Witaj gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj aby móc korzystać ze wszystkich funkcjonalności jakie oferuje to forum! Rozpocznij zarabianie przez internet, poznaj korzysci pracy w domu! Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie darmowe!
Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet
Jak się rozliczyć? - Wersja do druku

+- Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet (https://zarabiam.com)
+-- Dział: Prawo i Podatki (/Forum-Prawo-i-Podatki-195)
+--- Dział: Prawo i Podatki (/Forum-Prawo-i-Podatki-228)
+--- Wątek: Jak się rozliczyć? (/Temat-Jak-sie-rozliczyc-159542)



Jak się rozliczyć? - egidor95 - 16-11-2018 01:32

Trochę głupie pytanie ale mam dziwną rozkminę.
Załóżmy, że kupiłem przedmiot za 100zł i sprzedałem za 123zł dzięki czemu zarobiłem 23zł. Czy podatek płacę z tych 123zł przez co wychodzę na minus?(próg podatkowy 32%). Czy z 23zł dzięki czemu nadal jestem na lekkim plusie? Dzięki za odpowiedzi.


RE: Jak się rozliczyć? - Lords - 16-11-2018 05:56

Na jakiej podstawie próg podatkowy to 32%? Przecież podatek dochodowy jest znacznie niższy.

Jak sama nazwa mówi "podatek dochodowy" jest podatkiem od dochodu. By go zapłacić musisz obliczyć jakie koszty ponosimy by uzyskać ten dochód. W tym przypadku jest to przynajmniej 100 zł które wydałes na zakup danego towaru. Twoim dochodem jest zatem 23 zł, jednak obie kwoty muszą być wyszczególnione w rozliczeniu podatkowym.

Kolejna sprawa jeśli chodzi o przypadek podatku VAT.
Jeśli kupiłeś coś za 100 PLN to zapłaciłes X zł + VAT a sprzedając coś za 123 zł otrzymałeś Y zł + VAT. Rozliczamy się wtedy z różnicy w podatku VAT.


RE: Jak się rozliczyć? - domi11997 - 16-11-2018 07:43

Prowadzisz dzialalnosc? Gwoli scislosci, 23pln w twoim wypadku to jest przychod, a nie dochod. Dochod jest po odliczeniu kosztow. VAT VAT'em tu jak kolega wyzej wspomnial rozliczasz sie z roznicy.


RE: Jak się rozliczyć? - egidor95 - 16-11-2018 17:55

Czyli w przypadku osoby bez DG ile z takiego przypadku (100zł kupno 123zł sprzedaż) jest się na plus? I jakie są to różnice w przypadku prowadzenia DG? Słyszałem też o ryczałtach jak to działa? Załóżmy, że sprzedaż odbyła się na portalu amazon/allegro/ebay. Jeśli chodzi o 32% to wziąłęm to po przekroczeniu pierwszego progu podatkowego.


RE: Jak się rozliczyć? - Lords - 16-11-2018 18:25

Wszystko zależy od tego o ile przekroczysz ten próg podatkowy. Zawsze można kombinować. Kolejna kwestia to koszty uzyskania dochodu. Tak naprawdę przy tym przykładzie 100 zł i 123 zł (teoretyczne 23 PLN zysku) można w rozliczeniu podatkowym wykazać 0 zł zysku lub też nawet stratę.
Przykład:
Aby zakupić towar za 100 zł musiałeś pojechać do sklepu oddalonego o x km. Koszt przejazdu do takiego sklepu to 20 zł. Dochodzi do tego prowizja portalu aukcyjnego w wysokości przypuśćmy 5 zł. W sumie koszt uzyskania przychodu to 25 PLN.
Towar kupiłeś za 100 sprzedałeś za 123 odliczajac koszty wychodzisz 2 PLN do tyłu. Co za tym idzie nie zapłacisz podatku od w/w a nadto obnizysz teoretyczny przychód z innych źródeł.

Prawo podatkowe jest tak skonstruowane że ciężko jest wytłumaczyć coś tak niby banalnie prostego. Jeśli potrafisz udokumentować kilka rzeczy to w rzeczywistości osiągając dochód (nie mylić z przychodem) możesz "na papierze" wykazać stratę.

Z każdej sytuacji jest kilka wyjść i uwierz mi nie ma czegoś takiego jak jedno właściwe.

W przypadku jednak gdy nie potrafisz udokumentować żadnych kosztów uzyskania dochodu to podatek w wysokości twojego progu podatkowego zapłacisz jedynie od 23 PLN czyli jednak coś zostanie Wink

Pytanie było trafne aczkolwiek spójrz na to z innej strony. Wyobraź sobie sklep spożywczy który ma na każdym towarze od kilkunastu groszy do kilku zł marży. Gdyby podatek musieli zapłacić od kwoty za którą sprzedali dany towar to raczej długo by się nie utrzymali (przypuszczam że do pierwszego rozliczenia)


Jeśli chodzi o DG to kolego nie pomogę bo tam jest o wiele więcej opcji Wink


RE: Jak się rozliczyć? - Xanter98 - 16-11-2018 19:24

Najlepiej idz do księgowej i nie słuchaj ludzi z forum.


RE: Jak się rozliczyć? - Lords - 16-11-2018 20:28

I tu się zgodzę z kolegą. Przy kilku źródłach dochodów najlepiej korzystać z usług kogoś kto się tym zajmuje profesjonalnie.


RE: Jak się rozliczyć? - twardy - 16-11-2018 20:38

Podatki placisz od dochodu, nie od przychodu (no chyba, ze ryczalt). Nie nie wiem co ma do tego prog podatkowy 32%? Mam jakies dziwne wrazenie, ze jakbys zarabial ponad 80k rocznie to raczej bys takich pytan nie zadawal Lol