Witaj gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj aby móc korzystać ze wszystkich funkcjonalności jakie oferuje to forum! Rozpocznij zarabianie przez internet, poznaj korzysci pracy w domu! Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie darmowe!
Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet
Pożyczanie filmów, muzyki, gier; wspólne oglądanie ich ze znajomymi... - Wersja do druku

+- Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet (https://zarabiam.com)
+-- Dział: Prawo i Podatki (/Forum-Prawo-i-Podatki-195)
+--- Dział: Prawo i Podatki (/Forum-Prawo-i-Podatki-228)
+--- Wątek: Pożyczanie filmów, muzyki, gier; wspólne oglądanie ich ze znajomymi... (/Temat-Pozyczanie-filmow-muzyki-gier-wspolne-ogladanie-ich-ze-znajomymi-11311)



Pożyczanie filmów, muzyki, gier; wspólne oglądanie ich ze znajomymi... - Leopard - 03-08-2010 09:23

Moje pytanie jest właściwie zawarte w temacie tego wątku. Czy takie coś jest legalne w gronie znajomych, lub rodziny? Generalnie to pytam z ciekawości i chodzi mi tu o filmy. Na każdym pudełku jest napisane, że publiczne pokazywanie jest zabronione bez odpowiedniej licencji. Czyli oznacza to, że nie mogę zanieść go do, na przykład do kolegi i nie możemy go obejrzeć? Taka sama sytuacja jest w szkole, gdy nauczyciel na wolnej lekcji włącza film. Ciekawi mnie to od dawna, a mogę się w tym miejscu o to zapytać.


RE: Pożyczanie filmów, muzyki, gier; wspólne oglądanie ich ze znajomymi... - tyndyk23 - 03-08-2010 11:06

Witam Cię Leopardzie,

Twoje pytanie już nieraz zadano mi poprzez prywatne wiadomości, co nie jest przeszkodą żebym odpowiedział po raz kolejny. Sytuacja wygląda dość klarownie i wszystko wydaje się być jasne.Wszystko jest zawarte w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Swoją drogą już po raz enty przywołana została ta ustawa.

Zgodnie z art 23 tejże ustawy :

Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego. Przepis ten nie upoważnia do budowania według cudzego utworu architektonicznego i architektoniczno-urbanistycznego oraz do korzystania z elektronicznych baz danych spełniających cechy utworu, chyba że dotyczy to własnego użytku naukowego niezwiązanego z celem zarobkowym.

2. Zakres własnego użytku osobistego obejmuje korzystanie z pojedynczych egzemplarzy utworów przez krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego.

Także takie oglądanie ze znajomymi nie narusza praw wynikłych z ochrony praw autorskich i praw pokrewnych. Co więcej można także dla własnego użytko kopiować taki utwór - zostało to określone jako negatywna przesłanka wyłączająca znaczenie gospodarcze. Jeżeli chodzi o szkoły i akademie w tym uniwersytety to całość tych informacji które ci podałem niejako odnosi się do działalności egukacyjnej. Wartym przyglądnięcia się jest także art 28 tej ustawy który expresis verbis stanowi o szkołach itd.


RE: Pożyczanie filmów, muzyki, gier; wspólne oglądanie ich ze znajomymi... - Leopard - 03-08-2010 19:57

Ok, dzięki za odpowiedź ;]. +3