Witaj gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj aby móc korzystać ze wszystkich funkcjonalności jakie oferuje to forum! Rozpocznij zarabianie przez internet, poznaj korzysci pracy w domu! Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie darmowe!
Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet
Praca jako operator chatu - Wersja do druku

+- Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet (https://zarabiam.com)
+-- Dział: Prawo i Podatki (/Forum-Prawo-i-Podatki-195)
+--- Dział: Prawo i Podatki (/Forum-Prawo-i-Podatki-228)
+--- Wątek: Praca jako operator chatu (/Temat-Praca-jako-operator-chatu-176587)



Praca jako operator chatu - Masterek - 28-01-2024 13:52

Hej, mam pytanie czy jako obsługa chatu klienta zagranicznego mam płacić 18 % podatku? Mam płacone od każdego zapytania klienta o produkt lub usługę. Jak mniemam to podatek do zapłaty wygląda tak.
Przykład
10000 zł kwota przychodu
2000 zł koszt uzyskania przychodu(20%)
Zostaje 8000zł od którego liczymy podatek 18% i ten podatek płacimy do skarbówki? Do 20 dnia kolejnego miesiąca w którym otrzymałem fakturę i przelew tak?
Jeszcze drugie zapytanie czy ja będę miał jakieś zwroty z podatku z racji tego że jest kwota wolna 30000 zł rocznie? Pozdrawiam i czekam na odpowiedź


RE: Praca jako operator chatu - milo - 28-01-2024 15:12

VAT przy rozliczeniu miesięcznym – do 25. dnia następnego miesiąca, na przykład za maj do 25 czerwca, a za czerwiec do 25 lipca.
przy rozliczeniu kwartalnym – do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale (25 kwietnia, 25 lipca, 25 października, 25 stycznia).

przy podatku dochodowym dopiero powyzej kwoty wolnej od podatku wyliczasz podatek, np jak zarobisz 31000 pln to od 1000 liczysz procent.


RE: Praca jako operator chatu - mysc - 29-01-2024 20:40

(28-01-2024 13:52)Masterek napisał(a):  Hej, mam pytanie czy jako obsługa chatu klienta zagranicznego mam płacić 18 % podatku? Mam płacone od każdego zapytania klienta o produkt lub usługę. Jak mniemam to podatek do zapłaty wygląda tak.
Przykład
10000 zł kwota przychodu
2000 zł koszt uzyskania przychodu(20%)
Zostaje 8000zł od którego liczymy podatek 18% i ten podatek płacimy do skarbówki? Do 20 dnia kolejnego miesiąca w którym otrzymałem fakturę i przelew tak?
Jeszcze drugie zapytanie czy ja będę miał jakieś zwroty z podatku z racji tego że jest kwota wolna 30000 zł rocznie? Pozdrawiam i czekam na odpowiedź

Podatek dochodowy na zasadach ogólnych to 12%. Rozumiem, że o to pytasz bo nie masz działalności gospodarczej?

Przy braku działalności - po prostu prowadzisz działalność nierejestrowaną. Taka jest możliwa jeśli Twój miesięczny przychód nie przekracza 3180zł (aktualne na styczeń 2024).

Wówczas normalnie na koniec roku składasz PIT-36 i płacisz 12% od przychodu. Nie wpisujesz żadnych kosztów.

Jeśli będziesz płacił zaliczki co miesiąc - dostaniesz zwrot podatku. Jeśli nie będziesz ich płacił i zapłacisz wszystko na koniec roku, to nie dostaniesz zwrotu, bo PIT-36 będzie już uwzględniał kwotę wolną.