Witaj gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj aby móc korzystać ze wszystkich funkcjonalności jakie oferuje to forum! Rozpocznij zarabianie przez internet, poznaj korzysci pracy w domu! Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie darmowe!
Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet
Rozliczenie i przejście na ryczałt - Wersja do druku

+- Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet (https://zarabiam.com)
+-- Dział: Prawo i Podatki (/Forum-Prawo-i-Podatki-195)
+--- Dział: Prawo i Podatki (/Forum-Prawo-i-Podatki-228)
+--- Wątek: Rozliczenie i przejście na ryczałt (/Temat-Rozliczenie-i-przejscie-na-ryczalt-105127)

Strony: 1 2 3 4


RE: Rozliczenie i przejście na ryczałt - dart - 12-02-2015 02:44

Witam serdecznie! W styczniu złożyłem papiery, że będę rozliczać się ryczałtem, starsza kobitka w US potwierdziła, że wszystko jest spoko - że tak można. Dzisiaj chcę płacić podatek za styczeń i mbank mnie zaatakował już w pierwszym pytaniu, muszę wybrać: "Symbol formularza urzędu skarbowego lub izby celnej" Do wyboru są dziesiątki opcji (Jakieś PITy, CITy, AKC, VATy, no cała masa)...

I drugie miejsce gdzie nie wiem jak uzupełnić: "Identyfikacja zobowiązania"

Halp! Pomóżcie, bo palę się aby zapłacić pieniądze za jutrzejszy obiad Marszałka Sikorskiego!


RE: Rozliczenie i przejście na ryczałt - Pawel1178 - 01-03-2015 12:34

(05-02-2015 12:14)rachman napisał(a):  Ta zasada jest bardziej dla tych co już osiągają dochody z najmu bo jak zgłaszasz że pierwszy dochód z najmu będziesz mieć w innym miesiącu to możesz w miesiąc poprzedzający zgłosić fakt i przejść na ryczałt. Może chodzi o to żeby nie było sytuacji że od stycznia masz dochody a w czerwcu dopiero przychodzisz i chcesz na ryczałt przejść bo widzisz że mniej im wybulisz podatku. Z tego co kiedyś czytałem nie można chęci rozliczenia ryczałtem zgłaszać w trakcie tylko przed 1 dochodem Smile


Idziesz np 1 marca do US i mówisz że chcesz rozliczać się na ryczałcie, wypełniasz druczek datę wpisujesz 1 marca i od tej daty rozliczasz się już 8.5 % do 20 dnia kolejnego miesiąca Smile Po to wpisujesz datę rozliczania abyś po wpisaniu 1 marca na druczku nie rozliczył się jeszcze za styczeń czy za luty na 8.5%. Co jeżeli zarobiłeś jeszcze w styczniu i lutym jakąś kasę a ryczałt zgłosiłeś dopiero w marcu ? Najprawdopodobniej styczen i luty rozliczasz pitem 37 ogólnym 18% w okienku dochodzy inne do konca kwietnia nastepnego roku Smile


RE: Rozliczenie i przejście na ryczałt - Squnek - 28-04-2015 16:52

(01-03-2015 12:34)Pawel1178 napisał(a):  
(05-02-2015 12:14)rachman napisał(a):  Ta zasada jest bardziej dla tych co już osiągają dochody z najmu bo jak zgłaszasz że pierwszy dochód z najmu będziesz mieć w innym miesiącu to możesz w miesiąc poprzedzający zgłosić fakt i przejść na ryczałt. Może chodzi o to żeby nie było sytuacji że od stycznia masz dochody a w czerwcu dopiero przychodzisz i chcesz na ryczałt przejść bo widzisz że mniej im wybulisz podatku. Z tego co kiedyś czytałem nie można chęci rozliczenia ryczałtem zgłaszać w trakcie tylko przed 1 dochodem Smile


Idziesz np 1 marca do US i mówisz że chcesz rozliczać się na ryczałcie, wypełniasz druczek datę wpisujesz 1 marca i od tej daty rozliczasz się już 8.5 % do 20 dnia kolejnego miesiąca Smile Po to wpisujesz datę rozliczania abyś po wpisaniu 1 marca na druczku nie rozliczył się jeszcze za styczeń czy za luty na 8.5%. Co jeżeli zarobiłeś jeszcze w styczniu i lutym jakąś kasę a ryczałt zgłosiłeś dopiero w marcu ? Najprawdopodobniej styczen i luty rozliczasz pitem 37 ogólnym 18% w okienku dochodzy inne do konca kwietnia nastepnego roku Smile

Z tego co ja wiem to można w każdym miesiącu przejść ale jeśli jest to pierwszy dochód w danym roku. Jeśli się przeszło w marcu na ryczałt a zarobki były w styczniu i lutym to nie byłbym pewny że styczeń i luty można rozliczyć w pit 36. Oczywiście mogę się mylić.


RE: Rozliczenie i przejście na ryczałt - granatnik - 01-05-2015 11:25

Formalnie rzecz biorąc, jeżeli osiąga się przychody z najmu to nie można w środku roku (po terminie czyli 20 stycznia) zgłosić chęci rozliczania ich ryczałtem. Owszem, podatnik może w dowolnym momencie roku zgłosić się do ryczałtu ale "nie później niż do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego" (art. 9 ust. 4 ustawy ryczałtowej).

Oznacza to że jeżeli ktoś przed zgłoszeniem osiągał przychody z tego źródła, to do końca roku (bo dopiero wtedy można ponownie wybrać ryczałt) muszą one być opodatkowane na zasadach ogólnych. Zgodnie z art. 44 ust. 3 u.p.d.o.f. po przekroczeniu kwoty wolnej trzeba od nich co miesiąc płacić zaliczki.

W przypadku stwierdzenia przez organ podatkowy że ryczałt został wybrany bezprawnie (tzn. osiągałeś przychody z najmu przed zgłoszeniem ich do opodatkowania w ten sposób), powinien wydać decyzję wymiarową w której określi podatek do zapłaty wg skali za cały czas gdy płaciłeś go ryczałtem+odsetki od nieuiszczanych w terminie zaliczek. Dodatkowo w grę wchodzi postępowanie karnoskarbowe.


Dlatego dobrze bym się zastanowił czy warto kombinować gdy przespałeś swój termin.


RE: Rozliczenie i przejście na ryczałt - explrlz - 03-05-2015 17:25

Czyli rozumiem ze jeżeli nie uzyskałem żadnego dochodu w tym roku z tytułu najmu mogę spokojnie iść jutro zgłosić chęć rozliczania się na zasadzie ryczałtu?


RE: Rozliczenie i przejście na ryczałt - rachman - 03-05-2015 18:34

Niby tak Smile Piszesz pisemko do naczelnika US.


RE: Rozliczenie i przejście na ryczałt - explrlz - 03-05-2015 18:36

A mógłbyś podrzucić mi takie pismo? Big Grin


RE: Rozliczenie i przejście na ryczałt - rachman - 03-05-2015 18:38

uuu ja niestety takiego nie posiadam. spróbuj wyszukać bo ktoś tu na forum dawał wzór ale nie pamiętam w którym temacie.


RE: Rozliczenie i przejście na ryczałt - explrlz - 03-05-2015 18:39

Ok poszukam Smile