Witaj gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj aby móc korzystać ze wszystkich funkcjonalności jakie oferuje to forum! Rozpocznij zarabianie przez internet, poznaj korzysci pracy w domu! Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie darmowe!
Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet
Kilka spraw dotyczących Radia w Sieci - Wersja do druku

+- Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet (https://zarabiam.com)
+-- Dział: Prawo i Podatki (/Forum-Prawo-i-Podatki-195)
+--- Dział: Prawo i Podatki (/Forum-Prawo-i-Podatki-228)
+--- Wątek: Kilka spraw dotyczących Radia w Sieci (/Temat-Kilka-spraw-dotyczacych-Radia-w-Sieci-16799)



Kilka spraw dotyczących Radia w Sieci - Yanke$ - 19-11-2010 20:37

Witajcie.

Wkrótce otwieram własne radio internetowe(czekam, aż zostanie zrobione zlecenie na stronę - serwer już mam).Jerk2

W związku z tym mam kilka spraw(pytań). Wiedziałem, że pytał o to już Jeppers (http://zarabiam.com/showthread.php?tid=10105). W związku z tym, iż pytanie i odpowiedź z tamtego tematu nie odpowiada na moje - zakładam własny temat.

1. Czy jeżeli radio będzie posiadać własną stronę WWW (z domeną .pl) i w paru miejscach ogłosi REKRUTACJĘ (a nie reklamę radia) na prezenterów czy można to uznać za reklamę i nakłanianie do słuchania radia osoby postronne(i jednocześnie może grać w ramach licencji 'dla znajomych')?
2. Na jednej ze stron spotkałem się z poniższym tekstem w dziale 'Licencja':
Cytat: Szanowni Panstwo

**Radio internetowe "WesoleRadio" nie jest radiem zarobkowym lecz sluzy tylko i wylacznie privatnym, rodzinnym i przyjacielskim celom w celu rozrywki i zabawy. Nie chcemy okradac ZAiKSu lub GEMA. ** Nie mamy wplywu na podsluch nie znanych nam osob. ** Nadajemy na niskiej frekwencji a mianowicie (48kbps - ACC). ** Dziekujemy i pozdrawiamy. **

*****

Z powazaniem WebMaster wraz z Wlascicielem w.w. Radia,***
Taką 'licencję' ma http://www.wesoleradio.com.pl (dział zaiks->licencja gema-> kliknij i zobacz na dole'). Czy umieszczenie takiego wpisu zwalnia z odpowiedzialności?
3. Granie utworów chronionych prawami autorskimi ściągniętymi z sieci. Czy granie ich na radiu dla znajomych i nie dla zysków jest legalne? Czy to rzeczywiście działa jak należy i jak ktoś się do mnie zgłosi z pretensjami o brak licencji, czy powiedzenie, że to radio dla znajomych i przyjaciół załatwia sprawę i nie jest odmową zapłaty kary?
4. Czy radio, które nie posiada licencji, a odgrywa remixy oryginalnych utworów też łamie prawo?


Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi. Dla najlepszych przewiduję plusy.


RE: Kilka spraw dotyczących Radia w Sieci - Killer - 23-11-2010 11:53

wtrace swoje 3 grosze

Na stronie ktora podales jest napisane "mamy licencje gema"

GEMA, jak dobrze wiesz, jest licencją stowarzyszenia niemieckiego Wink jest to odpowiednik naszego polskiego - ZAiKS,
a więc płacąc GEMI'e , nie płacimy "naszym".
Dla gema placi sie 30 euro miesiecznie za utrzymanie licencji.

Będę musał Cie nieco zmartwić Yanke$

Koszty uzyskania licencji zależą od zysków radia. Np. jeśli w radiu 10 proc. czasu nadawania danej audycji stanowią utwory muzyczne to koszt stanowi 1% wszystkich dochodów. Im więcej wykorzystujemy w audycjach muzyki – tym więcej zapłacimy z tytułu owej licencji (największa stawka powyżej 70 proc. muzyki w audycji - 7 proc. przychodów ).

