Witaj gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj aby móc korzystać ze wszystkich funkcjonalności jakie oferuje to forum! Rozpocznij zarabianie przez internet, poznaj korzysci pracy w domu! Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie darmowe!
Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet
Podatek na zasadach ogólnych - Wersja do druku

+- Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet (https://zarabiam.com)
+-- Dział: Prawo i Podatki (/Forum-Prawo-i-Podatki-195)
+--- Dział: Prawo i Podatki (/Forum-Prawo-i-Podatki-228)
+--- Wątek: Podatek na zasadach ogólnych (/Temat-Podatek-na-zasadach-ogolnych-108804)

Strony: 1 2 3


Podatek na zasadach ogólnych - Gogli - 17-02-2015 19:03

Mam takie pytanie dotyczące podatku, jako że już nie tak długo do kwietnia to mam pytanie ponieważ zarabiam od stycznia 2014 roku i jeszcze z US nie sie rozliczałem. Oczywiście mam 18 lat, swoje konto w banku i stąd moje pytanie, czy podatek muszę zapłacić tylko od tego co wpływało na konto w 2014 roku czyli 18% - tam jakieś 500 zł bodajże czyli wszystkie pieniążki które zarobiłem przez 18% i wypełnić ten PIT jako inne dochody, zanieść do US i wszystko będzie ok? Czy jakieś zaliczki jeszcze zaległe zapłacić co miesiąc, ale to mi się wydaje gdybym płacił ryczałt 8,5% ale chciałbym sie od was bardziej doświadczonych dowiedzieć. Smile Nie chce tego pisać na głównym forum bo z tamtąd to niewiele sie dowiem, bo piszą osoby które nie mają o tym pojęcia a wszystko wiedzą najlepiej.


RE: Podatek na zasadach ogólnych - nykkusek - 17-02-2015 19:25

Jest od tego odpowiedni dział na forum, a tego typu pytań na pewno nie jest SW. Wink


RE: Podatek na zasadach ogólnych - Gogli - 17-02-2015 19:31

Wiem, wiem ale kiedyś już założyłem tam temat w dziale prawo i podatki a tak naprawdę nic się nie dowiedziałem bo wydawało mi się że piszą same osoby które nigdy sie nawet nie rozliczały. Chciałbym się tylko dowiedzieć bo widzę, że tutaj w SW są same ogarnięte osoby, potem temacik oczywiście można skasować i sorki za problem skoro tak. Smile


RE: Podatek na zasadach ogólnych - dawid020899 - 17-02-2015 19:44

Tu nie dowiesz się niczego więcej, i wgl takie tematy w SW powinny kończyć się ostrzeżeniem lub warnem ponieważ robi się nie potrzebny spam..
PS: Polecam przeczytać regulamin.


RE: Podatek na zasadach ogólnych - Gogli - 17-02-2015 19:53

Dobra skoro tak to niech temat zostanie skasowany Smile


RE: Podatek na zasadach ogólnych - dawid020899 - 17-02-2015 19:55

"Poradnik" z Leadmore.pl

Kod:
Proszę pamiętać, że poniższe wskazówki dotyczące rozliczeń nie są żadną podstawą prawną, na którą można powołać się w przypadku jakichkolwiek wątpliwości ze strony Urzędu Skarbowego. Poniższy poradnik jest jedynie naszą interpretacją przepisów, w związku z czym w przypadku jakichkolwiek problemów czy wątpliwości przy dokonywaniu rozliczeń należy zgłosić się do właściwego Urzędu Skarbowego, doradcy podatkowego lub biura rachunkowego.

Osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej osiągające przychody z tytułu najmu lub dzierżawy powierzchni reklamowej mogą rozliczyć się na kilka sposobów.

Pierwszym sposobem jest rozliczenie najmu i dzierżawy na zasadach ogólnych. Przy takim rozwiązaniu za otrzymane przychody w roku 2015 należy złożyć PIT 36 do urzędu skarbowego do końca kwietnia 2016 roku. Przy takiej formie rozliczenia należy płacić zaliczki na podatek dochodowy z tytułu najmu i dzierżawy za każdy miesiąc, w którym otrzymali Państwo przychody – płatność wymagana maksymalnie do 20 dnia miesiąca następnego. Podatek ten wynosi 18% od kwoty przychodu, a po przekroczeniu określonej kwoty przychodów – drugi próg podatkowy (POMOCNY LINK: http://www.wskazniki.gofin.pl/8,95,2,skala-podatkowa.html) należy zapłacić 32% podatku od tej nadwyżki. Dla przykładu od przychodów otrzymanych w styczniu 2015 roku należy zapłacić zaliczkę na podatek dochodowy do 20 lutego 2015 roku. Zaliczki na podatek dochodowy można płacić od całej kwoty przychodu (przy czym w kolejnym roku podatkowym po złożeniu PIT 36 będą mogli Państwo ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku) lub dopiero po przekroczeniu kwoty zwolnionej od podatku. Kwota zwolniona od podatku w 2015 roku to 3091 zł. Pomocny LINK: http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/podatki-osobiste/pit/322783,Kwota-wolna-od-podatku-2014- 2015.html
Jeżeli Podatnik w całym roku podatkowym zarobił kwotę mniejszą, bądź równą kwocie zwolnionej od podatku czyli maksymalnie 3091 zł również zobowiązany jest złożyć rozliczenie PIT w Urzędzie Skarbowym do końca kwietnia. Oczywiste jest, że w takim przypadku nie ma obowiązku zapłaty podatku, ale złożenie rozliczenia PIT jest obowiązkiem każdej osoby osiągającej jakiekolwiek przychody.

