Witaj gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj aby móc korzystać ze wszystkich funkcjonalności jakie oferuje to forum! Rozpocznij zarabianie przez internet, poznaj korzysci pracy w domu! Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie darmowe!
Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet
Rozliczenie zarobionych pieniędzy - temat ogólny co i jak - Wersja do druku

+- Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet (https://zarabiam.com)
+-- Dział: Off-Topic (/Forum-Off-Topic-9)
+--- Dział: Kosz/Spam/Archiwum (/Forum-Kosz-Spam-Archiwum-11)
+---- Dział: LeadMore (/Forum-LeadMore-396)
+---- Wątek: Rozliczenie zarobionych pieniędzy - temat ogólny co i jak (/Temat-Rozliczenie-zarobionych-pieniedzy-temat-ogolny-co-i-jak-124346)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9


Rozliczenie zarobionych pieniędzy - temat ogólny co i jak - mikolaj90 - 19-11-2015 18:34

Siema wszystkim Smile

Z góry bardzo proszę o niezamykanie tego tematu, myślę, że jest to bardzo ważne.

Nie będę kopiował całego poradnika z LeadMore także dam tutaj link dla większych wątpliwości: http://leadmore.pl/dodatki/poradnikpodatkowy

Wiem, że pełno ludzi pyta się jak rozliczać pieniądze zarobione w LeadMore (ogółem przez internet) ale może zróbmy jeden temat, w którym ludzie zadawaliby pytania bo sprawa jest tak pomieszana, że ja sam się w tym wszystkim gubię...

Otóż na pierwszy ogień chciałbym abyście pomogli; wytłumaczyli sprawę mi z czego będę bardzo wdzięczny gdyż nie chcę mieć problemów z Urzędem Skarbowym.

Zarabiam od stycznia 2015 roku
Zarobiłem do tej pory kwotę cztero cyfrową - zarobiłem ogólnie łącznie dużo powyżej 3091 zł czyli przekroczyłem kwotę wolną od podatku
Kiedy zacząłem zarabiać byłem niepełnoletni gdzie zarabiałem na brata - wystawiłem łącznie 7 rachunków na brata ale nie przekroczyłem kwoty 3091 zł
Potem zacząłem zarabiać na ojca gdzie wystawiłem na niego 2 rachunki i także nie przekroczyłem kwoty 3091 zł.
1 lipca 2015 roku zacząłem zarabiać na siebie bo skończyłem 18-nastkę i na siebie wystawiłem do tej pory 5 rachunków i przekroczyłem kwotę 3091 zł.
Wszystkie pieniądze czy to kiedy zarabiałem na brata czy ojca szły na moje konto

I teraz mam pytania:
1) Mogę rozliczyć całą zarobioną do tej pory kwotę na siebie czy brat jak i ojciec muszą po prostu rozliczyć się z zarobionych pieniędzy osobno ?

2) Jak napisałem wyżej brat i ojciec nie przekroczyli kwoty wolnej od podatku ale muszą po prostu się rozliczyć tylko oni nie będą płacili podatku ?

3) Ja przekroczyłem 3091 zł i muszę odprowadzić podatek - ile % wynosi podatek od zarobionej kwoty ? Oraz czy będę musiał rozliczyć się w kwietniu 2016 roku ? Jeśli tak to muszę wypełnić PIT-36 czy PIT-37 i zarobioną kwotę wpisać w "Inne dochody" czy "najem powierzchni reklamowej" ?

To nie jest ciężkie do wytłumaczenia a pomożecie mi to wszystko ogarnąć dlatego jeszcze raz proszę o pomoc w ogarnięciu tego tematu.


