Witaj gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj aby móc korzystać ze wszystkich funkcjonalności jakie oferuje to forum! Rozpocznij zarabianie przez internet, poznaj korzysci pracy w domu! Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie darmowe!
Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet
Pisząc bloga zwracać się Ty czy Wy? - Wersja do druku

+- Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet (https://zarabiam.com)
+-- Dział: Zarabianie na blogach oraz własnych stronach internetowych (/Forum-Zarabianie-na-blogach-oraz-wlasnych-stronach-internetowych-281)
+--- Dział: Zarabianie na WWW - dyskusje, pytania i odpowiedzi (/Forum-Zarabianie-na-WWW-dyskusje-pytania-i-odpowiedzi-202)
+--- Wątek: Pisząc bloga zwracać się Ty czy Wy? (/Temat-Piszac-bloga-zwracac-sie-Ty-czy-Wy-170471)

Strony: 1 2


Pisząc bloga zwracać się Ty czy Wy? - kontars - 21-01-2021 18:40

Nie wiem który dział ale tutaj chyba temat pasuje.

Ostatnio poszedłem mocno w copywriting, tak na prawdę mocno od strony psychologicznej.

Na forum jest sporo dobrych copy.

Ale mam jedną zagwostkę.

Moje pytanie: Pisząc bloga zwracać się Ty czy Wy?

W języku angielskim nie ma tego problemu bo występuje "you", który interpretuje się według kontekstu.

W języku polskim jest inaczej,


Pisanie jako "ty", czyli "dam Ci" itp kojarzy mi się trochę z jakimś mlm'em czy naciągactwem.

Jak jest u Was?


RE: Pisząc bloga zwracać się Ty czy Wy? - lokalny zielarz - 21-01-2021 19:01

Dużo lepiej brzmi "Dam Wam" zamiast "dam ci" - forma mnoga lepiej się kojarzy.


RE: Pisząc bloga zwracać się Ty czy Wy? - ggusiaja - 21-01-2021 20:03

Wydaje mi się, że lepiej brzmi "Wy" czyli ogólnie czytelnicySmile


RE: Pisząc bloga zwracać się Ty czy Wy? - itmaster - 21-01-2021 20:33

To zależy, jeśli blog lub strona ma charakter poradnikowy, to według mnie lepiej pasuje na Ty:

"Musisz wejść i zalogować się na stronę..."


RE: Pisząc bloga zwracać się Ty czy Wy? - DudusDD - 21-01-2021 20:44

Ile osób tyle rad, kwestia indywidualna. Osobiście wybrał bym formę "ty" - sugeruje to jakby bliższe poznanie czytelnika, wejście w bardziej koleżeńskie relacje. Ale czy rzeczywiście będzie to miało jakieś pozytywne przełożenie, nie wiem. Ciekawe pytanie swoją drogą.


RE: Pisząc bloga zwracać się Ty czy Wy? - itmaster - 21-01-2021 20:59

W literaturze webmasterskiej (jeśli można to tak nazwać), najczęściej spotkałem się z tym że powinno się właśnie używać jakbyś do konkretnej osoby pisał teksty na stronie.
Przecież jedna osoba (pojedynczo) czyta tekst na stronie tylko dla siebie, a nie dla tłumu ludzi za plecami. No chyba że ma ten tłum ludzi za sobą, wtedy bardziej pasowało by "Wy" Smile


RE: Pisząc bloga zwracać się Ty czy Wy? - kontars - 22-01-2021 08:43

Właśnie tak jak napisałem na początku tekstu dla mnie lepiej brzmi "wy", a "ty", "Ci" jak jakiś MLM.

Natomiast jest cos takiego jak konwersacyjny ton wypowiedzi i zalecenia aby pisać w drugiej osobie, jest tego sporo na różnych stronach np tu https://docs.microsoft.com/pl-pl/contribute/dotnet/dotnet-voice-tone

I wtedy pojawia się pytanie, w którą stronę?



- co o tym sądzicie?

-co o tym sądzisz?



RE: Pisząc bloga zwracać się Ty czy Wy? - itmaster - 22-01-2021 09:04

(22-01-2021 08:43)kontars napisał(a):  Właśnie tak jak napisałem na początku tekstu dla mnie lepiej brzmi "wy", a "ty", "Ci" jak jakiś MLM.

Uważam że przesadzasz z tym MLM, dużo ludzi nie miało z tym do czynienia, a jeśli już to wątpię żeby zwykły internauta nabrał takich skojarzeń, gdy użyjesz firmy TY na swojej stronie.

Z tym że tak jak pisałem wcześniej, wszystko zależy od kontekstu.


RE: Pisząc bloga zwracać się Ty czy Wy? - ShuQi - 22-01-2021 10:25

Różowy czy niebieski.

Niebo czy ziemia.

Morze czy góry.



Ja wole niebieski, niebo oraz morze, pisze także "Ty" Smile


RE: Pisząc bloga zwracać się Ty czy Wy? - Ropsont - 22-01-2021 12:13

(22-01-2021 09:04)itmaster napisał(a):  Z tym że tak jak pisałem wcześniej, wszystko zależy od kontekstu.

Dokładnie, ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć w tym temacie. Sam jeśli chodzi o bloga lub wpisy ogólne, które są jakby kierowane do "Publiczności" używam formy "Wy" (Przykładem jest mój dziennik). Jeśli natomiast coś schodzi już na bardziej bezpośredni kontakt z daną osobą, to używam formy "Ty" (Przykładem jest mój poradnik).

Mimo wszystko przy większości tematyki blogowej używałbym jednak formy "Wy" czyli do publiczności. Forma "Ty" jest bardziej osobista (Zależnie od kontekstu), a blog jednak pozostaje zazwyczaj czymś oficjalnym, gdzie czytelnik czuje się jak element publiczności. Tak jakby siedział na sali konferencyjnej podczas wykładu o czymś.

Kwestia mocno subiektywna Wink