Witaj gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj aby móc korzystać ze wszystkich funkcjonalności jakie oferuje to forum! Rozpocznij zarabianie przez internet, poznaj korzysci pracy w domu! Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie darmowe!
Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet
US - kilka pytań - Wersja do druku

+- Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet (https://zarabiam.com)
+-- Dział: Prawo i Podatki (/Forum-Prawo-i-Podatki-195)
+--- Dział: Prawo i Podatki (/Forum-Prawo-i-Podatki-228)
+--- Wątek: US - kilka pytań (/Temat-US-kilka-pytan-110727)



US - kilka pytań - NieWPelniAnonim - 17-03-2015 22:37

Witam,
Z racji tego, że nie mam jak dojechać do US, chciałbym uzyskać odpowiedzi na kilka pytań co do podatków.
1. Wgląd na PayPal, a urząd skarbowy
Mój kumpel, który siedzi w tym mówił mi, że nie ma wglądu (US) do konta na PayPalu, ale pewnie ma (ja tak myślę i tak słyszałem).

2. Wysłanie pieniędzy dla przyjaciela, a podatki.
Co tutaj mysleć? Czy od takiego czegoś też płacimy podatek?

3. Kwota wolna od podatku, a podatek.

Jak to wygląda, trzeba go odprowadzić, a otrzymamy zwrot? Trzeba tak zrobić?

To chyba tyle, prosiłbym o odpowiedzi, ponieważ ja osobiście jestem nieobeznany, a wy macie pewnie większą wiedzę o tym.
Pozdrawiam


RE: US - kilka pytań - rachman - 17-03-2015 22:50

Cytat:1. Wgląd na PayPal, a urząd skarbowy
Mój kumpel, który siedzi w tym mówił mi, że nie ma wglądu (US) do konta na PayPalu, ale pewnie ma (ja tak myślę i tak słyszałem).
w tym? czyli w czym... zarabia? rozlicza?czy pracuje w us?
US do konta nie ma wglądu bo jakim prawem, tak samo do konta bankowego nie ma wglądu. Jakim prawem by miał mieć? Pewnie prokuratura ma w razie podejrzeń różnego typu. Fiskus ma natomiast z tego co się orientuję możliwość do banku jak i do PayPala wystosować pismo i uzyskać informacje "pewne". Nie wiem jakie. Myślę że takie jak duże kwoty wpływające, podejrzane wpływy lub od podejrzanych podmiotów itd itd. Na pewno jakaś ustawa to reguluje czy cuś. Kilka osób w temacie na tym forum widziałem również podziela moje zdanie ale skąd mają taką wiedzę nie wiem. Wg mnie fiskus ma możliwości w razie podejrzeń uzyskania od PP tego typu odpowiednich informacji.

Cytat:2. Wysłanie pieniędzy dla przyjaciela, a podatki.
Co tutaj mysleć? Czy od takiego czegoś też płacimy podatek?
Zależy jakim tytułem. Pożyczka czy darowizna, wysokość kwoty itd. Wszystko regulują przepisy - zależnie czy to obcy/rodzina itd., jaka kwota, jaki cel itd.

Cytat:3. Kwota wolna od podatku, a podatek.
Jak to wygląda, trzeba go odprowadzić, a otrzymamy zwrot? Trzeba tak zrobić?
Nie trzeba. Mamy obowiązek a czy go wypełnisz Twoje ryzyko.
Pobrane zaliczki na podatek fiskus w razie nie przekroczenia kwoty wolnej oddaje na konto bankowe lub adres domowy.


RE: US - kilka pytań - twardy - 17-03-2015 23:58

Kupujesz sobie nowy samochod albo mieszkanie. Sasiadowi sie to nie podoba i robi na Ciebie donos do US. Fiskus musi to rozpatrzyc. Wzywaja Ciebie i pytaja skad? No i musisz przedstawic dowody skad wziales na te zakupy pieniadze. Tutaj niestety nie dziala domniemanie niewinnosci, Twoim obowiazkiem jest sie z tego wytlumaczyc. Inspektor sklada podanie do naczelnika, naczelnik wystoswuje pismo do bankow. Zdobywaja cala Twoja historie bankowa, widza przelewy z paypala. Wtedy pismo do paypala. No i w tym momencie jestes w tylku. Jerk2

Co do drugiego punktu, z tego co sie nie myle prawo podatkowe nawet reguluje takie pierdoly jak ile rodzic moze wyslac pieniedzy dziecku w ciagu roku na konto bankowe etc.

Jesli no pracujesz, masz jakies umowy to podatek jest odprowadzasz co miesiac, wiec 18% z kwoty wolnej od podatku jest Ci zwracane. Jesli natomiast rozliczasz sie na koniec roku podatkowego to mozesz potracic kwote wolna od podatku i zaplacic podatek od tego Co ci wyjdzie po odjeciu.


RE: US - kilka pytań - rachman - 18-03-2015 03:23

@twardy przykład z sąsiadem bardzo trafny i wcale nie taki rzadki Wink

Podstawowe triki typu darowizna itp. mają dokładnie opisane w ustawach co komu ile itd. Np. darowizny: są 3 grupy klasyfikowane od bliskości pokrewieństwa. Każdej możesz innej wysokości kwotę dać w akcie darowizny aby nie musieć zgłaszać tego faktu fiskusowi. Np. od ojca/matki możesz ponad 9 tysi dostać by nawet nie zgłaszać tego nikomu. Powyżej tej kwoty masz obowiązek zgłosić - nie płacisz nic ale zgłaszasz. Koledze możesz znacznie mniej "darować" aktem darowizny.
Nie wiem czy jest graniczna natomiast kwota powyżej której płacisz jakiś haracz ale pewnie jest Wink
Każda grupa inna kwota. Termin natomiast to 5 lat a nie rok - liczysz w ciągu 5 lat sumę kwot darowizn danych jednej osobie i jak przekroczysz kwotę ustaloną masz obowiązek zgłosić ten fakt do skarbówki.
No i nie koniecznie konto bankowe, bo co do ręki dostaniesz też teoretycznie się liczy. Dostaniesz do łapy/na konto więcej niż 9 tysi coś tam od ojca/matki i też się przywalą jeśli nie zgłosisz im tego. Oczywiście nie każdy datek to już darowizna - to regulują przepisy co się klasyfikuje na darowiznę a co na "koszty utrzymania ciebie itp".

Pożyczki to inna bajka i podatki z tym związane... Drobne kwoty nie klasyfikowane też...

PIT po prostu rozliczasz i wychodzi czy masz zwrot czy nie dopłatę. Jak zarobisz w ciągu roku mniej niż te 3000 coś tam to wiesz że wszystkie pobrane zaliczki i tak Ci zwrócą.
Szkoda głowy na kombinacje i najlepiej liczyć za pomocą programów albo interaktywnego formularza ze stron fiskusa. Matematykę odwala za nas, obliczanie procentów i odejmowanie tych pięciuset coś tam złotych... Nas interesuje tylko odpowiednie wpisanie danych Smile
Jeśli liczy się samemu na papierze to wtedy instrukcja do ręki i po kolei jedziesz a tam masz ładnie pokazane w którym miejscu co sobie zmniejszasz i ile podatku przy jakich dochodach płacisz...