Witaj gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj aby móc korzystać ze wszystkich funkcjonalności jakie oferuje to forum! Rozpocznij zarabianie przez internet, poznaj korzysci pracy w domu! Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie darmowe!
Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet
Czy trzeba rozliczać dobrowolne przelewy? - Wersja do druku

+- Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet (https://zarabiam.com)
+-- Dział: Prawo i Podatki (/Forum-Prawo-i-Podatki-195)
+--- Dział: Prawo i Podatki (/Forum-Prawo-i-Podatki-228)
+--- Wątek: Czy trzeba rozliczać dobrowolne przelewy? (/Temat-Czy-trzeba-rozliczac-dobrowolne-przelewy-114653)

Strony: 1 2 3


Czy trzeba rozliczać dobrowolne przelewy? - addamek - 25-05-2015 11:53

Witam serdecznie.

Jeżeli zarabiam na pisaniu z ludźmi i wysyłają mi przelewy w zamian za coś co im powiem, udostępnię to czy z takich dobrowolnych przelewów trzeba się rozliczać?


RE: Czy trzeba rozliczać dobrowolne przelewy? - szykiryki - 25-05-2015 12:31

tak


RE: Czy trzeba rozliczać dobrowolne przelewy? - addamek - 25-05-2015 13:28

A ja słyszałem od znajomego prawnika że US nie sprawdza takich rzeczy, że nie obchodzą ich zwykłe przelewy no chyba że by to była kwota 10,000zł. Inaczej sprawa wygląda z subami skoro tam dana firma wystawia mi fakturę


RE: Czy trzeba rozliczać dobrowolne przelewy? - szykiryki - 25-05-2015 13:40

skoro prawnik Ci tak mówil to na pewno chętnie Cie będzie prezentował w trakcie kontroli skarbowej Smile.
Skoro Cię zapewnił (a to w koncu "prawnik") to skąd wątpliwości u Ciebie?Jerk

Jednoznacznej odpowiedzi nikt Ci nie da. Mogą skontrolować, ale nie muszą.
Niektórzy rozliczają suby, mimo że dostają np. 3 przelewy miesiecznie po 50 zł, wiec to zaden argument.

Jako bank prędzej bym się zainteresowała (i tym samym zgłosiła do US) częste przelewy od różnych osób, z dziwnym tytułem (można podejrzewać, że jesteś jakimś słupem przy praniu pieniedzy) niż przelewami, które mają tytuł "rachunek nr. +imie i nazwisko". Pamiętaj, że takiego zgłoszenia może dokonać dowolna osoba (nawet ta, która robi Ci przelew)- US sam z siebie nie kontroluje rachunków i wpływów...
Mojego szwagra do skarbówki kiedyś podkablował właśnie bank, bo dostał przelew na 1000 zł zatytułowany samymi literkami, które nie układały się w zadne, konkretne słowo Big Grin


RE: Czy trzeba rozliczać dobrowolne przelewy? - addamek - 25-05-2015 15:07

Rozumiem, dzięki serdeczne za pomoc. A jak jeszcze jest taki myk że pieniądze dostaję na paypal a sobie robię sam przelew do banku? Paypal chyba nie zgłosi mnie w polskim US? Nie wiem nie znam się Wink


RE: Czy trzeba rozliczać dobrowolne przelewy? - Toskan - 25-05-2015 15:11

Teoretycznie z kazdego przychodu powinienes sie rozliczyc...praktycznie... Smile nikt ci jednoznacznej odp. nie da. Gdzies tu na forum byla o tym dyskusja, ale ciezko mi szukac z tel.


RE: Czy trzeba rozliczać dobrowolne przelewy? - rachman - 25-05-2015 15:15

Takie coś to działalność a więc podlega opodatkowaniu a i prawdopodobne że i obowiązkowi rejestracji działalności gospodarczej. Ogólnie to spełnia definicję dg ale czy fiskus będzie to tak interpretował to zawsze zagadka. Po prostu mają prawo interpretować przepisy po swojemu i tyle.
Tyle w temacie czy trzeba się rozliczać - ponad wszelką wątpliwość wg prawa trzeba.
To czy to skontrolują, wykryją, itd. to już zupełnie inna bajka kolego i żaden prawnik ani nawet prezydent nie da Ci żadnej gwarancji że to w ciągu pięciu lat (tyle ma fiskus na kontrolę od zakończenia roku podatkowego) nie wyjdzie dzięki czyjejś interwencji lub zwykłemu przypadkowi. Jak ktoś Ci da gwarancję że nie będziesz miał kontroli to sprawdź czy nie uciekł z wariatkowa...


RE: Czy trzeba rozliczać dobrowolne przelewy? - szykiryki - 25-05-2015 15:27

No i tak jak rachman mowi... Ty nie tylko powinenes sie rozliczac, ale w swietle prawa zalozyc DG.
Tak naprawde sprzedajesz 'produkty wirtualne'- nie wazne czy informacje, pliki, zdjecia itp. Nie roznisz sie wiec niczym od przedsiebiorcy, ktory sprzedaje cos w realu (produkty fizyczne lub nie) czy od sprzedawcy na allegro- ta roznica, ze platnosc dokonywana jest bezposrednio na Twoje konto.
Co do paypala byla ostatnio dyskusja, ale w sumie stanelo na niczym, tj. Tez wlasciwie powinno sie rozliczac paypalowe dochody...


RE: Czy trzeba rozliczać dobrowolne przelewy? - rachman - 25-05-2015 15:35

Wszelkie dochody powinny być wg prawa rozliczane. Co za różnica czy to konto bankowe, paypal czy inny procesor? Dla prawa żadna różnica. Poza tym fiskus jak będzie potrzebował to posiada możliwości uzyskania informacji od PayPala co tam się dzieje u danego człowieka Smile


RE: Czy trzeba rozliczać dobrowolne przelewy? - granatnik - 26-05-2015 22:19

Jak dla mnie to autor umieścił za mało istotnych danych żeby od razu go posądzać o prowadzenie DG.

"zarabiam na pisaniu z ludźmi" można interpretować bardzo szeroko. Jeśli jest jakiś cennik usług, określone zasady i inne cechy wskazujące na zorganizowany charakter działalności to ok. Ale jeżeli ktoś zwyczajnie, w "niezorganizowany" sposób z kimś rozmawia o życiu i innych pierdołach, a ta druga osoba w ramach wdzięczności dokonuje przelewu jakieś kwoty to moim zdaniem należałoby rozważyć czy nie dochodzi do darowizny. A jeśli darowizna to ustawa o podatku od spadków i darowizn, osoby z III grupy i związane z tym zwolnienie do ponad 4k.
Tym bardziej że autor mówi o "dobrowolnych przelewach".

Fajnym kazusem wydaje mi się tutaj kwestia dziewczyn z showup'a. Rozbierają się, tańczą i jeśli ktoś chce to może im dobrowolnie wrzucić określoną kwotę. Darowizna jak byk!