrzymałem takie oto wyniki:
[Obrazek: temp.jpg]
Po wyłączeniu gry jest tak:
[Obrazek: temp2.jpg]
Wydaje mi się, że i tak jest za dużo :-(. Jakbyś mi mógł powiedzieć, co to jest ten "AUX" to byłbym wdzięczny...

Najbardziej niepokoi mnie ten płomień w speedfanie. Najgorsze jest to, że w dalszym ciągu utrzymuje się 62C i płomień nie znika :-(


- JereManU - 04-11-2008 17:59

AUX to dodatkowy czujnik znajdujący się w zależności od komputera gdzieś w nim... W wielu przypadkach jest to jednak temperatura zasilacza - więc tutaj raczej nie ma się czym martwić - temperatury zasilaczy dochodzą do ponad 100 stopni.

Jednak jeśli komputer Ci piszczy to zły objaw. osobiście do zasilaczy nigdy nie miałem szczęścia i przez nie komputer (pierwszy już złom, drugi często się restartuje i wyłącza) mocno się psuje. W każdym razie zalecam zakup dobrego, markowego zasilacza.
Jakie masz chłodzenie? I gdzie umieszczone? Reszta temperatur jest jak najbardziej w porządku.
Czyścisz systematycznie komputer z kurzu? Defragmentujesz go (nie tym badziewnym narzędziem wbudowanym w Windows'a ofc)?


- Sniechu - 04-11-2008 18:23

Cytat:AUX to dodatkowy czujnik znajdujący się w zależności od komputera gdzieś w nim... W wielu przypadkach jest to jednak temperatura zasilacza - więc tutaj raczej nie ma się czym martwić - temperatury zasilaczy dochodzą do ponad 100 stopni.
To czemu obok tej temperatury jest w takim razie ten ogień i czemu powiększa się ona akurat w trakcie grania?
JereManU napisał(a):Jednak jeśli komputer Ci piszczy to zły objaw.
Jak się normalnie włącza to nie piszczy, piszczy tylko po resecie, kiedy ma tą właśnie wysoką temperaturę, jak ostygnie to przestaje.
JereManU napisał(a):Jakie masz chłodzenie? I gdzie umieszczone?
Mam normalne dwa wiatraczki z tyłu (jeden mniejszy drugi większy, ten mniejszy chyba jest od czegoś, może dysku?) i jeden z boku (chyba od procka), możliwe, że mam jeszcze jeden z przodu, ale głowy sobie uciąć nie dam.
JereManU napisał(a):Czyścisz systematycznie komputer z kurzu?
Tak, komp w środku jest czysty, zawiera bardzo niewiele kurzu (tylko taka leciutka warstwa gdzieniegdzie.
JereManU napisał(a):Defragmentujesz go (nie tym badziewnym narzędziem wbudowanym w Windows'a ofc)?
Hmm, tego raczej nie robię, ale mogę spróbować. Jakie narzędzie do tego polecasz? :?:


- JereManU - 04-11-2008 18:52

Sniechu napisał(a):To czemu obok tej temperatury jest w takim razie ten ogień i czemu powiększa się ona akurat w trakcie grania?

Bo jest tam umieszczony czujnik przez co odczytywana jest stamtąd temperatura akurat. Jeśli to zasilacz (a zapewne tak jest) to normalne, gdyż więcej prądu wtedy potrzebuje komputer i zasilacz się nagrzewa.

Sniechu napisał(a):Hmm, tego raczej nie robię, ale mogę spróbować. Jakie narzędzie do tego polecasz? :?:

Ja z kilku korzystam, nie mam szczególnie jednego, który uważam za najlepszy. Uzupełniają się. Na dobreprogramy.pl polecam darmowych poszukać. Do tego może się przydać jeszcze jakiś program do znajdowania i usuwania błędów rejestru systemowego oraz po tym NTREGOPT (defragmentator rejestru).

Jednak myślę, że tutaj największy problem leży w zasilaczu. :evil2:


- Sniechu - 05-11-2008 06:14

JereManU, nie zrobiłem jeszcze defragmentacji dysku, ale wpadłem na pomysł, że jak otworzę obudowę i zostawię, to może mniej się będzie nagrzewać. I rzeczywiście, po otwarciu temperatura podczas grania utrzymywała się w okolicach 60C i gra działała jeszcze płynniej niż zawsze, ale co najważniejsze - nie zawieszała się podczas wczytywania lokacji :-|
Dzięki za odpowiedź, w najbliższym czasie pomyślę, co z tym zrobić, bo przecież nie będę ciągle ściągał obudowy, żeby zagrać :?:


- travispl - 05-11-2008 14:04

Zmniejsz taktowanie procka :-P Chociaż z tego co widzę to masz FSB 133 (tak jak ja) tylko mnożnik x22 (go raczej nie przestawiaj bo jeszcze będziesz musiał robić reset biosa).

Jedyne co możesz zrobić w takiej sytuacji to zmniejszyć napięcie procesora. Ty masz chyba 1.26V. W biosie ustaw wartość (jeżeli będziesz miał do wyboru) o jeden stopień mniejszą, wtedy sprawdź czy ci komp stabilnie chodzi aż do momentu zawieszania się. Jeśli tak się stanie ustaw spowrotem napięcie na poprzednią wartość.

Podam to na moim przykładzie. Mam procka AMD Athlon XP 1700+ (1,46 GHz (133 x 11)) Miałem napięcie standardowo ustawione na 1.75V I komp przy spoczynku miał tam te 60'C ale przy graniu było nawet 90'C więc komp się wyłanczał. Więc wziąłem obniżyłem napięcie do 1.625V i temperatura przy spoczynku wynosi teraz 32'C :shock: a przy grach max 50'C.


Dodam że nie jestem pewien czy w procesorach Intel można zmieniać napięcie.

Aha i jeszcze jedno. W biosie szukaj coś tego typu: Voltage Control/Power configuration itp.

Pojęcia które mogą ci się przydać:
FSB - Szyna głowna (u ciebie 133 MHz) nie zmieniaj
Multipler - mnożnik procesora (u ciebie 22) nie zmieniaj, chociaż w Intelach i tak się nie de :idea:
VCore- Czyli napięcie procka ( tym pobaw się tak jak ci to wyżej opisałem)

Pozatym nic innego nie zmieniaj




UWAGA!!! Obniżenie napięcia nie spowoduje uszkodzenia procesora. Lecz nie ponoszę odpowiedzialności, jeśli coś się uszkodzi, a napisałem żeby tego nie ruszać


Uff... Ale się rozpisałem. Myślę że się przyda


- Sniechu - 07-11-2008 22:35

travispl, nie zabierałem się za to, ponieważ jestem w tych sprawach całkiem zielony i jeszcze bym coś zepsuł, niemniej jednak dzięki Wam za odpowiedź, jak temperatura mojego kompa zacznie znowu gwałtownie rosnąć, to może wezmę się za to zmniejszenie taktowania procka :-). Póki co jest super, przeczyściłem kompa jeszcze solidniej wewnątrz i od kilku dni temperatura znacznie spadła. Zniknął nawet ten płomień obok temperatury :-P! Jeszcze raz dzięki i oto wyniki mojego kompa (tak na koniec):

[Obrazek: test.jpg]


- Bloodme - 07-11-2008 22:38

Ostatnio miałem ten problem.. Przyszedł do mnie specjalista(kumpel :-P) rozebrał kompa dmuchnął 2 razy sprężony powietrzem na wiatraczek przy karcie graficznej i temperatura spadła do 42C ;-) Mówił, że miałem szczęście, ponieważ mógł mi się komp zapalić :shock: ;-)