RE: Rozliczenie zarobionych pieniędzy - temat ogólny co i jak - wydra87 - 19-11-2015 18:48

Nie rozumiesz pewnych pojęć. Rozliczać z fiskusem musisz się od każdej zarobionej złotówki, i nie ważne czy przekroczyłeś kwotę wolną od podatku w ciągu roku czy też nie. To dopiero wyniknie z zeznania rocznego, czyli tzw PITu. Tak więc nawet jeśli Twój ojciec czy też brat zarobili chociażby 6 zł na leadmore powinni (teoretycznie) złożyć zeznanie z tym, że... właśnie - tutaj kłania się zawiadomienie urzędu o tym jaki podatek chcesz płacić, bo to ty wybierasz czy chcesz się rozliczać co kwartał, co rok czy po prostu ryczałtowo co miesiąc. Jeśli wybierasz 8,5 % podatku co miesiąc to bodajże o ile dobrze pamiętam do 20 dnia każdego miesiąca powinieneś opłacić składkę podatku za miesiąc poprzedni, czyli np za listopad płacisz do 20 grudnia itd.
Tutaj także istotną sprawą jest zawiadomienie US właśnie o tym jaki rodzaj podatku chcesz płacić i to chyba należy składać do końca lutego na kolejny rok (proszę mnie poprawić jeśli się mylę). Oczywiście jeśli zacząłeś zarabiać później to wtedy należy zgłosić bezpośrednio po "rozpoczęciu zarabiania".
Jeśli chodzi o PIT to spokojnie można rozliczać się poprzez PIT 37 z tym, że dodatkowo wypełniasz PIT 28 gdzie zaznaczasz podatek, który odprowadzałeś (rodzaj + wysokość składek w poszczególnych miesiącach - zgodnie z tymi składkami które odprowadziłeś dlatego warto sobie je ''księgować chociażby w zeszycie''). Jeśli chodzi o to czy wpisać w INNE dochody czy najem to w formularzu PIT jest chyba o ile dobrze pamiętam coś takiego jak Dzierżawa, Najem itp i tam spokojnie można to wpisać.


RE: Rozliczenie zarobionych pieniędzy - temat ogólny co i jak - twardy - 19-11-2015 19:01

Tata i brat nie maja zadnego dochodu? Myslisz, ze jak zarabisz w 10 roznych serwisach < 3091zl do nie musisz odprowadzac podatku? Jerk2

Brales rachunki na ojca i brata to oni musza sie rozliczyc z tego, brales rachunek na siebie to musisz sie z tego ty rozliczyc.

Codziennie te same tematy, nikt nawet nie spojrzy co w tym dziale zostalo napisane...


RE: Rozliczenie zarobionych pieniędzy - temat ogólny co i jak - mikolaj90 - 19-11-2015 19:21

Niestety żyjemy w kraju gdzie kwota wolna od podatku jest strasznie śmieszna i dodatkowo fiskus to instytucja, która może nieźle urządzić człowieka także jeszcze raz tłumaczę, że pytam dlatego aby rozwiać wszelkie wątpliwości a myślę, że jeśli ktoś pomoże to ogarnąć to nic mu się nie stanie a ja jestem za pomoc bardzo ale to bardzo wdzięczny.

To, że trzeba rozliczać się z każdej zarobionej złotówki to wiem. Napisałem to wyżej, że przecież chcę rozliczać się z rachunków zarobionych na ojca, brata i siebie tylko chciałem rozwiać pewne wątpliwości Smile

Czyli odpowiadając na pytanie numer 1 każdy z nas musi rozliczyć się sam.
Na pytanie 2 brat i ojciec będą się musieli rozliczać tylko nie odprowadzą podatku bo nie przekroczyli 3091 zł.
Pytanie numer 3 to już mi odpowiedzieliście z czego dzięki Smile

Jeśli coś namieszałem to proszę o poprawę.


RE: Rozliczenie zarobionych pieniędzy - temat ogólny co i jak - DzejkobPL - 19-11-2015 19:29

Cytat:Na pytanie 2 brat i ojciec będą się musieli rozliczać tylko nie odprowadzą podatku bo nie przekroczyli 3091 zł.

Czyli brat jak i ojciec nie zarobili powyżej 3k w ciągu roku wraz z Twoją kasa z subów?


