Witaj gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj aby móc korzystać ze wszystkich funkcjonalności jakie oferuje to forum! Rozpocznij zarabianie przez internet, poznaj korzysci pracy w domu! Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie darmowe!
Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet
Lokata dla dziecka - Wersja do druku

+- Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet (https://zarabiam.com)
+-- Dział: Konta Bankowe (/Forum-Konta-Bankowe-449)
+--- Dział: Lokaty (/Forum-Lokaty-450)
+--- Wątek: Lokata dla dziecka (/Temat-Lokata-dla-dziecka-163399)



Lokata dla dziecka - Pauli_94 - 09-07-2019 17:47

Cześć!
Niedawno okazało się, że zostanę chrzestną i z tej okazji chciałabym założyć chrześniakowi lokatę, albo konto oszczędnościowe, na które kilka razy w roku wpłacałabym jakąś kwotę. Nie do końca orientuję się, czy w ogóle jest możliwość założenia lokaty na samo dziecko, czy musiałabym założyć ją na siebie, ale przede wszystkim chodzi mi o najlepszą formę odkładania pieniędzy, najlepiej z jakimś zyskiem, do ukończenia przez dziecko pełnoletniości.
Czy ktoś z Was, forumowicze, korzystał z takich, albo podobnych usług bankowych i mógłby mi coś polecić?


RE: Lokata dla dziecka - Elton - 09-07-2019 18:36

W ING jest coś takiego,podejść do oddziału dopytać. Sam założyłem to x lat temu swojemu synowi.


RE: Lokata dla dziecka - Amadet - 24-07-2019 07:54

Żyjemy w takich czasach, że emerytury jeżeli będą, to będą na bardzo niskim poziomie. I weź z tego wyżyj na starość.
Staram się te 100-200 złotych odkładać co miesiąc. Najczęściej jest to lokata z tego względu, że daje największe bezpieczeństwo.
Jesli chodzi o lokaty to w sieci są porównania, zorientuj się.
https://zysker.pl/artykuly/2018/07/11/serwis-ochrony-konsumenta-i-inne-zabezpieczenia-przed-wyludzeniem-kredytu/


RE: Lokata dla dziecka - Admin - 24-07-2019 08:21

Są jeszcze polisy posagowe które są połączeniem ubezpieczenia i oszczędzania. Rodzic bądź opiekun zobowiązuje się wtedy do regularnych wpłat, ubezpieczenie działa na wypadek śmierci rodziców, jednak ubezpieczyciel potrąca część wpłaconych składek na poczet ryzyka wypłaty środków w przypadku śmierci rodziców. Plusem w tej formie oszczędzania jest zwolnienie odsetek z podatku Belki. Choć na dzień dzisiejszy żadnej konkretnej Ci nie polecę.

Ewentualnie zwykle polisy gdzie po osiągnięciu 18 roku życia podopieczny będzie mógł wybrać wpłacane pieniążki. Np w PZU Start w Dorosłość.
W sumie nawet na mnie moja mama płaciła po 30-50zł miesięcznie odkładając na taką polisę od dnia mojego urodzenia i po osiągnięciu 18stki dostałem koło 10 tys zł, głupio było mi to przyjmować bo więcej już wtedy zarabiałem, nie mniej dla kogoś kto wkracza w dorosłe życie jest to fajny zastrzyk na start.


RE: Lokata dla dziecka - ~eL - 24-07-2019 15:02

Warto zastanowić się najpierw czy ma to większy sens. Kiedyś nasi rodzice też odkładali całe życie na jakieś książeczki itp i po latach było to tyle warte co nic.

Cytat:Ewentualnie zwykle polisy
Moim zdaniem to już w ogóle słaby pomysł.
Tutaj przykład dlaczego: https://twitter.com/maniserowicz/status/1115888854609932288
Z sensowniejszych alternatyw o których ostatnio czytałem to np Obligacje skarbowe dla rodziców którzy pobierają 500+:
Więcej tutaj: https://www.zadluzenia.com/obligacje-skarbowe-500-plus/
Plus jest taki że jak wybierzesz 12 letnie obligacje (najdłużej) to masz 2% + inflacja która aktualnie w Polsce wynosi jakieś 2.5 a wszystko wskazuje na to że będzie rosło. Po 12 latach możesz coś z tymi pieniędzmi jeszcze zrobić. wrzucać dalej na lokaty itp. Minus jest taki że trzeba co miesiąc odkładać minimum 100zł no i musiałabyś się dogadać z rodzicami dziecka bo z tego co rozumiem to Oni muszą się tym zająć. Program znam tylko z neta, nie wgłębiałem się jeszcze na ile jest faktycznie dobry.

Średnio lokaty aktualnie są oprocentowane około 2%. Okej są lepsze typu 3-4 % na krótki okres z niedużą kwotą ale to musiałabyś co pare miesięcy rzucać te pieniądze do różnych banków a tego robić Ci się na pewno nie będzie chciało. Więc jeśli wybierzesz konto oszczędnościowe (średnio 1%) lub lokata (średnio 2%) to finalnie przez inflację i tak tracisz więc nie ma to żadnego sensu Wink


RE: Lokata dla dziecka - Agik - 27-12-2019 08:31

Nie wiem czy inwestowanie w lokatę jest w obecnych czasach takim dobrym rozwiązaniem nawet jeśli chodzi o kwestię oszczędzania na przyszłość dla dziecka. Proponowałbym odłożyć kase w kilku miejscach
na obligacjach
w obcych walutach
ewentualnie na koncie oszczędnościowym ( obecnie oprocentowanie kont oszczędnośćiowych jest praktycznie takie samo jak oprocentowanie lokat).


RE: Lokata dla dziecka - itmaster - 31-12-2019 09:30

Obligację skarbowe min. 4-letnie są indeksowane inflacją, więc jest to jest to jakaś ochrona przed utratą wartości tych pieniędzy + odsetki.


RE: Lokata dla dziecka - Agik - 09-01-2020 11:49

Owszem i sam sie zastanawiałem nad tymi obligacjami. Z drugiej strony jest to poważne zamrożenie pieniędzy (na ponad 4 lata). Z tego co wiem to oprocentowanie obligacji na krótszy okres jest o wiele niższe.


RE: Lokata dla dziecka - kariolmax - 13-07-2020 17:51

(09-01-2020 11:49)Agik napisał(a):  Owszem i sam sie zastanawiałem nad tymi obligacjami. Z drugiej strony jest to poważne zamrożenie pieniędzy (na ponad 4 lata). Z tego co wiem to oprocentowanie obligacji na krótszy okres jest o wiele niższe.
Według mojej wiedzy (sam dopiero przymierzam się do zakupu obligacji, więc jest to jedynie informacja teoretyczna) obligacje można wycofać w każdym dniu ich trwania bez utraty odsetek - jedyna opłata to ok. 0.7zl od każdej wielokrotności 100zl, czyli nawet w pierwszym roku jest to bardziej opłacalne od lokat. Ja miałem pomysł, aby wziąć tą 10-letnia i zerwać po upływie ok. 5 lat lub gdy wzrośnie ich marża.