Witaj gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj aby móc korzystać ze wszystkich funkcjonalności jakie oferuje to forum! Rozpocznij zarabianie przez internet, poznaj korzysci pracy w domu! Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie darmowe!
Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet
Działalność nierejestrowana a ZUS i import - Wersja do druku

+- Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet (https://zarabiam.com)
+-- Dział: Własna Firma (/Forum-Wlasna-Firma-447)
+--- Dział: Działalność gospodarcza (/Forum-Dzialalnosc-gospodarcza-387)
+--- Wątek: Działalność nierejestrowana a ZUS i import (/Temat-Dzialalnosc-nierejestrowana-a-ZUS-i-import-161814)



Działalność nierejestrowana a ZUS i import - Gremquen - 27-03-2019 18:37

Hej

Dużo już wiem o działalności nierejestrowanej i będę starał się nie zadawać głupich pytań, ale mam ich kilka, na które nie mogę znaleźć odpowiedzi:

1. Jak to jest z tym ZUSem?
Przy działalności nierejestrowanej jeśli jestem np. na etacie to nie płacę ZUS-u. Ale jeśli nie, to muszę mimo wszystko go opłacać... Okej. A co jeśli pracuję na umowie zlecenie, ale jestem studentem zaocznym i nie mam jeszcze 26 lat? Mojego pracodawcę zwalnia to z ZUSu, więc mnie prowadząc własną działalność nierejestrowaną również?


2. Import
Wiem o imporcie i cłach, wiem, że produkty, które chcę importować z Azji mają 0% cła i 23% VAT, żadnych akcyz itp.. Doczytałem się jednak, że w ogóle jako osoba fizyczna nie mam prawa importować produktów, które są docelowo przeznaczone na dalszą odsprzedaż - mogą to robić tylko przedsiebiorstwa - czy macie z tym jakieś doświadczenia?


RE: Działalność nierejestrowana a ZUS i import - twardy - 27-03-2019 18:51

Pomyliles dzialalnosc nierejestrowana z DG, gdzie przez pol roku placisz tylko skladke zdrowotna.


RE: Działalność nierejestrowana a ZUS i import - Gremquen - 27-03-2019 19:08

@[twardy] W sumie teraz jak mi uzmysłowiłeś to chyba masz rację.

Napisałem 1 punkt na podstawie pewnego artykułu na kobiecafirma.pl
[Obrazek: 49349786931575535152.jpg]

Tym bardziej, że chcę sprzedawać towar, a nie wykonywać usługi.

Dziękuję Ci, punkt 1 mam z głowy.

A czy ktos posiada jakieś doświadczenia z punktem 2 ?


RE: Działalność nierejestrowana a ZUS i import - rachman - 27-03-2019 19:14

Na nierejestrowanej nie musisz zusu opłacać ale nie masz wtedy ubezpieczenia.

Nie wiem co do 2 pkt. ale jeśli to prawda że nie możesz to tego nie rób - no chyba że lubisz ryzykować Wink Kary nie wiem jakiego rzędu by groziły ale szkoda nerw zadzierać ze służbami. Upewnij się i jeśli tak jest to działaj lepiej w ramacg dg.


RE: Działalność nierejestrowana a ZUS i import - Gremquen - 27-03-2019 19:31

@[rachman] Broń Boże ryzykować Smile
Właśnie chciałem się dopytać czy to faktycznie prawda, bo wyczytałem starego posta na jednym forum, który umieściła agencja celna - forum branżowe.

Dowiem się, dzięki Wink


RE: Działalność nierejestrowana a ZUS i import - rachman - 27-03-2019 19:50

Tego nie wiem na pewno więc lepiej się upewnij skoro gdzieś tak wspomniano bo bardzo wątpię by osoba fizyczna miała taką możliwość "ot tak" Wink
Za duże uprawnienia/możliwości w czymkolwiek to za łatwe życie by było - "system" na niewiele pozwala fizolom no takie życie Wink Nawet widzisz nim weszła ustawa o działalności nierejestrowej nie można było (poza nielicznymi wyjąteczkami) zarabiać w inny sposób niż działalność rejestrowana lub praca dla kogoś...