RE: Rozliczenie zarobionych pieniędzy - temat ogólny co i jak - mikolaj90 - 19-11-2015 19:33

(19-11-2015 19:29)DzejkobPL napisał(a):  
Cytat:Na pytanie 2 brat i ojciec będą się musieli rozliczać tylko nie odprowadzą podatku bo nie przekroczyli 3091 zł.

Czyli brat jak i ojciec nie zarobili powyżej 3k w ciągu roku wraz z Twoją kasa z subów?

Brat zarobił mniej jak 3k i ojciec mniej jak 3k. Najpierw dałem dane na brata w leadmore i na niego wystawiałem rachunki. Potem zmieniłem na dane ojca i na ojca wystawiłem rachunki.

Ja dane na leadmore zmieniłem na siebie kiedy skończyłem 18 lat i wtedy zacząłem wystawiać rachunki na siebie - wystawiłem rachunki na ponad 3k.


RE: Rozliczenie zarobionych pieniędzy - temat ogólny co i jak - twardy - 19-11-2015 19:38

Cytat:PIT-36 złożyć należy również:
prowadząc najem, podnajem, dzierżawę, poddzierżawę lub zawierając inną umowę o podobnym charakterze, opodatkowane na ogólnych zasadach (zatem podatnicy nie wybrali opodatkowania ryczałtem w zakresie tych umów),

Sciagasz jakikolwiek program do wypelniania PITa i wpisujesz wszystko w odpowiednie pola i ci samo liczy. A prog podatkowy to 18% powyzej kwoty wolnej od podatku.

@mikolaj90
Tata nie pracuje? Brat tez nie? Maja jakas rente, zasilek dla bezrobotnych? Jesli nie to spoko, nikt nie wnika... Tylko mam jakies wrazenie, ze chyba zle rozumiesz kwote wolna od podatku Tongue


RE: Rozliczenie zarobionych pieniędzy - temat ogólny co i jak - mikolaj90 - 19-11-2015 19:44

(19-11-2015 19:38)twardy napisał(a):  
Cytat:PIT-36 złożyć należy również:
prowadząc najem, podnajem, dzierżawę, poddzierżawę lub zawierając inną umowę o podobnym charakterze, opodatkowane na ogólnych zasadach (zatem podatnicy nie wybrali opodatkowania ryczałtem w zakresie tych umów),

Sciagasz jakikolwiek program do wypelniania PITa i wpisujesz wszystko w odpowiednie pola i ci samo liczy. A prog podatkowy to 18% powyzej kwoty wolnej od podatku.

@mikolaj90
Tata nie pracuje? Brat tez nie? Maja jakas rente, zasilek dla bezrobotnych? Jesli nie to spoko, nikt nie wnika... Tylko mam jakies wrazenie, ze chyba zle rozumiesz kwote wolna od podatku Tongue

Ojciec pracuje, brat studiuje i otrzymuje stypendium.

Co do kwoty wolnej od podatku. Jest sobie kwota 3091 zł i czy ją przekroczę czy nie to muszę tak czy siak się rozliczyć tylko jeśli jej nie przekroczę to jestem zwolniony z podatku dochodowego - mam nadzieje, że dobrze to rozumiem Smile


RE: Rozliczenie zarobionych pieniędzy - temat ogólny co i jak - twardy - 19-11-2015 19:57

Skoro tata pracuje, pracodawca wplaca zalicznki na poczet podatku, tata sklada PITa na koniec roku to przekroczyl kwote wolna od podatku i bedzie musial zaplacic podatek od tego co na niego wyplaciles.


RE: Rozliczenie zarobionych pieniędzy - temat ogólny co i jak - wydra87 - 19-11-2015 20:32

dokładnie tak jak pisze twardy! kwota wolna od podatku tyczy się łącznego dochodu uzyskanego w całym roku podatkowym! więc praca, renta, ema it też się z tym sumują, a nie tylko same suby.