Witaj gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj aby móc korzystać ze wszystkich funkcjonalności jakie oferuje to forum! Rozpocznij zarabianie przez internet, poznaj korzysci pracy w domu! Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie darmowe!
Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet
[Odpowiedzi Take A Gift] - *Zadanie nr. 3* - [Stefan Kisielewski] Czy Kisielewski - Wersja do druku

+- Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet (https://zarabiam.com)
+-- Dział: Off-Topic (/Forum-Off-Topic-9)
+--- Dział: Oszustwa / Scam (/Forum-Oszustwa-Scam-140)
+---- Dział: Takeagift (/Forum-Takeagift-45)
+----- Dział: Takeagift Odpowiedzi (/Forum-Takeagift-Odpowiedzi-73)
+----- Wątek: [Odpowiedzi Take A Gift] - *Zadanie nr. 3* - [Stefan Kisielewski] Czy Kisielewski (/Temat-Odpowiedzi-Take-A-Gift-Zadanie-nr-3-Stefan-Kisielewski-Czy-Kisielewski-11773)



[Odpowiedzi Take A Gift] - *Zadanie nr. 3* - [Stefan Kisielewski] Czy Kisielewski - Kuchar - 11-08-2010 20:05

Zadanie nr. 3 - Stefan Kisielewski

Cytat: Stefan Kisielewski, pseudonim Kisiel, Teodor Klon, Tomasz Staliński, Julia Hołyńska urodził się 7 marca 1911 w Warszawie – polski prozaik, publicysta, kompozytor, krytyk muzyczny, poseł na Sejm PRL II i III kadencji z ramienia Znaku, współzałożyciel i członek Unii Polityki Realnej.

Syn Zygmunta i Salomei z domu Szapiro (ciotki Hanki Sawickiej), bratanek Jana Augusta Kisielewskiego, satyryka i współzałożyciela kabaretu Zielony Balonik. W latach 1929-1931 studiował polonistykę i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim, a także w Konserwatorium Warszawskim (obecnie Akademia Muzyczna w Warszawie), gdzie w latach 1934-1937 uzyskał dyplomy z teorii muzyki, kompozycji i fortepianu. W latach 1938-1939 przebywał w Paryżu, gdzie rozpoczął studia kompozytorskie pod kierunkiem Nadii Boulanger.

Po wybuchu wojny brał udział w kampanii wrześniowej, podczas okupacji uczestniczył w tajnym życiu muzycznym. Podczas powstania warszawskiego pracował w radiu.

Po wojnie wykładał w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (obecnie Akademia Muzyczna) w Krakowie, usunięty przez władze komunistyczne w 1949 Założył pismo "Ruch Muzyczny", którego był redaktorem naczelnym w latach 1945-1948, aż do likwidacji pisma przez władze. Od 1945 związany ze środowiskiem "Tygodnika Powszechnego", do którego aż do 1989 pisywał felietony w cyklach Głową w ściany, Bez dogmatu, Pod włos, Łopatą do głowy, Gwoździe w mózgu i Wołanie na puszczy. W latach 1957-1965 był posłem na Sejm PRL, razem z m.in. Tadeuszem Mazowieckim, w ramach grupy Znak. W 1964 był jednym z sygnatariuszy Listu 34. W 1968 za krytykę cenzury (użył wtedy na zebraniu Związku Literatów Polskich słynnego określenia dyktatura ciemniaków) zabroniono mu publikacji na trzy lata, został także pobity przez tzw. "nieznanych sprawców". W 1976 podpisał list 14 przeciwko represjonowaniu uczestników radomskiego czerwca. W 1984 opublikował w Tygodniku Powszechnym tzw. "listę kanalii", pozbawioną komentarza listę nazwisk osób, które szczególnie aktywnie zajmowały się propagandą w PRL.

