Witaj gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj aby móc korzystać ze wszystkich funkcjonalności jakie oferuje to forum! Rozpocznij zarabianie przez internet, poznaj korzysci pracy w domu! Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie darmowe!
Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet
(Mini poradnik) Parę słów o piractwie domenowym czyli jakich domen NIE rejestruj! - Wersja do druku

+- Praca w domu - Dodatkowa Praca - Zarabianie przez Internet (https://zarabiam.com)
+-- Dział: Zarabianie na blogach oraz własnych stronach internetowych (/Forum-Zarabianie-na-blogach-oraz-wlasnych-stronach-internetowych-281)
+--- Dział: Obrót domenami (/Forum-Obrot-domenami-253)
+---- Dział: O domenach (/Forum-O-domenach-241)
+---- Wątek: (Mini poradnik) Parę słów o piractwie domenowym czyli jakich domen NIE rejestruj! (/Temat-Mini-poradnik-Pare-slow-o-piractwie-domenowym-czyli-jakich-domen-NIE-rejestruj-118704)



(Mini poradnik) Parę słów o piractwie domenowym czyli jakich domen NIE rejestruj! - Haxite - 31-07-2015 00:33

1. Wstęp
2. Znak towarowy - co to jest?
3. Cybersquatting
4. Typosquatting
5. Soundsquatting

1. Wstęp

Postanowiłem napisać krótki poradnik jakich domen nie rejestrować oraz na co uważać przy rejestracji po ostatnich tematach w dziale wycena domen gdzie niestety początkujący zarejestrowali domeny chronione znakiem towarowym.
Myślę, że jest krótko ale treściwie gdyż jakbym chciał rozwinąć temat to bym musiał pisać przez dobry tydzień co najmniej Lol
Czy warto podpinać temat zostawiam do oceny administracji.



2. Znak towarowy - co to jest?
Cytując tekst ze strony Urzędu Patentowego RP
Cytat:"Znakiem towarowym może być każde oznaczenie, które można przedstawić w sposób graficzny (w szczególności wyraz, rysunek, ornament, kompozycja kolorystyczna, forma przestrzenna, w tym forma towaru lub opakowania, a także melodia lub inny sygnał dźwiękowy), jeżeli oznaczenie takie nadaje się do odróżnienia w obrocie towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa."

Pamiętaj: Znak towarowy nie może wskazywać bezpośrednio na firmę, towar lub usługę.

Czyli jeżeli zarejestrujesz domenę ogorki-kiszone.pl to domena taka nie jest znakiem towarowym i możesz bez problemu ją trzymać.

Co zrobić gdy się zgłosiła firma?
Jeżeli (nie)świadomie zdobyłeś domenę, która jest znakiem towarowym i zgłosiła się firma uprawniona to po prostu oddaj im domenę grzecznie, a obejdzie się bez kosztów i chodzenia po sądach. Ewentualnie możesz sprzedać innej osobie ale pamiętaj, ze nie wiesz kto siedzi po drugiej stronie monitora.

Wyszukiwarka znaków towarowych
1. http://msp.money.pl/zakladam_firme/znaki-towarowe/
2. http://www.uprp.pl/patentwebaccess/databasechoose.aspx?language=polski



3. Cybersquatting - co to jest?
Cybersquatting to inaczej "piractwo domenowe" i polega na zdobywaniu (rejestracja lub kupno) domen znanych firm czy różnych marek, produktów, etc i próbie sprzedaży takiej domeny po bardzo zawyżonej cenie.


Przykład nr 1: Microsoft.pl
Nie muszę przedstawiać firmy Microsoft - własnie pod domeną microsoft.pl kiedyś istaniała firma, która handlowała roślinkami. Koniec końców domena została przejęta przez firmę Microsoft na drodze sądowej, a były właściciel musiał zapłacić karę w wysokości 30,000 złotych Wink

Przykład nr 2: AP.PL(e)
Obecnie temat na topie - Firmy APPLE nie trzeba przedstawiać oczywiście. Obecnie Apple żąda przekazania domeny ap.pl gdyż kojarzy się bezpośrednio z APPLE. Wszystko byłoby ok gdyby nie fakt iż pod domeną ap.pl jest zarejestrowana legalnie firma od 1998 roku!
Nie mnie oceniać czym kierował się obecny właściciel tej domeny ale ewidentnie wskazuje na apple.


