Witaj gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj aby móc korzystać ze wszystkich funkcjonalności jakie oferuje to forum! Rozpocznij zarabianie przez internet, poznaj korzysci pracy w domu! Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie darmowe!
Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet
podatek dochodowy od krótkotrwałej sprzedaży - Wersja do druku

+- Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet (https://zarabiam.com)
+-- Dział: Prawo i Podatki (/Forum-Prawo-i-Podatki-195)
+--- Dział: Prawo i Podatki (/Forum-Prawo-i-Podatki-228)
+--- Wątek: podatek dochodowy od krótkotrwałej sprzedaży (/Temat-podatek-dochodowy-od-krotkotrwalej-sprzedazy-154595)



podatek dochodowy od krótkotrwałej sprzedaży - michalop - 09-02-2018 14:41

Witam, udało mi się okazyjnie kupić parę ubrań, które nie są dobre na mnie i chce ję jednak sprzedać i jako że znam angielski to wystawiłem na portal zagraniczny.
Łącznie sprzedam 7 rzeczy w 2 miesiące i wyślę je do USA, Kanady, Wielkiej Brytanii. Czy jako że rzeczy te nie leżaly u mnie 6 miesiecy muszę już iść do urzędu skarbowego, by poinformować o dochodzie? Rzeczy te są dosyć do siebie podobne, jednak sprzedaję raz na tydzień. Po sprzedaży tych rzeczy nie planuję więcej takiego zarobku, a jesli juz to moze raz na miesiąc rzecz z szafy. Dodam że jestem studentem, a zarobiona kwota nie przekracza 1000 zł. Jaka to będzie procent podatku? Czy jeżeli zignoruję to teraz, czy w przyszlosci mogę spodziewac się listu z Urzedu Skarbowego, czy raczej jest to za mała ilosc i nie ma sie co przejmować?


RE: podatek dochodowy od krótkotrwałej sprzedaży - unluckyunit - 09-02-2018 15:50

Mało prawdopodobne, ale nie niemożliwe. Co to zasady, nie możesz kupować taniej i sprzedawać drożej nawet jak minie 6 miesięcy i nawet jak to jest poniżej 1000 zł.


RE: podatek dochodowy od krótkotrwałej sprzedaży - rachman - 09-02-2018 16:44

Cytat:Co to zasady, nie możesz kupować taniej i sprzedawać drożej nawet jak minie 6 miesięcy i nawet jak to jest poniżej 1000 zł.
Móc to może - ale wymaga to rejestracji działalności gospodarczej Wink

Wszystko zależy od @michalop Twojego konkretnego urzędu skarbowego. Mój może nie odebrać tego jeszcze jako działalność a inny już tak. Różnie bywa.


RE: podatek dochodowy od krótkotrwałej sprzedaży - unluckyunit - 09-02-2018 21:01

Tutaj jeszcze istotny fragment artykułu ze strony https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-sprzedaz-na-allegro-kiedy-wymaga-rejestracji-firmy

"Sprzedaż na Allegro można uznać za działalność gospodarczą pod warunkiem, że ma charakter:

ciągły - osoba prowadzi ją od pewnego czasu na zasadzie powtarzalnego procesu;
zorganizowany - dodatkowo ma własną stronę internetową, na której umieszcza reklamy, podaje swój telefon i inne dane do kontaktu, a wśród jej klientów można wyróżnić zarówno nowych, jak i stałych;
odpłatny - co oznacza, że kieruje się głównie celem osiągnięcia zarobku, o czym świadczy fakt, że sprzedaje towary, które wcześniej kupiła zakładając ich dalszą odsprzedaż (za wyższą cenę)
."

Dodatkowo w przypadku Autora, żeby było prawilnie to należałoby:

"Jeśli dokonujemy sprzedaży, ciąży na nas obowiązek uregulowania powstałego zobowiązania wobec skarbówki. Ze względu na progi podatkowe stawka podatku może wynosić 18 lub 32%. Dochód ze sprzedaży natomiast należy wpisać do formularza PIT w rubryce Inne dochody. Ponadto ważne jest, by w razie kontroli z urzędu przez 5 lat od dokonanej transakcji przechowywać stosowną dokumentację."

Trzeba jednak też wziąć pod uwagę:

"Jeśli jednak sprzedający osiąga zysk ze sprzedaży posiadanych przedmiotów, będzie on podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, o ile jego wartość przewyższy w ciągu roku podatkowego kwotę wolną od podatku, wynoszącą obecnie 3091 zł."


RE: podatek dochodowy od krótkotrwałej sprzedaży - Xanter98 - 09-02-2018 21:27

Teoretycznie trzeba, w praktyce nikt tego nie zauważy.