Witaj gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj aby móc korzystać ze wszystkich funkcjonalności jakie oferuje to forum! Rozpocznij zarabianie przez internet, poznaj korzysci pracy w domu! Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie darmowe!
Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet
Do 26 roku życia bez podatku - o co dokładnie chodzi? - Wersja do druku

+- Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet (https://zarabiam.com)
+-- Dział: Prawo i Podatki (/Forum-Prawo-i-Podatki-195)
+--- Dział: Prawo i Podatki (/Forum-Prawo-i-Podatki-228)
+--- Wątek: Do 26 roku życia bez podatku - o co dokładnie chodzi? (/Temat-Do-26-roku-zycia-bez-podatku-o-co-dokladnie-chodzi-166777)

Strony: 1 2


Do 26 roku życia bez podatku - o co dokładnie chodzi? - bananmma - 02-03-2020 17:02

Witam. Mam 23 lata, pracuje w firmie na podstawie umowa zlecenie, jak wiadomo jestem zwolniony do 26 roku życia z podatku. Czy ktoś prostym językiem a nie bełkotem prawniczym mógłby mi wytłumaczyć o co dokładnie chodzi?

Pytam bo w tej firmie co robię wszystko jest możliwe a nie chce zostać oszukany. Jedyne co się dowiedziałem to to, że pracodawca ma mi wypłacać 18% wartości tygodniówki co miesiąc do 26 roku życia ale ja na tym w ogóle się nie znam i nie wiem co i jak. Zatem chce zapytać osób, które się na tym znają ile pieniędzy powinien wypłacać mi pracodawca i kiedy?


RE: Do 26 roku życia bez podatku - o co dokładnie chodzi? - Oskarqq - 02-03-2020 17:49

Pit 0 polega na tym, że osoby przed ukończeniem 26 roku są zwolnione z podatku, tak jak napisałeś, 18%. Są dwie opcje, albo nie będziesz pobierał tego podatku co miesiąc i wtedy w rozliczeniu podatkowym dostaniesz w formie nadpłaty cały ten hajsik za poprzedni rok, albo zdecydujesz się jednak pobierać ten podatek co miesiąc. Żeby dostawać ten hajs co miesiąc, musisz z internetu ściągnąć takie pisemko, że chcesz pobierać kasę co miesiąc i zanieść je wypełnione do szefa.

Niestety ale realia są takie, że niektórzy pracodawcy sami pobierają sobie ten podatek do swojej kieszeni, jeśli np. masz na umowie powiedzmy te 20zł netto, to oni wypłacają Ci te 20zł netto, a koszta pracodawcy się im zmniejszają z tytułu pit 0. Ja sam pobieram z tego tytułu dodatek do wypłaty co miesiąc i złozyłem pismo do szefa i nie było problemu, jednakże moja dziewczyna na umowie zleceniu ma 20zł netto i z pit 0 korzysta jej szef.


RE: Do 26 roku życia bez podatku - o co dokładnie chodzi? - azzaz - 02-03-2020 19:24

Niestety, ale z tego co ja wiem to z tego podatku zwolnione są tylko osoby do 26 roku życia zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Raczej nikt by nie zabierał pracownikom za coś takiego bo to brudy w księgowości, kontrole są coraz ostrzejsze nie ma sensu ryzykować tym bardziej, że takie pieniądze to najczęściej dla pracodawcy drobne w skali działalności.


RE: Do 26 roku życia bez podatku - o co dokładnie chodzi? - Oskarqq - 02-03-2020 19:27

Z podatku zwolnione są osoby zatrudnione na umowie o pracę i umowie zleceniu. Uwierz mi, takich Januszów biznesu, którzy przytulają dla siebie ten podatek jest wielu i wcale nie jest to brud w księgowości.


RE: Do 26 roku życia bez podatku - o co dokładnie chodzi? - Noizzyy - 02-03-2020 19:28

(02-03-2020 19:24)azzaz napisał(a):  Niestety, ale z tego co ja wiem to z tego podatku zwolnione są tylko osoby do 26 roku życia zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Raczej nikt by nie zabierał pracownikom za coś takiego bo to brudy w księgowości, kontrole są coraz ostrzejsze nie ma sensu ryzykować tym bardziej, że takie pieniądze to najczęściej dla pracodawcy drobne w skali działalności.


Umowa o zlecenie też podlega zwolnieniu


RE: Do 26 roku życia bez podatku - o co dokładnie chodzi? - bananmma - 03-03-2020 06:50

A od kiedy powinienenm dostawać te pieniądze? Mamy juz marzec a jeszcze żadnego pisma nie zanosiłem. Ulga obejmuje od 1 sierpnia 2019 roku.


RE: Do 26 roku życia bez podatku - o co dokładnie chodzi? - Oskarqq - 03-03-2020 08:11

Teraz przy rozliczeniu pitu powinieneś mieć dużą nadpłatę, jeśli nie odbierałeś co miesiąc. Ja od razu jak tylko wszedł pit 0 zaniosłem pismo i od pierwszego miesiąca dostawałem wypłatę bez podatku. Nie jestem pewny, ale chyba od przyszłego roku już automatycznie każdy będzie co miesiąc dostawał, ale tak jak piszę, nie jestem pewny, bo artykuł o tym czytałem jakieś pół roku temu.


RE: Do 26 roku życia bez podatku - o co dokładnie chodzi? - Fricooo - 03-03-2020 09:36

Nie do końca. Jeśli na umowie zlecenie miał wpisaną stawkę netto, a nie brutto to w takim wypadku nic się dla niego nie zmienia. Koszty dla pracodawcy mniejsze, ale zarobki będą takie same.
Jeśli natomiast była kwota brutto wpisana i nie dawałeś oświadczenia to już teraz w PIT dostaniesz zwrot za miesiące kiedy pracodawca płacił za duży podatek.


RE: Do 26 roku życia bez podatku - o co dokładnie chodzi? - Oskarqq - 03-03-2020 09:40

(03-03-2020 09:36)Fricooo napisał(a):  Nie do końca. Jeśli na umowie zlecenie miał wpisaną stawkę netto, a nie brutto to w takim wypadku nic się dla niego nie zmienia. Koszty dla pracodawcy mniejsze, ale zarobki będą takie same.
Jeśli natomiast była kwota brutto wpisana i nie dawałeś oświadczenia to już teraz w PIT dostaniesz zwrot za miesiące kiedy pracodawca płacił za duży podatek.

No tak, o tym wcześniej pisałem Smile


RE: Do 26 roku życia bez podatku - o co dokładnie chodzi? - bananmma - 03-03-2020 09:56

Na umowie podaną mam kwote brutto.