Witaj gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj aby móc korzystać ze wszystkich funkcjonalności jakie oferuje to forum! Rozpocznij zarabianie przez internet, poznaj korzysci pracy w domu! Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie darmowe!
Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet
Pytanie o rozliczenie ryczałtu - Wersja do druku

+- Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet (https://zarabiam.com)
+-- Dział: Prawo i Podatki (/Forum-Prawo-i-Podatki-195)
+--- Dział: Prawo i Podatki (/Forum-Prawo-i-Podatki-228)
+--- Wątek: Pytanie o rozliczenie ryczałtu (/Temat-Pytanie-o-rozliczenie-ryczaltu-115181)

Strony: 1 2


Pytanie o rozliczenie ryczałtu - explrlz - 03-06-2015 07:33

Witam!
W jaki sposób mam opłacicz ryczałt za miesiac maj? Zarobilem okolo 1500 zł. Wyliczylem z tego 8.5 % i teraz nie wiem gdzie mam to opłacic. Mam konto w mBanku i jest tam opcja przelewu podatkowego lecz nie wiem które opcje mam zaznaczyc. Móglby mi ktoś pomoc?

Pozdrawiam!


RE: Pytanie o rozliczenie ryczałtu - szykiryki - 03-06-2015 07:37

A byles już w swoim US i zgłosiłeś chęc rozliczania się ryczałtem?
Bo jesli nie, to najpierw czeka Cie wycieczka do tego przybytku zła i tam miłe Panie wyjaśnią, na jakie konto będziesz przelewać ryczałt! Smile


RE: Pytanie o rozliczenie ryczałtu - Admin - 03-06-2015 08:32

@[szykiryki]
Masz trochę racji ale w kwestii wyjaśnień na jakie konto ma przelewać na ryczałt raczej się mylisz. Z informacji jakie ja posiadam kolega nie ma możliwości płacenia podatku jako ryczałtowiec jeśli nie wybrał go na początku roku podatkowego - do 20 stycznia. A po tym temacie można domniemać że tego nie zrobił. Istnieje jeden wyjątek od tej reguły, ale to dotyczy on wyłącznie przejścia z ryczałtu na zasady ogólne.


RE: Pytanie o rozliczenie ryczałtu - szykiryki - 03-06-2015 08:47

@Admin, ale jeśli zaczal zarabiac w maju to teoretycznie może jeszcze zdecydować się na ryczałt. Choć w niektórych US odsyłają z kwitkiem i zapraszają w styczniu...
Część moich znajomych 'wywalczyła' jednak rozliczanie się ryczałtem w miesiącach innych niż styczeń... Trudno mi jednak mówić tutaj o konkretach, bo każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualny.
Jest więc pewnie tak jak mówisz i ryczałt 8,5% w tej sytuacji odpada.


RE: Pytanie o rozliczenie ryczałtu - domin_dz - 03-06-2015 09:09

Nie odpada. Trzeba dokonać wyboru opodatkowania na zasadach ryczałtu nie później niż do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego. Sam zgłaszałem w środku poprzedniego roku ryczałt jako formę opodatkowania.

Musisz wysłać te wypełnione oświadczenie: http://www.docdroid.net/12bj8/owiadczenie-o-wyborze-formy-opodatkowania.pdf.html do naczelnika urzędu skarbowego.

@szykiryki Pewnie twoi znajomi osiągali wcześniej dochody w danym roku podatkowym i dlatego mieli z tym problem.

A i jeszcze jedno - dochody, które chcesz rozliczać ryczałtem 8,5% muszą pochodzić z tytułu najmu, podnajmu lub dzierżawy w innym wypadku pozostaje ci rozliczanie się na zasadach ogólnych lub założenie DG i wybranie podatku liniowego jeżeli chcesz ominąć próg 32%.


RE: Pytanie o rozliczenie ryczałtu - explrlz - 03-06-2015 09:24

@[szykiryki] @[Admin] @[domin_dz]

Moja sytuacja wyglada tak:

Byłem 4 maja w US i mowie pani przyjmujacej ze chciałbym założyć taką działalność i powiedziała ze nie ma problemu. Wypełnilem wniosek i zaznaczyłem że bede płacił ryczałt miesiecznie ( do 20 nasteonego miesiaca ). Tak wiec ryczałt mam założony i chciałbym sie dowiedzieć na jakie konto mam przelać to 8.5 % Smile


Edit:

Moje zarobiki pochodza z Leadmore, popads oraz Firesub czyli pod najem sie zaliczaja Smile


RE: Pytanie o rozliczenie ryczałtu - domin_dz - 03-06-2015 09:30

To zależy od twojego miasta, na stronie swojego urzędu skarbowego będziesz miał numery kont, masz przelać pieniądze na rachunek zajmujący się pobieraniem podatku od osób fizycznych - PIT. Nie wiem jak jest w mBanku ale przy opcji przelewu do US w ING Banku wybierasz miasto i podatek jaki płacisz i samo pobiera ci numer konta właściwego urzędu. Pamiętaj aby podać swój PESEL, dane osobowe i symbol PIT-28.

A i jeszcze jedno, nie zapomnij złożyć PIT-28 do końca stycznia następnego roku.


RE: Pytanie o rozliczenie ryczałtu - Admin - 03-06-2015 09:35

ee to zupełnie inna sprawa skoro masz działalność na ryczałcie Smile domin dobrze Ci napisał, na stronie US znajdziesz odpowiedni numer, jednak bardzo możliwe że w twoim koncie internetowym będziesz miał taką możliwośc - mi w ING automatycznie sam wybiera numer konta, zarówno przy płatności za składki zdrowotne, emerytalne, dochodówkę i vat.


RE: Pytanie o rozliczenie ryczałtu - explrlz - 03-06-2015 10:10

@[Admin] @[domin_dz]

Panowie mam coś takiego :

[Obrazek: 1899740.jpeg]

Czy dobrze to uzupelnilem?

Co oznacza pole "Identyfikacja zobowiązania"?

W pomocy pisze że jest to "Podaj rodzaj dokumentu, z którego wynika należność podatku np. decyzja, tytuł wykonawczy, postanowienie."


RE: Pytanie o rozliczenie ryczałtu - domin_dz - 03-06-2015 10:17

W identyfikacji zobowiązania nie trzeba nic pisać, jest to taka jakby dodatkowa informacja. Pamiętaj aby miejsce po przecinku (czyli grosze) zaokrąglić. Jeżeli podałeś prawidłowy PESEL to wszystko wypełniłeś prawidłowo.