Witaj gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj aby móc korzystać ze wszystkich funkcjonalności jakie oferuje to forum! Rozpocznij zarabianie przez internet, poznaj korzysci pracy w domu! Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie darmowe!
Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet
Sprawa Spadkowa - Wersja do druku

+- Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet (https://zarabiam.com)
+-- Dział: Prawo i Podatki (/Forum-Prawo-i-Podatki-195)
+--- Dział: Prawo i Podatki (/Forum-Prawo-i-Podatki-228)
+--- Wątek: Sprawa Spadkowa (/Temat-Sprawa-Spadkowa-15556)



Sprawa Spadkowa - xpawell17xx - 24-10-2010 16:03

Dnia 20 Sierpnia 2010r zmarła moja mama.
Mama żyła z tatą w konkubinacie. Po mamie zostały mi do spłacenia kredyty łączna kwota około 22tyś zł. Jestem jedyną spadkobierczynią mama nie pozostawiła testamentu.
Mama miała połowę samochodu marki renault twingo i połowę samochodu marki opel vectra wartość łączna dwóch połówek samochodu nie przewyższa 7tyś plus połowa lokaty o wartości 6tyś i 154 akcje firmy Radwar które nie są na giełdzie wartość nominalna akcji 10zł.
Spadek został przyjęty z dobrodziejstwem inwentarza. Samochód renault został przepisany na mnie a ten drugi na tatę.


I tu mam do państwa pytania:
Jestem pełnoletnią licealistką moje dochody pochodzą tylko z renty po mamie, z ojcem jestem pokłócona ponieważ nadużywa alkoholu.

1. Czy jest jeszcze możliwość odrzucenia spadku po przyjęciu z dobrodziejstwem inwentarza ?
2. Czy w jakiś sposób jak będę chciała spisać inwentarz mogę zrobić to za darmo ponieważ nie stać mnie na komornika ani biegłego sądowego ?
3. Czy jeżeli ubezpieczyciel pokryje kredyty i zostanie mi do spłacenia około 8tyś czy będę musiała sporządzać spis inwentarza czy już wtedy nie ma takiej potrzeby ?
4. Jeżeli sprzedam samochód i akcje przed spisem inwentarza czy grozi mi jakaś odpowiedzialność prawna ?
5. Jeżeli rodzice żyli w konkubinacie 26 lat to czy tata nie powinien mieć obowiązku spłaty kredytu ?


Proszę państwa o udzielenie mi porady prawnej gdyż nie stać mnie na prawnika ani radcę prawnego a nie mam pojęcia co robić.


RE: Sprawa Spadkowa - tyndyk23 - 25-10-2010 20:59

Jutro Ci ładnie wszystko odpowiem co i jak bo jest trochę pisania Smile Masz wielkie szczęście bo prawo spadkowe jest moim ulubionym działem cywilnym Smile Musisz mi napisać jeszcze kto żyje ze strony rodziny mamy ( rodzice rodzeństwo mamy, może jakieś nieślubne dziecko , twoje rodzeństwo )


RE: Sprawa Spadkowa - tyndyk23 - 26-10-2010 14:01

Witam,

Nie będę robić wykładu na temat dziedziczenia ustawowego i grup dziedziczenia ale troszkę muszę wspomnieć o dobrodziejstwie inwentarza i spisie inwentarza - niby podobne ale jednak wydaje mi się że mylisz te pojęcia.

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza jest to przyjęcie spadku w całości ale tylko do wysokości spadku.
Przykład : Mama zostawiła synowi 10 000 zł w gotówce . Miała jednak kredyt do spłacenia w wysokości 5000 zł i inne zobowiązania do zapłaty w wysokości 10 000 zł. Przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza powoduje że twoja odpowiedzialność za długi będzie ograniczona tylko do 10 000 ( w tym przypadku ) Mimo że długi przewyższają aktywa ( gotówka ) ponosisz odpowiedzialność do takiej kwoty.

Spis inwentarza jest to sądowa czynność polegająca na ustaleniu co wchodzi w skład spadku ( jakie rzeczy, pieniądze , długi, nieruchomości itd ) jeżeli nie ma co do tego pewności lub jest bardzo dużo przedmiotów.

W odpowiedzi na Twoje pytania :

Ad 1 . Nie ma takiej możliwości odrzucenia spadku po przyjęciu. Odbywało się to pewnie Sądownie. Jak przyjęłaś z dobrodziejstwem to nie ma powodu do obaw - nie poniesiesz strat z majątku osobistego ( to co nie jest po mamie )

Ad 2 . Nie ma potrzeby dokonania spisu inwentarza w tym przypadku. Jeżeli tak bardzo Ci zależy to będziesz musiała zgłosić to ustnie do protokołu na posiedzeniu w sądzie. Jednak moje zdanie jest za niedokonywaniem takiego spisu - nie ma potrzeby realnej.

Ad 3 . Spis dokonuje się przed podziałem spadku ( czyli wtedy gdy nazwijmy to sąd dzieli co komu ) - chociaż przy stwierdzeniu nabycia też się to odbywa ( czysto teoretyczna sprawa )

Ad 4 . Nie nie grozi . Jednak warto zaczekać aż komornik dokona za Ciebie tych czynności ( jeżeli było to przedsiębiorstwo to syndyk masy )

Ad 5 . Nie ma takiej możliwości gdyż Twój tata nie ma żadnego prawa do tego spadku ( nie ma podstaw do dziedziczenia, nie ma to znaczenia że byli małżeństwem - liczy się okres śmierci mamy ). Jest jednak taka możliwość jeżeli długi za te zobowiązania które zostały do dziś dnia powstały w momencie istnienia małżeństwa.

Pozdro dla czytających Smile