Witaj gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj aby móc korzystać ze wszystkich funkcjonalności jakie oferuje to forum! Rozpocznij zarabianie przez internet, poznaj korzysci pracy w domu! Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie darmowe!
Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet
Jazda skuterem bez dokumentów - Wersja do druku

+- Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet (https://zarabiam.com)
+-- Dział: Prawo i Podatki (/Forum-Prawo-i-Podatki-195)
+--- Dział: Prawo i Podatki (/Forum-Prawo-i-Podatki-228)
+--- Wątek: Jazda skuterem bez dokumentów (/Temat-Jazda-skuterem-bez-dokumentow-10326)

Strony: 1 2 3


Jazda skuterem bez dokumentów - paskur - 15-07-2010 12:02

Niedawno kupiłem skuter i mam kilka pytań (jeśli orientujesz się w tej dziedzinie):

1. Jakie mogą być konsekwencje jazdy skuterem bez karty motorowerowej ( inne dokumenty mając). Bo obiło mi się o uszy że gdyby był wypadek mogą być problemy z prawem jazdy.

2. Jakie mogą być konsekwencje jazdy skuterem bez karty motorowerowej, bez rejestracji i bez ubezpieczenia - w takiej sytuacji teraz jestem Sad

3. Chyba skuterem można jeździć 45 max i są blokady, co mi mogą zrobić jeżeli mam odblokowane, a co jeżeli jechałbym za szybko i na radar by mnie złapali.

4. Co oni mi mogą sprawdzać przy normalnej kontroli drogowej?

To chyba tyle.


RE: Jazda skuterem bez dokumentów - kreatywny - 15-07-2010 12:22

Z tego co sam się orientuję..

1
Jadąc bez karty motorowerowej i nie mając 18 lat zapłacisz mandat ok 400zł (może 100zł mniej lub więcej nie wiem dokładnie ale coś około) no a jesli spowodujesz wypadek bez prawa jazdy (w tym wypadku karty motorowerowej) to mozesz mieć problemy
2
jesli nie masz nic i cię złapią to chyba mogą "odholować" skuterek i nieźle przypieprzyć mandatami itp.
3
jeśli cie złapia i mają dowód to chyba mogą cię odesłac do "stacji kontorli badawczej" w celu sprawdzenia wszystkich blokad itp.
4
przy normalnej kontroli dużo ci nie sprawdzą napewno nie będa skutera "rozpbierać" ewentualnie jeśli mają podejrzenie o zdjęciu blokad itp to wezmą dowód do czasu aż w "stacji kontroli badawczej" przejdziesz poprawnie kontrole

to tylko moje opinie z tego co wiem niektóre rzeczy zależą indywidualnie od tego na kogo trafisz niektorzy przymykają oko jedni sa surowi
ale ogólnie wśród moich znajomych to o blokady się nie czepiali co najwyżej o niebezpieczną jazde lub nie zapiety kask albo defekt motoru
tylko rejestracja.. jak będziesz tak jeździć to masz przesrane..
zarejestruj ubezpiecz i jeździj smiało do woli nie powinienes miec większych problemów Wink


RE: Jazda skuterem bez dokumentów - paskur - 15-07-2010 12:36

7 dni musze czekac w skarbowce na jakies główno bo jest sporwadzony :/


RE: Jazda skuterem bez dokumentów - Sony_st - 15-07-2010 14:40

(15-07-2010 12:22)kreatywny napisał(a):  1
Jadąc bez karty motorowerowej i nie mając 18 lat zapłacisz mandat ok 400zł (może 100zł mniej lub więcej nie wiem dokładnie ale coś około) no a jesli spowodujesz wypadek bez prawa jazdy (w tym wypadku karty motorowerowej) to mozesz mieć problemy

do 17lat mandatu dać nie mogą, tylko sprawa w sądzie, wiem bo miałem już taki przypadek


RE: Jazda skuterem bez dokumentów - tyndyk23 - 15-07-2010 15:49

Hej. Po raz kolejny należy się sprostowanie wypowiedzi poprzedzających.

Najpierw powiedz jak jaka jest pojemność tego skutera i ile ma kW? - jest to dość ważne z punktu widzenia kodeksu drogowego.

Na skuter nie trzeba mieć żadnych uprawnień- wprost informuje nas o tym art 87 § 3 ust. 3 pkt 3 Kodeksu drogowego.
Jeżeli nie łamiesz przepisów drogowych, Twój skuter spełnia wymagania i jest w dobrym stanie technicznym nie mają takiego prawa odholować ani wypisać mandatu. Sprawa wygląda troszkę inaczej jeżeli złamiesz przepisy ruchu drogowego np. przekroczysz prędkość. Mandat zgodnie z Kodeksem wykroczeń drogowych może otrzymać każdy bez względu na wiek,nawet jak rozpędzisz się hulajnogą do 70 km/h przy ograniczeniu do 50 km/h. Kierujący skuterem jest uczestnikiem ruchu drogowego na takich samych zasadach co tiry czy samochody osobowe. Przy zdjęciu blokady nic nie mogą Ci zrobić, chyba że zostanie uznane to za usterkę techniczną pojazdu. W każdym przypadku przekroczenia prędkości, czy bez czy z blokadą dostaniesz mandatSmile
Jeżeli nie masz wymaganych dokumentów typu ubezpieczenie możesz spodziewać się odholowania, tak samo jak rejstracji które wymagane są przy tego typu pojazdach. Jeżeli będziesz miał skuter w odpowiednim stanie technicznym, zarejstrowany, i będziesz jeździł w kasku nie masz się o co obawiaćSmile

Pomogłem?


RE: Jazda skuterem bez dokumentów - paskur - 15-07-2010 16:36

,,Na skuter nie trzeba mieć żadnych uprawnień- wprost informuje nas o tym art 87 § 3 ust. 3 pkt 3 Kodeksu drogowego."'
chyba jak sie jest pełnoletnim bo po co by były karty motorowerowe


RE: Jazda skuterem bez dokumentów - tyndyk23 - 15-07-2010 16:51

Dlatego zapytałem jakiej jest pojemności itdSmile zobacz w moim poprzednim poście o co zapytałemSmile


RE: Jazda skuterem bez dokumentów - Admin - 15-07-2010 17:07

Mowiac skuter zapewne chodzilo mu o 50tke, ja karty nie wyrabialem na swoj i sobie jezdze na dowodzie.
Skoro juz o tym mowa to pytanie z calkiem innej beczki - czy swiatlo tylnie i przednie musi spelniac jakies normy ? czy może być jakiekolwiek ? mała latarka sporzdu i świecące stałym czerwonym światłem z tyłu wystarczy?


RE: Jazda skuterem bez dokumentów - Lubelak - 15-07-2010 17:28

w motorze światła muszą mieć homologacje
Sorry za Off-top jaki to skuter ?
ja mam hondę lead 102ccm/50 ;p


RE: Jazda skuterem bez dokumentów - tyndyk23 - 15-07-2010 18:10

Właśnie bo są różne regulacje co do pojemności i wymagań co do uprawnień