Witaj gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj aby móc korzystać ze wszystkich funkcjonalności jakie oferuje to forum! Rozpocznij zarabianie przez internet, poznaj korzysci pracy w domu! Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie darmowe!
Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet
Opłacenie składki ZUS po terminie. - Wersja do druku

+- Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet (https://zarabiam.com)
+-- Dział: Off-Topic (/Forum-Off-Topic-9)
+--- Dział: Kosz/Spam/Archiwum (/Forum-Kosz-Spam-Archiwum-11)
+--- Wątek: Opłacenie składki ZUS po terminie. (/Temat-Oplacenie-skladki-ZUS-po-terminie-14867)



Opłacenie składki ZUS po terminie. - D3S1DER1UM - 11-10-2010 15:39

Witam.
Mam pytanie odnośnie naszej kochanej instytucji zwanej ZUS.
Zastanawia mnie jakie są konsekwencje opłacenia składki po terminie.

Płacę składki w terminie, ale właśnie co by było gdybym zamiast do 10 zapłaciła 13?
Chciałabym wiedzieć dokładnie jak wyglądają konsekwencje tego.
Wiem że wygasa wtedy dobrowolne ubezpieczenie chorobowe a nadwyżka wpłaty przechodzi na kolejny miesiąc, więc w kolejnym moja wpłata byłaby niższa o składke chorobową?
Czyli w każdym kolejnym miesiącu nie musiałabym płacić składki chorobowej?

Proszę o wyjaśnienie.


RE: Opłacenie składki ZUS po terminie. - tyndyk23 - 12-10-2010 15:58

Witam,

Temat jest zbyt długi aby wyczerpać go na ramach forum. Jednak nie zostawię Cię bez pomocy. Rzeczą oczywistą jest że składki musisz płacić w terminie ( do 10 każdego miesiąca ) , inaczej jest z przedsiębiorcami ale tego nasz problem nie dotyczy. Z tego co mogę się domyślić chodzi jedynie o to że opłacasz składkę wyłącznie za siebie i przesyłasz jedynie deklarację rozliczeniową (ZUS DRA).

Ubezpieczenie chorobowe jest opłacane dobrowolnie przez Ciebie( do 10 każdego miesiąca ) Takie ubezpieczenie ustaje w przypadku:

- zaprzestania pozarolniczej działalności gospodarczej lub innej stanowiącej tytuł do tego ubezpieczenia,

- złożenia wniosku o wyrejestrowanie z ubezpieczenia,

- nieopłacenia składki ubezpieczeniowej za dany miesiąc we wskazanym terminie.

Ostatni tiret jest tyczy się właśnie Ciebie. Podobny skutek ustania takiego ubezpieczenia jak nieopłacenie składki w terminie za dany miesiąc, ma opłacenie jej w niepełnej wysokości. Wygaśnięcie ubezpieczenia jako skutek nieopłacenia składki w terminie wynika z ustawy. Dlatego też ZUS nie ma obowiązku informowania swoich klientów o tej zasadzie. Zakłada się, że skoro ktoś występuje z wnioskiem o objęcie go dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, to zna swoje obowiązki i konsekwencje ich niedotrzymania. Jeżeli zrezygnujesz z takiego ubezpieczenia to wpłacona nadwyżka zostanie zaliczona na poczet innych Twoich zobowiązań Smile
Powiem jeszcze coś o konsekwencjach nieopłacenia składki społecznej. W takiej sytuacji pobierane są odsetki zgodnie z Ustawą Ordynacja podatkowa ( zobacz art 54 i następne )

Jak dotąd najtrudniejsze z pytań Smile Pozdrawiam.


RE: Opłacenie składki ZUS po terminie. - D3S1DER1UM - 12-10-2010 16:13

Ale też najlepiej opisanych Wink bardzo Ci dziękuję za wyjaśnienie.


Opłacenie składki ZUS po terminie. - Artinesse - 28-02-2018 11:55

Wątek został przeniesiony do kosza.
Prawdopodobne przyczyny :

1. Temat jest niezgodny z regulaminem.
2. Podobny temat znajduje się już na forum.
3. Wątek nie jest już aktualny.
4. Autor prosił o jego przeniesienie.
5. Temat został wyczerpany bądź rozwiązany.

Pozdrawiamy
Administracja Forum.