[Odpowiedzi Take A Gift] [2] [Krzemionka]-Ile wynosi (w stopniach Celsjusza) temperat - Wojtas100 - 07-11-2010 18:26
Cytat:Krzemionka, dwutlenek krzemu - nieorganiczny związek chemiczny, tlenek krzemu na IV stopniu utlenienia.
Zwykle jest krystalicznym ciałem stałym o dużej twardości. Występuje powszechnie na Ziemi jako minerał kwarc, jest składnikiem wielu skał, piasek, tworzy kamienie półszlachetne. Wchodzi w skład wielu minerałów.
Wzór empiryczny dwutlenku krzemu (SiO2) nie oddaje dobrze jego faktycznej struktury w stanie stałym. W rzeczywistości tworzy ona rozbudowane struktury przestrzenne, w których prawie każdy atom krzemu jest połączony z czterema atomami tlenu, zaś prawie każdy atom tlenu łączy się z dwoma atomami krzemu. W sieci tej występuje jednak wiele defektów. Ponadto powierzchnia krzemionki, w zależności od pochodzenia zawierać może atomy wodoru, metali alkalicznych lub grupy hydroksylowe.
W naturze krzemionka powstaje w wyniku wytrącenia z gorących roztworów. Może przyjmować formę "bezpostaciową", a właściwie skrytokrystaliczną (opal, chalcedon). W wyższych temperaturach, we wnętrzu Ziemi tworzy formy krystaliczne: kwarc, trydymit, krystobalit, coesyt, stiszowit. W specyficznych warunkach powstaje lechaterieryt.
Krzemionka jest też końcowym produktem bardzo powolnego rozkładu krzemianów pod wpływem wody i dwutlenku węgla.
Najczęstszą postacią SiO2 jest kwarc. Występuje on w przyrodzie w dużych ilościach jako piasek. Zawiera najczęściej różne zanieczyszczenia. Kryształy kwarcu mogą być bezbarwne, pięknie wykształcone, np. kryształ górski. Mogą być także zabarwione na kolor fioletowy, są to ametysty lub żółty – cytryny. Jeżeli występuje w postaci krystalicznej, jest nazywany kwarcem. Kwarc stanowi główny składnik skał: granitu, gnejsu, piaskowca. W zależności od postaci, w jakiej występuje i zabarwienia tlenek krzemu tworzy różne minerały. Krzemionka jest również głównym składnikiem wielu minerałów, m.in. opalu, który jest bezpostaciową odmianą kwarcu, chalcedonu i agatu.
Krzemionka jest bardzo rozpowszechnionym związkiem w skorupie ziemskiej. W miarę czyste jej postacie (głównie piasek i piaskowiec) stanowią ok. 12% jej masy, natomiast jeśli uwzględnić także wszystkie minerały, w skład których wchodzi SiO2 jako część ich struktury, łączna jej zawartość wynosi ok. 50% skorupy ziemskiej.
Szybkie schładzanie ciekłej krzemionki prowadzi do otrzymania krzemionki bezpostaciowej, która składa się z kombinacji domen fazy amorficznej przemieszanej z domenami kwarcu, trydymitu i krystobalitu. Jest to tzw. krzemionka topiona.
Podczas bardzo wolnego ochładzania zestala się na szkliste, bezpostaciowe ciało stałe, tzw. szkło kwarcowe.
Krzemionka jest substancją stałą o dużej twardości. Topi się w temperaturze 1723 °C (można ją obniżyć dodając tzw. topniki). Temperatura wrzenia wynosi 2230 °C. Krzemionka ma wysoką odporność chemiczną.
Rozdrobniona krzemionka (kwarc) może być przyczyną pylicy płuc. Szczególnie narażeni na tę chorobę są pracownicy zatrudnieni w piaskowniach, kopalniach oraz przemyśle, w którym wykorzystuje się piasek.
Cząstki pyłu o średnicy poniżej 3 μm osadzają się w pęcherzykach płucnych powodując zmiany w ich budowie, prowadzące do zwłóknienia płuc.
Z czystej krzemionki wytwarza się:
* szkło kwarcowe – całkowicie amorficzna krzemionka topiona[potrzebne źródło] o wysokiej czystości; charakteryzuje się bardzo niskim współczynnikiem rozszerzalności cieplnej, w przeciwieństwie do szkła nie pochłania promieniowania UV. Stosowane do wyrobu szkła laboratoryjnego i elementów optycznych
* silikażel – kserożel uwodnionej krzemionki; stosowany jako środek suszący i faza stała w chromatografii
* aerożel krzemionkowy
Dwutlenek krzemu w formie piasku (kwarcowego) jest stosowany do produkcji szkła, szkła wodnego, zaprawy murarskiej, cementu, wyrobów ceramicznych, emalii, form odlewniczych i innych. Jest również surowcem do otrzymywania krzemu i jego stopów. Silikażel jest stosowany jako środek suszący, katalizator, nośnik katalizatorów. Odmiany dwutlenku krzemu są stosowane do wyrobów jubilerskich, a także do tworzenia przedmiotów ozdobnych, np. pucharów.
Kwarc oraz szkło kwarcowe są ważnymi materiałami stosowanymi w optyce, spektroskopii i elektronice.
Ile wynosi (w stopniach Celsjusza) temperatura wrzenia krzemionki?
2230
Co jest najczęstrzą postacią SiO2?
kwarc
RE: [Odpowiedzi Take A Gift] [2] [Krzemionka]-Ile wynosi (w stopniach Celsjusza) temperat - Grub63 - 07-11-2010 18:58
thx, bdb +
RE: [Odpowiedzi Take A Gift] [2] [Krzemionka]-Ile wynosi (w stopniach Celsjusza) temperat - Songoku - 07-11-2010 19:16
OK
Leci +
RE: [Odpowiedzi Take A Gift] [2] [Krzemionka]-Ile wynosi (w stopniach Celsjusza) temperat - ~fataL - 07-11-2010 20:01
Dobrze, +.
RE: [Odpowiedzi Take A Gift] [2] [Krzemionka]-Ile wynosi (w stopniach Celsjusza) temperat - Zampal - 07-11-2010 20:59
Mi tam nie zaliczyło ;/
RE: [Odpowiedzi Take A Gift] [2] [Krzemionka]-Ile wynosi (w stopniach Celsjusza) temperat - Wojtas100 - 07-11-2010 21:13
(07-11-2010 20:59)Zampal napisał(a): Mi tam nie zaliczyło ;/
Musiałeś coś źle zaznaczyć.
[Odpowiedzi Take A Gift] [2] [Krzemionka]-Ile wynosi (w stopniach Celsjusza) temperat - Marello - 11-03-2011 19:30
Wątek zostaje zamknięty, ponieważ moderator uznał że temat został wyczerpany bądź rozwiązany. Jeśli posiadasz nowe pytania prosimy o założenie kolejnego tematu.
|