Witaj gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj aby móc korzystać ze wszystkich funkcjonalności jakie oferuje to forum! Rozpocznij zarabianie przez internet, poznaj korzysci pracy w domu! Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie darmowe!
Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet
Podatek od darowizny - pytania! - Wersja do druku

+- Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet (https://zarabiam.com)
+-- Dział: Prawo i Podatki (/Forum-Prawo-i-Podatki-195)
+--- Dział: Prawo i Podatki (/Forum-Prawo-i-Podatki-228)
+--- Wątek: Podatek od darowizny - pytania! (/Temat-Podatek-od-darowizny-pytania-11036)



Podatek od darowizny - pytania! - Razer - 28-07-2010 08:52

Siemeczka, mam Tynduś znów do Ciebie interes Wink Mam pytanka względem podatku od darowizny, nie chcę, aby userzy TakePrizes go płacili, więc koszta chce wsiąść na siebie.

Lekko zagłębiłem się w temat, jednak czytałem tylko o płaceniu podatku przez osoby, które dostały darowiznę. Jak ja mam go zapłacić z góry, aby nikt nie został wciągnięty w dodatkowe koszta?

Od jakich kwot płaciłbym ten podatek, i ile % wartości danej nagrody?

No i teraz taka sprawa - stronka nie będzie na działalności gospodarczej ani na firmę (może za jakieś 2 latka), więc będę niezobowiązany (bądź moi użytkownicy) do płacenia czegoś takiego?

Ahh no i to, że jestem niepełnoletni będzie stanowiło przeszkodę (mam NIP) w płaceniu tego podatku jak i samej działalności strony?

Pozdro Smile


RE: Podatek od darowizny - pytania! - Lubelak - 28-07-2010 09:11

"Muszę ogłosić z wielkim bólem, że nie będę odpowiadać na pytania przez tydzień. Jestem tak zawalony robotą że nie mam w co rąk włożyć. Na wszystkie pytania odpowiem na początku następnego tygodnia. Przepraszam wszystkich i obiecuję że wyczerpująco odpowiem na wszystko w kolejności napisania na forum."
Wątek niżej


RE: Podatek od darowizny - pytania! - Razer - 28-07-2010 09:43

Lubelak, to ja wiem, zapytałem i tak wiem, ze poczekam sporo na odpowiedź....


RE: Podatek od darowizny - pytania! - tyndyk23 - 02-08-2010 15:51

Witam,

Na wstępie muszę Ci powiedzieć że nie ma czegoś takiego jak płacenie podatku od darowizny z góry. Taka instytucja nie istnieje.
Do płacenia podatku od darowizny jest zobowiązany każdy kto ją otrzymał. Nie ma czegoś takiego że darczyńca ponosi koszta podatku od darnowizny. Kwoty takiego podatku zależą od wysokości i przynależności do odpowiedniej grupy pokrewieństwa ( dla darowizn między małżonkami lub rodzeństwem podatek jest niższy niż np dla obcych ludzi ), Ogólną zasadą jest to, podatek taki płaci się od nadwyżki od kwoty 9358 zł.
Jeżeli ktoś otrzymał darowiznę ponad taką kwotę musi się udać do swojego Urzędu Skarbowego i złożyć wniosek do zapłacenia podatku od darowizny. Następnie US wylicza taką kwotę i wzywa płatnika do uregulowania zobowiązania.

Co do wygranych rzeczowych i pieniężnych to tutaj jest art z ustawy o PIT

Art. 30, ust. 1, pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej ustawa o PIT) stanowi, że z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% wygranej lub nagrody. Od tej zasady ustawodawca przewidział jednak odstępstwa.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT zwolnieni z opodatkowania są m.in. podatnicy, których wygrane pochodzą z kasyn gry, wideoloterii, gier na automatach, gier w bingo pieniężne i fantowe oraz (art. 21 ust. 1 pkt 6a) z wygranych w grach liczbowych, loteriach pieniężnych, grze telebingo, zakładach wzajemnych, loteriach promocyjnych, loteriach audioteksowych i loteriach fantowych, pod warunkiem jednak, że wysokość tych nagród nie przekracza kwoty 2280 zł.

W odpowiedzi na twoje ostanie pytanie to szczerze jest dość nie na miejscu. Jeżeli nie masz działalości to nie znaczy że jesteś zwolniony z płacenia podatków itd. Wtedy nikt by nie zakładał działalności w celu ominięcia płacenia podatkuSmile


RE: Podatek od darowizny - pytania! - Razer - 02-08-2010 18:04

Dzięki bardzo tyndyk Wink Czyli jednak będę musiał zobowiązać userów do płacenia, eh...


RE: Podatek od darowizny - pytania! - tyndyk23 - 02-08-2010 21:31

Tak to wygląda ale pomyślę jak można to obejść.