Osoby osiągające przychody z tytułu najmu i dzierżawy mogą również rozliczać się w formie ryczałtu płacąc 8,5% podatku od zarobionej kwoty. W tym celu należy złożyć do Urzędu Skarbowego stosowne oświadczenie. Przy rozliczaniu się w formie ryczałtu, tak jak w przypadku skali podatkowej należy co miesiąc płacić zaliczki na podatek dochodowy. Zaliczki te należy płacić w wielkości 8,5% od uzyskanego przychodu do 20 dnia miesiąca następnego. Czyli za osiągane przychody w styczniu 2015 zaliczkę na podatek dochodowy należy zapłacić do 20 lutego 2015 roku. Należy pamiętać, że przy ciągłości osiąganych przychodów z tytułu najmu i dzierżawy stosowne oświadczenie (o zmianie formy opodatkowania) należało złożyć do 20 stycznia 2015 roku. Dla przykładu jeżeli podatnik osiągał przychody z tytułu najmu i dzierżawy w 2014 roku to zmianę formy opodatkowania ze skali podatkowej na ryczałt należało zgłosić w odpowiednim Urzędzie Skarbowym do 20 Stycznia 2015 roku. Jeżeli podatnik dopiero zaczyna osiągać przychody z tytułu najmu i dzierżawy to zobowiązany jest złożyć stosowne oświadczenie w Urzędzie Skarbowym o rozliczaniu się w formie ryczałtu najpóźniej do 20 dnia miesiąca po miesiącu w którym przychody zostały otrzymane. Powyższe rozważania należy rozumieć tak: Jeśli uzyskalibyśmy przychód w lutym, to musielibyśmy do 20 marca złożyć takie oświadczenie. Natomiast dla podatników, którzy wcześniej uzyskiwali przychody z najmu i opodatkowywali je według skali podatkowej (18% - 32%), a teraz chcą zmienić tę formę opodatkowania, powinni to zrobić do 20 stycznia 2015. Należy pamiętać, że w przypadku rozliczania się w formie ryczałtu 8,5% nie przysługuje kwota zwolniona od podatku, w związku z czym od każdej zarobionej kwoty należy zapłacić podatek w wysokości 8,5%. Kwota do której można rozliczać się w formie ryczałtowej płacąc podatek 8,5% wynosi około 150000 euro rocznie. POMOCNY LINK: http://www.pit.pl/limity_dla_ryczaltu_238.php

Bardzo istotne jest to, że przychody rozliczane w formie ryczałtu muszą być rozliczone na formularzu PIT 28, który inaczej niż przypadku skali podatkowej i PIT 36 MUSI BYĆ ZŁOŻONY DO KOŃCA STYCZNIA następnego roku. Czyli jeżeli w formie ryczałtu rozliczamy się w roku 2015, to PIT 28 należy złożyć najpóźniej do końca stycznia 2016 roku.
WAŻNE INFORMACJE:

Jeżeli podatnik osiągał przychody w 2014 roku i nie płacił zaliczek na podatek dochodowy zobowiązany jest zapłacić podatek zgodnie ze skalą podatkową (nie może rozliczyć tego w formieryczałtu jeżeli nie złożył stosownego oświadczenia w Urzędzie Skarbowym w 2014 roku) oraz zapłacić wymagane odsetki do Urzędu Skarbowego za opóźnienie w zapłacie podatku.

Jeżeli podatnik rozliczył się już w Urzędzie Skarbowym, ale niezgodne jest to z powyższymi wskazówkami, to jeśli Urząd Skarbowy wezwie podatnika proszę się nie przejmować. Będą musieli Państwo jedynie zmienić formularz rozliczenia. W przypadku niepłacenia zaliczek na podatek dochodowy należy będzie zapłacić należne Urzędowi Skarbowemu odsetki. Za takiego typu zaniedbanie nie ma dodatkowych opłat w postaci kar czy grzywien. Jednakże należy jak najszybciej zapłacić zaległy podatek bowiem odsetki z każdym dniem narastają. Pomocny kalkulator odsetek znajdziecie Państwo pod linkiem: http://www.kalkulatory.gofin.pl/Kalkulator-odsetek-od-zaleglosci-podatkowych,12.html
Ponadto ważne jest, że:

Odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych nie wpłaca się, jeżeli wysokość odsetek nie przekracza trzykrotności wartości opłaty pobieranej przez operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe za traktowanie przesyłki listowej jako przesyłki poleconej (do 31 grudnia 2015 r. obowiązki operatora wyznaczonego pełni Poczta Polska S.A.).

