Witaj gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj aby móc korzystać ze wszystkich funkcjonalności jakie oferuje to forum! Rozpocznij zarabianie przez internet, poznaj korzysci pracy w domu! Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie darmowe!
Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet
Kryptowaluty w Polskim prawie - Wersja do druku

+- Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet (https://zarabiam.com)
+-- Dział: Prawo i Podatki (/Forum-Prawo-i-Podatki-195)
+--- Dział: Prawo i Podatki (/Forum-Prawo-i-Podatki-228)
+--- Wątek: Kryptowaluty w Polskim prawie (/Temat-Kryptowaluty-w-Polskim-prawie-141221)



Kryptowaluty w Polskim prawie - Janusz Tracz - 04-12-2016 21:15

Mam takie pytanie, przykładowo kupuje 1BTC i za tego bitcoina kupuje 100 sztuk innej kryptowaluty, po pewnym czasie te 100 sztuk kryptowaluty drożeje i sprzedaje je za 1,5BTC, czy od tego trzeba odprowadzić podatek jeżeli nie zamienię tej kryptowalut na USD bądź PLN? jak Polskie prawo patrzy na kryptowaluty, a co jeżeli przeleję te bitcoiny np do revshare to zamieni mi je na dolary.


RE: Kryptowaluty w Polskim prawie - rachman - 04-12-2016 21:31

Z tego co wiem to "barter" czyli w skrócie wymiana towarami Wink To chyba najbliższe temu - tak mi podpowiedziano na forum związanym z BTC.


RE: Kryptowaluty w Polskim prawie - Doomin - 08-12-2016 09:36

Pora to uporzadkowac bo caly czas ktos o to pyta.

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości w sprawie C‑264/14, wymiana walut tradycyjnych na Bitcoin jest zwolniona z podatku VAT

Polska:
W Polsce wydobywanie oraz obrót bitcoinami zdaniem Ministerstwa Finansów nie narusza prawa, jednak ministerstwo odmawia bitcoinowi statusu waluty lub jakiegokolwiek innego instrumentu finansowego (w tym jednostki pieniężnej, instrumentu rynku pieniężnego, papieru wartościowego, elektronicznego instrumentu płatniczego) w sensie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz ustawy o elektronicznych instrumentach płatniczych. Sprzedaż bitcoinów zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych należy jednak zakwalifikować jako przychód, powstały przy zbyciu praw majątkowych. Obrót bitcoinami nie może korzystać ze zwolnienia z podatku przewidzianego dla usług finansowych, może więc powodować powstanie obowiązku zapłaty podatku VAT. Wówczas zakup towaru za pomocą bitcoinów powodowałby podwójne opodatkowanie VAT.

Od 15 lutego 2016 Izba skarbowa wydała interpretację stwierdzającą zwolnienie wymiany bitcoinów z podatku VAT.

Brazylia:
Senat Brazylii uważa że Bitcoin nie wymaga regulacji prawnych.

Niemcy:
Niemcy uważają bitcoin za legalną walutę, którą można stosować w prywatnych transakcjach.

Tajlandia:
Tajlandia jest pierwszym krajem na świecie, w którym transakcje przy użyciu bitcoinów - wirtualnej waluty, są nielegalne. W kraju tym zabronione jest kupowanie i sprzedawanie bitcoinów, a także korzystanie z nich do kupowania towarów i usług. Nielegalne jest ponadto wysyłanie bitcoinów do osób znajdujących się poza terytorium Tajlandii oraz otrzymywanie bitcoinów od osób z zagranicy.

Finlandia:
W Finlandii podczas wymieniania pieniędzy na bitmonety (w drugą stronę też) należy zapłacić podatek. Podczas płacenia za towary bitcoin jest uznawany jako normalna waluta.

Nikaragua:
Rząd nie przejmuje się istnieniem bitcoina. To właśnie tam Greg Simon kupił działkę za 80 bitcoinów.

Wenezuela:
W Wenezueli posiadanie bitcoinów oraz ich wydobywanie jest nielegalne z powodu wysokiej inflacji boliwarów.

Szwajcaria:
Bitcoin jest tu traktowany jak zwyczajna waluta.

Wiecej informacji i zrodlo: https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Bitcoin#Status_prawny_oraz_regulacje