Ciekawostka!
Ferrero Polska kiedyś promowała w kinach, radiu i telewizji adres maxiking.pl zamiast kindermaxiking.pl
po prostu lektor pomylił się z adresem, a nikt nie zwrócił na tę małą wpadkę uwagi Big Grin
Z nieoficjalnych źródeł wiem, że adres maxiking.pl próbowano sprzedać (Ferrero) za ok milion złotych - nie było dilu Wink
Pod adresem maxiking.pl można było kupić marcepanowe penisy do zjedzenia Jerk
Po więcej na ten temat zapraszam tutaj: http://interaktywnie.com/biznes/newsy/prawo/kinder-maxi-king-kontra-marcepanowe-penisy-2934



4. Typosquatting - bardzo popularne literówki!
Takie domeny również mogą napsuć krwi gdyż łudząco są podobne do swoich oryginalnych odpowiedników. Upierdliwa firma może ubiegać się o przekazanie takiej domeny również na drodze sądowej.
Przykłądy literówek to
gogle.com = google.com
nbank.pl = mbank.pl
wwwwp.pl = http://www.wp.pl
alegro.pl = allegro.pl
wwwfacebook.pl = http://www.facebook.pl



5. Soundsquatting - (jeszcze) najmniej popularna technika bazująca na homofonii!
Soundsquatting polega na zdobywaniu domen, na zasadzie homofonii czyli ma brzmieć bardzo podobnie lub wręcz identycznie. Aby zrozumieć posłużę się przykładem. W polsce powiemy "gugl" mimo iż pisze się "google" i na tym to polega. W raporcie "Soundsquatting: Uncovering the use of homophones in domain squatting" można wyczytać, że 10000 domen w rankingu Alexa jest narażone na Soundsquatting. Osobom, którym zaświeciła się lampka np z JUTUBEM - muszę zmartwić, YouTube jest już "zajęty" pod adresem uTube.com (bardzo udany soundsquatting!)
Na soundsquatting nabierają się głównie osoby z niewiedzą jak rzeczywiście powinno się napisać by trafić do docelowej strony.



Mam nadzieję iż poprawnie wykrozystując wiedzę zawartą w tym poradniku możesz być w 99,9% pewny że domena, którą zdobyłeś nienarazi cię na ewentualne koszty Smile


RE: (Mini poradnik) Parę słów o piractwie domenowym czyli jakich domen NIE rejestruj! - lechoo - 31-07-2015 11:57

Ja tylko tak od siebie.
Mam domenę profikredit.pl (ruch ok 5-10 uu dziennie). Parę dni temu dogadalem się z firmą proficredit.pl (podpisałem umowę) że moja domena będzie przekierowywac na ich program partnerski. Obie strony będą zadowolone, ja będę zarabiał a oni maja gwarancję że domena nie będzie wykorzystana przez konkurencję.


RE: (Mini poradnik) Parę słów o piractwie domenowym czyli jakich domen NIE rejestruj! - Haxite - 31-07-2015 13:10

Super sprawa Smile W takim razie gratuluję, widzę że firmę prowadzą ogarnięte osoby.
Z drugiej strony miałbym mieszane uczucia czy w razie jakichkolwiek roszczeń należą im się prawa.

Jak się chce to można, a lechoo tego najlepszym przykładem! Napisali sami do ciebie czy tyś taki odważny? Big Grin


RE: (Mini poradnik) Parę słów o piractwie domenowym czyli jakich domen NIE rejestruj! - lechoo - 31-07-2015 13:29

Mialem kontakt telefoniczny z ich strony. Chcieli kupić ale jak się zorientowalem że to oni powiedziałem że domena nie jest na sprzedaż. Wtedy zaproponowali dołączenie do pp.
oczywiście zgodzilem się pod pewnymi warunkami. (Stąd umowa pisemna)
Lada dzień aktywuja mi konto w pp wtedy przekieruje domenę.


RE: (Mini poradnik) Parę słów o piractwie domenowym czyli jakich domen NIE rejestruj! - CRUZA - 31-07-2015 14:48

Też czytałem o "Przykład nr 2: AP.PL(e)" , apple liczy że właściciel się wystraszy 600 stronicowego pozwu jaki przygotowali ale im się nie udało. Później chcieli kupić domenę za 6k i ich wyśmiał. Małe szanse żeby domena która zaledwie przypomina ich adres fonetycznie a była od dawna używana do innych celów i zupełnie innej branży została im przekazana. Lekko im się w głowach poprzewracało, za dużo amerykańskich filmów oglądają. Podobnie było z domena gmail.pl , której właścicielka wybroniła się w sądzie i prawdopodobnie odsprzedała w końcu google po cichu domenę.


RE: (Mini poradnik) Parę słów o piractwie domenowym czyli jakich domen NIE rejestruj! - EA7 - 08-09-2015 10:07

Wiecie gdzie mozna kupowac domeny ze znakami towarowymi i nie przyczepia przy kupnie?
Na OVH odrzucaja :/