Obecnie kwota ta wynosi 8,70 zł (tj. 3 x 2,90 zł).



RE: Podatek na zasadach ogólnych - Gogli - 17-02-2015 20:03

No tak wiem przeciez i czytałem nie raz tylko chodzi mi o tą pierwszą metodę, rozliczanie na zasadach ogólnych. O co chodzi z tymi zaliczkami na podatek dochodowy, czyli nie wiem czy oprócz 18% w kwietniu 2015 za rok 2014 mam jeszcze coś zapłacić co powinienem płacić co miesiąc w 2014 i troche mnie to zastanawia bo tak mowilem z US sie jeszcze nie rozliczałem.

Chodzi mi głównie o to co napisane jest w tym poradniku.

"Jeżeli podatnik osiągał przychody w 2014 roku i nie płacił zaliczek na podatek dochodowy zobowiązany jest zapłacić podatek zgodnie ze skalą podatkową (nie może rozliczyć tego w formieryczałtu jeżeli nie złożył stosownego oświadczenia w Urzędzie Skarbowym w 2014 roku) oraz zapłacić wymagane odsetki do Urzędu Skarbowego za opóźnienie w zapłacie podatku."


RE: Podatek na zasadach ogólnych - Faluczi - 17-02-2015 21:53

Gogli
Podatek występuje dopiero jak osiągniesz dochód w ciagu roku przekraczający bodajże 3091zł. Jeżeli zarobiłes w 2014r 500zł to podatek ci nie wystapi. Kwote ta musisz tylko wykazać w PIT


RE: Podatek na zasadach ogólnych - Gogli - 17-02-2015 22:00

W 2014 roku zarobiłem ponad 47 tyś zł, chodzi mi o to, czy płacąc zeznanie roczne w kwietniu 2015 powinienem tez zapłacić jakieś składki miesięczne tak wynika z tego co jest na leadmore w poradniku, albo ja coś źle interpretuję i to jest tak że albo miesięcznie 18% albo rocznie na koniec kwietnia 18%.

"Pierwszym sposobem jest rozliczenie najmu i dzierżawy na zasadach ogólnych. Przy takim rozwiązaniu za otrzymane przychody w roku 2015 należy złożyć PIT 36 do urzędu skarbowego do końca kwietnia 2016 roku. Przy takiej formie rozliczenia należy płacić zaliczki na podatek dochodowy z tytułu najmu i dzierżawy za każdy miesiąc, w którym otrzymali Państwo przychody – płatność wymagana maksymalnie do 20 dnia miesiąca następnego. Podatek ten wynosi 18% od kwoty przychodu, a po przekroczeniu określonej kwoty przychodów"

Bo ja za cały rok 2014 się nie rozliczałem a tutaj jest napisane, że trzeba do 20 dnia miesiąca nastepnego więc boję się, że jakies odsetki, tak jak mówiłem rozmawiałem z ksiegowymi bo dziewczyna ma tam jakieś znajomości ale się niewiele dowiedzialem..


RE: Podatek na zasadach ogólnych - wojtek113 - 17-02-2015 23:52

(17-02-2015 22:00)Gogli napisał(a):  W 2014 roku zarobiłem ponad 47 tyś zł, chodzi mi o to, czy płacąc zeznanie roczne w kwietniu 2015 powinienem tez zapłacić jakieś składki miesięczne tak wynika z tego co jest na leadmore w poradniku, albo ja coś źle interpretuję i to jest tak że albo miesięcznie 18% albo rocznie na koniec kwietnia 18%.

"Pierwszym sposobem jest rozliczenie najmu i dzierżawy na zasadach ogólnych. Przy takim rozwiązaniu za otrzymane przychody w roku 2015 należy złożyć PIT 36 do urzędu skarbowego do końca kwietnia 2016 roku. Przy takiej formie rozliczenia należy płacić zaliczki na podatek dochodowy z tytułu najmu i dzierżawy za każdy miesiąc, w którym otrzymali Państwo przychody – płatność wymagana maksymalnie do 20 dnia miesiąca następnego. Podatek ten wynosi 18% od kwoty przychodu, a po przekroczeniu określonej kwoty przychodów"

Bo ja za cały rok 2014 się nie rozliczałem a tutaj jest napisane, że trzeba do 20 dnia miesiąca nastepnego więc boję się, że jakies odsetki, tak jak mówiłem rozmawiałem z ksiegowymi bo dziewczyna ma tam jakieś znajomości ale się niewiele dowiedzialem..

Udaj się do US zapytaj jak z tym jest. Najwyżej zapłacisz odsetki, które wynoszą 12% w skali roku. Jest też coś takiego jak rozliczanie kwartalne co 3 miesiące się trzeba rozliczać, a nie latać co miesiąc. Więcej nie wiem