Witaj gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj aby móc korzystać ze wszystkich funkcjonalności jakie oferuje to forum! Rozpocznij zarabianie przez internet, poznaj korzysci pracy w domu! Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie darmowe!
Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet
Usługi marketingowe a VAT - Wersja do druku

+- Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet (https://zarabiam.com)
+-- Dział: Prawo i Podatki (/Forum-Prawo-i-Podatki-195)
+--- Dział: Prawo i Podatki (/Forum-Prawo-i-Podatki-228)
+--- Wątek: Usługi marketingowe a VAT (/Temat-Uslugi-marketingowe-a-VAT-170161)



Usługi marketingowe a VAT - Soplica - 22-12-2020 14:42

Cześć. Ostatnio konsultowałem się u doradcy podatkowego i porozmawiałem co nieco o usługach marketingowych w kontekście zwolnienia podmiotowego z VAT. Z reguły nie trzeba być na VAT, aby świadczyć usługi marketingowe. Niestety sytuacja się zmienia, gdy wykonujemy jakąś usługę, podczas której doradzamy coś klientowi. Nawet najmniejsze doradztwo może oznaczać, że z miejsca stajemy się Vatowcami. Przykładowo, jak wystawicie komuś fakturę za możliwość reklamowania się w grupie na fb, a klient zapyta, jak tworzyć posty, aby miałe duże zasięgi i udzielicie mu odpowiedzi to jest to kwalifikowane jako doradztwo.

W sumie to wyklucza sens świadczenia jakichkolwiek usług drogą elektroniczną, bo przecież sporo ludzi podczas wykonywania jakiejś usługi doradza swoim klientom na mailu, czy innym komunikatorze internetowym. Przy stacjonarnych biznesach jeszcze to przejdzie, ale przy takich typowo internetowych ciężko.

Co o tym sądzicie?


RE: Usługi marketingowe a VAT - Micchaleq - 23-12-2020 13:42

Ekspertem nie jestem ale z tego co kojarzę, nie trzeba być na VAcie jak się tam nie przekroczy jakiejś kwoty i wówczas można świadczyć jedynie usługę i rozliczać się na podstawie rachunku. Było by to bez sensu, bo np. jak przychodzi Ci jakiś hydraulik, który ma firmę i świadczy Ci usługę to z reguły coś tam Ci podpowie co może być traktowane jako doradztwo. Więc w sumie bez sensu by to było (ale że żyjemy w PL) to wszystko jest możliwe.

Ja powiem od siebie, że mnie VAT pasuje. Zawsze to klient go płaci a ja zawsze posługuję się cenami netto. Dzięki temu jak kupuję coś do firmy to też w cenach netto. VATem się nie przejmuje bo działa on bardziej na zasadzie przekazywania od klienta do US.

Z tego co wiem, niektóre firmy obracały dodatkowo tym VAT-em, który w istocie nie był ich i się to obecnie ukróciło z uwagi na rachunki firmowe, które jakby automatycznie rekwirują VAT na poczet US.

Taki mały edit:
https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/podatki-i-ksiegowosc/chce-rozliczac-vat/kto-musi-placic-vat

Znajduje się tam punkt:
* w zakresie doradztwa (z wyjątkiem doradztwa rolniczego)

Nie mniej jednak ja bym interpretował to bardziej na zasadzie usługi głównej.
Jeżeli np. robisz komuś stronę www to główną usługą jest wykonanie strony www a nie doradzenie jak ta strona ma wyglądać lub jakie funkcje powinna posiadać, co jest modne etc. W sumie to najważniejsze jest to co piszesz na dokumencie, a nie to co przy okazji tej usługi wykonujesz.