Witaj gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj aby móc korzystać ze wszystkich funkcjonalności jakie oferuje to forum! Rozpocznij zarabianie przez internet, poznaj korzysci pracy w domu! Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie darmowe!
Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet
NAS własnej roboty - Wersja do druku

+- Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet (https://zarabiam.com)
+-- Dział: Off-Topic (/Forum-Off-Topic-9)
+--- Dział: Dział Tematyczny (/Forum-Dzial-Tematyczny-116)
+---- Dział: Informatyka (/Forum-Informatyka-121)
+---- Wątek: NAS własnej roboty (/Temat-NAS-wlasnej-roboty-170978)



NAS własnej roboty - precell - 05-03-2021 17:29

Witam drogich forumowiczów :-)

Parę dni temu zacząłem gromadzić bibliotekę filmów i seriali. Mam już zapełniony 1TB dysk zewnętrzny i powoli zapełniam drugi.

W związku z powyższym postanowiłem zmajstrować sobie dla wygody własny serwer typu NAS :-) Gotowce odpadają, bo są mało elastyczne, jeśli chodzi o rozbudowę i ich cenę.

Założenia co do podzespołów:
- Obudowa na co najmniej 8 dysków 3,5" lub 2,5"
- Płyta główna która ogarnie co najmniej 8x4TB dyski + dysk M2 na system, co najmniej dwa sloty na pamięć RAM, minimum 1Gb/s port RJ 45
- 8 GB RAM
- Wi-Fi ac na płycie lub jako oddzielny komponent
- Procesor
- Zasilacz który ogarnie powyższe

A że z założenia serwer chodzi 24/7, to wszystkie komponenty powinny być w miarę energooszczędne Cool

Założenia co do oprogramowania:
Jako że serwer będzie robił jako gigantyczny dysk zewnętrzny z dostępem zdalnym, dużych wymagań nie mam. Aczkolwiek naszło mnie, gdyby udało mi się z systemem operacyjnym pożenić Kodi i sterowniki do karty dźwiękowej marki Creative, to pozbyłbym się jednego gadżetu z domu Tongue

Po krótkim badaniu internetu zastanawiam się nad:
- FreeNas + NextCloud
- OpenMediaValue + NextCloud

Dalsze badania w toku.

Doświadczenie w stawianiu tego typu serwerów już mam. Pod koniec 2016 roku złożyłem sobie taką maszynkę na Xpenology, niestety serwer nie wytrzymał próby czasu i robi mi obecnie jako zwykły PC Smile

Jeśli ktoś ma wiedzę odnośnie serwerów typu NAS, byłbym wdzięczny za sugestie. Nie zależy mi na czasie, więc dopuszczam zamawianie poszczególnych elementów np. z Aliexpress.


RE: NAS własnej roboty - mictlan - 05-03-2021 17:47

Sam jestem zainteresowany tematem, wiec bede wdzieczny jak bedziesz na biezaco informowal o rozwiazaniach i kosztach.


RE: NAS własnej roboty - precell - 05-03-2021 18:42

Na razie szukam obudowy. Coś w stylu FRACTAL DESIGN Node 804, ale jak patrzę na ceny, to obudowę kupie u Chińczyków lub z drugiego obiegu.


RE: NAS własnej roboty - mictlan - 05-03-2021 19:12

Dzieki, trzymam kciuki i z zainteresowaniem bede sledzil rozwoj tematu.


RE: NAS własnej roboty - PremAccHack - 06-03-2021 03:08

Ale jaki jest sens wydawania tylu pieniędzy. Skoro dziś mamy każdy film na wyciągnięcie ręki. Wystarczy kodi FanFilm + premium na stronie do generacji linków.

Chyba że ostatecznie coś innego z tego będziesz robił


RE: NAS własnej roboty - precell - 06-03-2021 09:25

@[PremAccHack]
Tak jak napisałem, dla wygody Tongue Co na moim dysku, to nie gdzieś tam w internecieSmile


RE: NAS własnej roboty - precell - 10-03-2021 20:41

Pierwszy element zamówiony. Obudowa Fractal Design NODE 804.

Czas na płytę główną i procesor Smile


RE: NAS własnej roboty - precell - 25-03-2021 18:29

Dzisiaj odebrałem z paczkomatu procesor.
Wąskim gardłem całego przedsięwzięcia okazała się płyta główna, jak znajdę taką co mi pasuje, dalej będzie już z górki Smile


RE: NAS własnej roboty - precell - 06-05-2021 14:08

Tymczasowa zmiana planów. Zamówiłem na Ali mini PC, który obecnie robi mi jako serwer :-)
https://pl.aliexpress.com/item/1005001523932473.html
Opcja 8GB RAM 256GB SSD + I7 7820HK 7820HQ.

Całość ogarnia linux (Debian 10) + HestiaCP + NextCloud.

Dzięki HestiaCP mam prosty jak budowa cepa serwer www, w języku polskim, pod który mogę podpinać domeny jak pod serwery komercyjne ;-)
Debian 10 z pulpitem graficznym KDE plasma robi mi jako SmartTV.
NextCloud, to chmura pod wszelkiej maści pliki :-)

Jak chcecie, mogę na forum skrobnąć poradnik jak coś takiego postawić od A do Z :-)


RE: NAS własnej roboty - mictlan - 06-05-2021 14:36

Gratuluję osiągnięcia celu. Jeżeli o mnie chodzi to z przyjemnością widziałbym taki poradnik na forum. Pozdrawiam.