Twórczość publicystyczna Kisielewskiego nacechowana była duchem pragmatyzmu i liberalizmu, a jednocześnie - biorąc pod uwagę czasy w jakich przyszło mu żyć - była wybitnie niepokorna. Mariusz Urbanek stwierdził, iż był on "najchętniej czytanym, choć najmniej słuchanym dziennikarzem PRL-u. Komuniści nie chcieli go słuchać, bo mówił, że jest ich wrogiem. W wolnej Rzeczypospolitej nie słuchali go przyjaciele, bo mówił, że się z nimi kompletnie nie zgadza".

W kwestiach polityczno-społecznych reprezentował poglądy konserwatywno-liberalne. Był jednym z założycieli Ruchu Polityki Realnej w 1987 oraz Unii Polityki Realnej w 1989.

Po 1989 po nieporozumieniach z redakcją "Tygodnika Powszechnego", która zaczęła cenzurować jego felietony odmówił dalszego publikowania swoich tekstów w tym tygodniku i przeniósł się na łamy "Wprost" gdzie zgodził się na udzielanie krótkich wywiadów, komentujących aktualne i nie tylko, wydarzenia. W 1990 ustanowił nagrodę swojego imienia, przyznawaną corocznie najpierw przez niego samego, a po jego śmierci przez kapitułę złożoną z jego syna Jerzego i laureatów z lat poprzednich.

W latach 1968-80 pisał osobisty dziennik, który objął kilka brulionów. Dziennik został wydany po jego śmierci, pod nazwą Dzienniki. Jego syn Wacław był współtwórcą duetu fortepianowego Marek i Wacek, a córka, Krystyna Kisielewska-Sławińska, jest romanistką i tłumaczką.

Stefan Kisielewski skomponował wiele utworów muzycznych, utrzymanych w stylu XX-wiecznego neoklasycyzmu, za które był wielokrotnie nagradzany w kraju i za granicą. Był również autorem szeregu powieści, książek o muzyce, a także setek felietonów i publikacji politycznych, między innymi w czasopiśmie "Res Publica Nowa".

1. Czy Kisielewski przebywał w Paryżu?
tak

2. Współzałożycielem jakiej partii był Kisielewski?
Unii Polityki Realnej

3. Którego z wymienionych pseudonimów nie używał Stefan Kisielewski?
Mariusz Powieka


RE: [Odpowiedzi Take A Gift] - *Zadanie nr. 3* - [Stefan Kisielewski] Czy Kisielewski pr - Songoku - 11-08-2010 20:32

Wszystko OK
Leci +


RE: [Odpowiedzi Take A Gift] - *Zadanie nr. 3* - [Stefan Kisielewski] Czy Kisielewski pr - LovingBoy - 11-08-2010 21:48

+ leci


RE: [Odpowiedzi Take A Gift] - *Zadanie nr. 3* - [Stefan Kisielewski] Czy Kisielewski pr - lop16 - 11-08-2010 22:35

dobrze, +


RE: [Odpowiedzi Take A Gift] - *Zadanie nr. 3* - [Stefan Kisielewski] Czy Kisielewski pr - malcin69 - 12-08-2010 00:10

plus poleciał Smile


RE: [Odpowiedzi Take A Gift] - *Zadanie nr. 3* - [Stefan Kisielewski] Czy Kisielewski pr - Marello - 12-08-2010 09:52

++


RE: [Odpowiedzi Take A Gift] - *Zadanie nr. 3* - [Stefan Kisielewski] Czy Kisielewski pr - Daminn - 12-08-2010 11:32

Zgadza się ;]


RE: [Odpowiedzi Take A Gift] - *Zadanie nr. 3* - [Stefan Kisielewski] Czy Kisielewski pr - Vesperus - 12-08-2010 15:17

dobrze + zapomniałem wczoraj dać reputa.


RE: [Odpowiedzi Take A Gift] - *Zadanie nr. 3* - [Stefan Kisielewski] Czy Kisielewski pr - Killer - 12-08-2010 16:09

zgadza sie kolejny reput
jak zwykle dobrze Tongue