Jeśli natomiast radio prowadzone jest w celach hobbystycznych i nie zarabia opłaty także muszą być uiszczane, ale zależą już od ilości słuchaczy. I jeśli nasze radio przyciąga jednocześnie do 50 osób należy zapłacić 100 PLN miesięcznie z tytułu opłat licencyjnych. I znów analogiczna sytuacja: im więcej odbiorców tym większa opłata. Jeśli słucha nas jednocześnie do 10 000 odbiorców to opłata licencyjna wyniesie 4000 PLN miesięcznie.

ZAiKS zaznacza także, że w obu wypadkach wynagrodzenie minimalne nie może być niższe niż 100 PLN za miesiąc.

Koszty uzyskania licencji zależą w pierwszym przypadku od zysków radia. I tak dla przykładu; jeśli w radiu 10 proc. czasu nadawania danej audycji stanowią utwory muzyczne to koszt stanowi 1% wszystkich dochodów. Im więcej wykorzystujemy w audycjach muzyki – tym więcej zapłacimy z tytułu owej licencji (największa stawka powyżej 70 proc. muzyki w audycji - 7 proc. przychodów ).

I teraz uważaj Yankes deska ratunku !

Jest jedna dobra wiadomość. Jeśli radio będzie przeznaczona dla najbliższych (rodzina i znajomi) i nie będzie oferowało dostępu osobom postronnym to nie wymaga żadnych opłat i wymogów legalizowania. Wszystko dzięki zapisowi o dozwolonym użytku prywatnym w prawie autorskim. Wiec wystarczy stworzyc jedna wielka rodzine 2h


RE: Kilka spraw dotyczących Radia w Sieci - Yanke$ - 27-11-2010 14:03

Killer napisał(a):Na stronie ktora podales jest napisane "mamy licencje gema"
Tak wiem, to stowarzyszenie niemieckie. Czytałem jak to u nich jest i niestety z Polski nie da się tam tego załatwić - muszę mieć osobę, która mi zapłaci - to tak swoją drogą.

Killer napisał(a):Będę musał Cie nieco zmartwić Yanke$
Tak, wiem. Czytałem sporo o ZAIKSie i o tamtejszych stawkach. 100 zł na miesiąc dla amatorskiego radia to jednak o dużo za dużo.

'Killer napisał(a):I teraz uważaj Yankes deska ratunku !
o to właśnie się pytałem Smile Wiem, że istnieje coś takiego, tylko że muszę wiedzieć konkretnie, jak z tym jest. Jakich przypadków dotyczy - bo np. jeżeli odtwarzam tylko dla znajomych i rodziny to jest niby ok, ale jaki mam wpływ na to, czy będzie słuchał tego ktoś z poza moich 'kręgów'? No właśnie tego nie jestem pewien. Po drugie: czy jak ktoś do mnie napisze, że nie mam licencji i będzie chciał nałożyć karę, czy może to być wystarczającym usprawiedliwieniem?

----żeby było wygodniej tyndykowi----:
1. Czy jeżeli radio będzie posiadać własną stronę WWW (z domeną .pl) i w paru miejscach ogłosi REKRUTACJĘ (a nie reklamę radia) na prezenterów czy można to uznać za reklamę i nakłanianie do słuchania radia osoby postronne(i jednocześnie może grać w ramach licencji 'dla znajomych')?
2. Granie utworów chronionych prawami autorskimi ściągniętymi z sieci. Czy granie ich na radiu dla znajomych i nie dla zysków jest legalne? Czy to rzeczywiście działa jak należy i jak ktoś się do mnie zgłosi z pretensjami o brak licencji, czy powiedzenie, że to radio dla znajomych i przyjaciół załatwia sprawę i nie jest odmową zapłaty kary?
3. Czy radio, które nie posiada licencji, a odgrywa remixy oryginalnych utworów też łamie prawo?

Z góry dzięki za zainteresowanie. Peace.